Tolaet papir poskupeo je dosta poslednjih nekoliko meseci, a jedan od uzroka je rat u Ukrajini. Dakle, wc papir se proizvodi od celuloze, za to je potrebno puno energije, a gas je skup, pa je poskupelo sve od papira, piše portal Index.hr.
„Fabrike sirovina imaju pogon na gas, a pre ove krize cena plina po megavatsatu iznosila je 16 evra dok na današnji dan iznosi više od 270“, kazala je u razgovoru za RTL Jelena Barbir, marketing menadžerka firme za proizvodnju toaletnog papira.
Energenti su sve skuplji, celuloza od koje se radi papir takođe je sve skuplja. Uskoro, kazala je ona, celuloze na tržištu možda više i neće biti, a onda će tek biti problema.
„Takođe se jako glasno šuška o mogućim nestašicama, što znači da same fabrike sirovine možda neće ni raditi na to se pripremamo kako znamo i umemo. Povisili smo svoje zalihe s današnjih 15 dana na tri meseca normalnog rada u punom kapacitetu“, dodala je Barbir.
I transport i ambalaža takođe poskupljuju što je posredno utialo na cenu samog toalet papira.
Celuloze nema bez drva, a i stanje u drvnoj industriji daleko je od idealnog. I tu vladaju velike nestašice, cene trupaca sve su više, drvo je sve traženije.
„Tu su se u poslednjih nekoliko godina desile velike promene počevši od covida, dakle u tom periodu su porasle cene, a onda i sada u kontekstu rata u Ukrajini s tim da morate znati da su već prošle godine Rusi najavili da će od 1. januara ove godine zabraniti izvoz trupaca iz Rusije“, kazala je Ana Dijan iz Hrvatskog drvnog klastera.
Uz kovid, rat i zabranu izvoza, kamenčić u mozaiku skupog toalet papira je i Kina.
Promena potrošačkih navika dovela je do toga da Kinezi troše više papira nego ikad pre.
„To je stvorilo pritisak prema zapadu, na prve zemlje koje graniče s Rusijom, a s obzirom na to da kinesko tržište nadomešta manjak iz ruskih šuma, što je stvorilo problem“, tvrdi Dijan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.