Zajedničko preduzeće Republike Srpske i Rusije u Zvorniku 1Foto: Srbijagas ( arhivska fotografija)

U Banjaluci je danas potpisan sporazum o formiranju zajedničkog preduzeća
Gas-Resa i Gasprom SPG tehnologije, koje će biti vredno oko 70 miliona evra.

Ovo preduzeće biće izgrađeno u Zvorniku, izjavio je predsednik Republike Srtpske Milorad Dodik, posle potpisivanja sporazuma i pisma namere.

Sporazum su potpisali vršilac dužnosti direktora preduzeća Gas-Res Slobodan Puhalac i predsjednik Upravnog odbora kompanije Gasprom SPG tehnologije, iz Sankt Peterburga, Aleksej Konstantinovič Kahidze.

Potpisivanju su prisustvovali, sem Dodika, predsednica Vlade Srpske Željka Cvijanović, resorni ministri, kao i ambasador Ruske Federacije u BiH Petar Ivancov.

Dodik je ocenio da ovaj događaj predstavlja dokaz uspešne saradnje sa kompanijama iz Ruske Federacije, ali i sa Rusijom u celini.

U zajedničkom preduzeću deo vlasništva imaće Gas-Res, a sve se odvija u okviru Gaspromove kompanije koja obezbeđuje finansijskog partnera i tehnologiju, prenela je RTRS.

Dodik je objasnio da će se fabrika graditi u Zvorniku, jer je tamo gasovod i da će gas koji dolazi iz Rusije biti korišćen kao osnovna sirovina za tu fabriku, a da će ukupna ulaganja iznositi 70 miliona evra, kao i da će se u njoj zaposliti desetine radnika.

„Ovo je pilot-projekat i koliko smo mi spoznali, reč je o energiji koja će biti nekoliko puta jeftinija nego što su to sada poznati oblici energije i za grijanje i za toplane i za električnu energiju. Sada u tom pogledu treba razviti i određene sisteme i to počinjemo već u januaru kada se
formira zajedničko preduzeće“, istakao je Dodik.

Sedište novog preduzeća biće u Banjaluci, a sledi izbor lokacije za fabriku u Zvorniku, za koju je već urađen projekat i obezbeđena sredstva.

Resorni ministar Petar Đokić istakao je da današnje potpisivanje predstavlja deo aktivnosti u realizaciji Strategije razvoja energetike Srpske do 2030. godine, koja uključuje i razvoj gasnog sektora i izgradnju nove infrastrukture, novih proizvodnih i drugih objekata.

Prema njeovim riječima, „utešnjeni“ gas se može koristiti za saobraćaj svih namena, za toplifikaciju gradova, proizvodnju električne energije i da ovaj projekat ostaje otvoren i za
saradnju sa drugima.

Ruski ambasador u BiH Petar Ivancov rekao je da je ovo važan korak u unapređenju bilateralnih odnosa Republike Srpske i Rusije, dodajući da je tržište RS dobilo još jednu rusku
kompaniju, uz već prisutne Gasprom, Zarubežnjeft i Sberbanku.

V.d. direktora Gas-Res Slobodan Puhalac rekao je da potpisivanje sporazuma predstavlja ulaz u nove gasne tehnologije, te u nove odnose sa već započetim ranijimi sporazumima sa Gaspromom.

Ovo je i prilika da se na bazi rasploživih resursa i dotoka gasa omogući razvoj tehnologije usmerene ka novim gasnim infrastrukturama, razvoju gasnih kogeneracija i upotrebi
„utešnjenog“ prirodnog gasa u motornim vozilima.

Predsednik UO Gasprom SPG Tehnolodži Aleksej Konstantinovič Kahidze naveo je je da se njihova tehnologija tečnog gasa aktivno razvija širom sveta i da je prije svega to ekološka tehnologija, koja se može kristiti svugde gde „nema dosta električne energije i grejanja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari