Mnogi građani ostali bez struje, EPS tvrdi da nema kolapsa: Stručnjaci o tome zašto je uvozimo i da li nam se ponavlja 2021? 1foto (BETAPHOTO/EPS/EV)

Pred početak ovogodišnje grejne sezone i predstavnici Elektroprivrede Srbije (EPS) i Ministarstva rudarstva i energetike uveravali su građane da je energetski sistem spreman za zimu. Međutim, demantovao ih je prvi sneg.

Sneg koji je padao prethodnih dana najviše problema sa strujom doneo je građanima u Zlatiborskom, Kolubarskom i Mačvanskom okrugu, potvrdila je u sredu direktorka „Elektrodistribucije Srbije“ Biljana Komnenić za RTS. Bez struje, kako je rekla, ostalo je oko 68.000 potrošača.

„Po našoj evidenciji na celoj teritoriji Srbije struju trenutno nema oko 68.000 potrošača što je oko dva odsto. Sneg je veliki, dolazi do prekida provodnika, najteže je doći do mesta kvara“, rekla je Komnenić u sredu.

Osim problema na distributivnoj mreži, koji je, između ostalog, posledica dugogodišnjih neulaganja u vidu zamene starih drvenih bandera, povećan uvoz struje pokazuje da EPS ima probleme i sa proizvodnjom.

Prema podacima sajta Energy Flux, aplikacije Elektromreže Srbije (EMS) koja pokazuje proizvodnju, potrošnju, uvoz i izvoz struje, može se videti da je uvoz struje od ponedeljka uveče porastao. Najviše struje uvezeno je u sredu i četvrtak, kada je u pojedinim trenucima uvezeno i više od 1.700 megavata.

Uvoz je porastao jer termoelektrane u Srbiji ne rade punim kapacitetom, što se takođe može videti na sajtu Energy Flux.

Na primer, u sredu je u jednom momentu proizvodnja struje iz termoelektrana u Srbiji pala na oko 1.500 megavata, dok je ukupan kapacitet svih termoelektrana, uključujući i novi blok B3 u Kostolcu, oko 4.000 megavata. U tom trenutku uvezeno je 1.600 megavata.

Mnogi građani ostali bez struje, EPS tvrdi da nema kolapsa: Stručnjaci o tome zašto je uvozimo i da li nam se ponavlja 2021? 2
Izvor: Energy Flux

Sagovornici Danasa kažu da je glavni pad proizvodnje uglja nastao u Termoelektrani „Nikola Tesla“ u Obrenovcu, a razlog je, podsećaju, isti onaj koji je 12. decembra 2021. doveo do kolapsa ove najveće termoelektrane u zemlji i ostavio oko 130.000 domaćinstava bez struje – loš kvalitet uglja i još lošija priprema.

„Situacija podseća na decembar 2021. godine“

Bivši direktor EPS-a Miroslav Tomašević, koji je nakon energetskog kolapsa 2021. godine došao na mesto smenjenog Milorada Grčića, kaže za Danas da ga trenutna situacija podseća na decembar 2021.

Objašnjava da TENT ne može da proizvodi dovoljno struje zbog lošeg kvaliteta uglja, koji je nakon snega još više izgubio na kvalitetu.

„Ugalj u Kolubari je lošijeg kvaliteta, zbog čega je podložniji da upija vlagu, a pala je velika količina snega. Na primer, to vam je identična situacija kada ložite kotao. Vi sušite drva pred zimu i ložite suvim drvima, kada vam drva pokisnu onda neće da greju. I ovaj ugalj kada je mokar ne može da gori, nema dovoljnu toplotnu moć“, objasnio je Tomašević.

U nedostatku te energije, kako kaže, koristi se mazut. Međutim, ističe da mazut ne može u tim količinama da nadoknadi svu energiju u mokrom uglju.

Tomašević ukazuje da je ovaj problem mogao da se izbegne da se EPS pripremio, što je bio propust i decembra 2021.

„Sve je u pripremi procesa za te hladne dane. Postoji način kako se to priprema, kao i tehnološke operacije koje se vrše da bi se smanjio uticaj snega“, rekao je Tomašević.

Mnogi građani ostali bez struje, EPS tvrdi da nema kolapsa: Stručnjaci o tome zašto je uvozimo i da li nam se ponavlja 2021? 3
Foto: BETAPHOTO/DRAGAN KARADAREVIC

Ističe da neulaganje i loša priprema ponovo dolaze na naplatu i navodi da iz nekog razloga blok A1 u TENT-u ne funkcioniše, a remont na bloku A3 u istoj termoelektrani nije urađen na vreme.

Koliko TENT slabo radi pokazuje i to da novi blok B3 termoelekrane „Kostolac B“ jačine 350 megavata ne može da pokrije smanjenje proizvodnje iz TENT-a.

„B3 radi sve vreme, ali ne može 350 megavata da nadokandi loš rad 3.300 megavata koliko ima TENT“, ističe Tomašević.

Zbog ove situacije, kako kaže, neregularno se koristi i jedan agregat u Reverzibilnoj hidroelektrani „Bajina Bašta“, dok je drugi u remontu.

Objašnjava da taj agregat ne može da se koristi za napajanje potrošnje, već se aktivira u slučaju nekog havarijskog stanja, odnosno kao rezerva za ispad nekog termobloka.

„Međutim, trenutno se taj agregat u večernjim satima ‘gazi’ kako bi se namirila potrošnja i EPS radi bez rezerve, na ivici“, kaže Tomašević.

Od skupe struje spasio nas katolički Božić: Umesto 350, platili smo 120 evra

Tomašević dodaje da smo i kada je reč o uvozu struje poslednjih dana bili u sličnoj situaciji kao i tog decembra 2021, s tim što smo ovoga puta prošli jeftinije zahvaljujući katoličkom Božiću.

„I sad je bila slična situacija kao tada, ovih dana uvozili smo i do 1.700 megavata, samo što je ovoga puta cena struje bila 120 evra po megavat-času. Sreća je što nam se ovo dogodilo na katolički Božić pa su cene jeftinije i bilo je struje na tržištu. U vreme energetskog kolapsa plaćali smo struju i do 350 evra po megavat-času“, ukazao je Tomašević.

Bivši direktor dodaje i da je sreća što nema havarija i prekida na interkonektorima odakle Srbija uvozi energiju, jer bismo u tom slučaju, kako kaže, ostali bez struje.

Stručna javnost upozoravala da decembar 2021. može da se ponovi

Energetski stručnjak Miloš Zdravković podseća da stručna javnost već godinu dana upozorava da situacija u EPS-u sve više liči na ono što je prehodilo energetskom kolapsu u decembru 2021. godine. Međutim, podseća i da su pojedinci uveravali da to nije istina.

„Vreme je potvrdilo upozorenja dela stručne javnosti, ali i bivšeg direktora Miroslava Tomaševića, da možemo ponovo doći u situaciju koju smo imali 2021. Na to ukazuje i podatak da mi mesecima u kontinuitetu uvozimo struju, i to više nije postao izuzetak, već pravilo“, rekao je Zdravković za Danas.

I Zdravković ističe da u ovoj situaciji EPS-u ne pomaže ni novi blok B3 u Kostolcu, s obzirom na to da ne koristimo dovoljno postojeće elektrane.

Glavni uzroci koji EPS ponovo dovode do uvoznika struje jesu nedovoljna proizvodnja uglja, proizvodnja uglja lošeg kvaliteta i loša organizacija.

Novi kop „Radljevo“ tek 2026. godine

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je u maju ove godine da investicije u rudarsku proizvodnju u Srbiji iznose 450 miliona evra i tada je najavila da će se eksploatacija uglja povećati, a novi kopovi otvariti od 2026. godine.

„Puštanje u rad novih sistema za eksploataciju otkrivke, obezbediće dodatnu proizvodnju u visini od 16 do 19 miliona kubika otkrivke na godišnjem nivou, čime se stvaraju uslovi da od 2026. godine započne eksploatacija uglja sa kopa Radljevo“, rekla je ministarka u maju ove godine.

Bivši direktor Tomašević ispričao je za Danas da je u vreme kada je on bio na funkciji direktora EPS-a planirano da se tokom oktobra ili novembra 2025. u Kolubari ugasi polje „G“ i da se zameni novim kopom „Radljevo“.

EPS tvrdi da nema kolapsa

Iz EPS-a tvrde da kolapsa nema i da „neodgovorni pojedinci i mediji plasiranjem notornih neistina svesno u kontinuitetu obmanjuju građane i šire paniku u javnosti“.

U saopštenju dostavljenom medijima EPS navodi da su kompanija i njeni zaposleni apsolutno spremni ušli u zimsku sezonu, a zaposleni su tokom cele godine pokazali da uz posvećenost i znanje svaki izazov može biti prevaziđen.

„Neprimerene i zlonamerne su izjave koje proizvodnju uglja i električne energije u EPS povezuju sa kvarovima na mreži i prekidima u snabdevanju strujom zbog snežnih padavina, jer su to ipak problemi distributivnog sistema, ali očigledno da isti ti pojedinci nemaju čak ni dovoljno znanja pa ne razumeju odvojenost energetskih celina“, naveli su iz EPS-a.

Mnogi građani ostali bez struje, EPS tvrdi da nema kolapsa: Stručnjaci o tome zašto je uvozimo i da li nam se ponavlja 2021? 4
Foto: EPS/ Danilo Mijatović

Ističu da je proizvodnja električne energije stabilna, i da nema govora o bilo kakvom „pucanju“ niti kolapsu i da građani nemaju razloga za brigu.

Više od tri meseca, podsećaju, EPS na mreži ima novih 350 megavata snage iz bloka B3 u Kostolcu, koji je uspešno završen upravo ove godine i koji je danas dodatna energetska sigurnost.

Iz kompanije su naveli i da je u teškim vremenskim uslovima uvek otežana i proizvodnja uglja na površinskim kopovima, iako rudari rade vredno po snegu, kiši, ledu, vetru. U takvim uslovima, kvalitet uglja je dodatni izazov, ali se on uspešno otklanja, tvrde iz EPS-a.

Upravo zbog toga, kako navode, EPS vodi računa o zalihama, pa tako rezerve uglja na deponijama termoelektrana su blizu 1,7 miliona tona i znatno su veće nego što su bile bilo kog decembra prethodnih godina.

A kada je u pitanju kupovina energije, iz EPS-a tvrde da je ona planirana i ne nabavlja se na dnevnom nivou, već planski i po što
povoljnijim cenama.

„U poslednjoj sedmici u tekućoj godini i u prazničnoj sedmici u narednoj najniže su cene na tržištu i te situacije EPS koristi kako bi sačuvao zalihe uglja na deponijama i akumulacije za zimski pik ili nepredviđene situacije usled geopolitičkih izazova u Evropi i regionu“, zaključili su iz EPS-a.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari