Pre dva dana Narodna banka Srbije obavestila je javnost da su prve trafike u zemlji omogućile prihvatanje instant plaćanja.
To u praksi znači da je moguće platiti mobilnim telefonom korišćenjem mobilnog bankarstva.
„Instant plaćanje pruža posebne pogodnosti svim trgovcima, posebno malim s prodajnim mestima na kojima je prosečna vrednost transakcije niska. Razlog tome je jednostavnost implementacije i niski troškovi za prihvatanje instant plaćanja, koje imaju svi učesnici u IPS sistemu, a samim tim i trgovci imaju znatno niže naknade za prihvatanje instant plaćanja od na primer platnih kartica.
Uz pomenute povoljne uslove, posebno je važno još jednom istaći da se za prihvatanje instant plaćanja može koristiti običan mobilni telefon ili neki drugi mobilni uređaj i da nije potreban poseban hardver, što takođe pozitivno utiče na smanjenje troškova“, poručili su iz NBS.
Međutim, za sada je plaćanje mobilnim telefonom na mestima prodaje na nivou statističke greške.
Boris Stojanović, član Udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“, potvrđuje da među privrednicima IPS plaćanje mobilnim telefonima nije zaživelo u meri u kojoj je NBS želela.
„Cilj je dobar, platforma dobro radi, transakcije se realizuju za manje od sekunde. Međutim, banke nisu našle interes da promovišu ovaj vid plaćanja. A naši ljudi i dalje vole da odu do šaltera banke i podignu gotovinu. Mi smo i dalje zemlja gotovine, čak ni kartično plaćanje nije na nivou evropskih zemalja. Mislim da tržište za ovakvu uslugu postoji, to dokazuje to što imamo banku koja kompletno poslovanje obavlja preko aplikacija i onlajn. Ono što nam treba je edukacija privrednika. To mora da radi Narodna banka Srbije. Mora da uloži u marketing, promociju, edukaciju privrednika“, smatra Stojanović i dodaje da je njegovo udruženje spremno da se uključi u to.
U ovom trenutku sve banke imaju mogućnost instant plaćanja, a kako naš sagovornik objašnjava instant plaćanje od koristi je kupcima, trgovcima i državi – samo ne bankama.
„Imali smo vest da je počelo da se prihvata plaćanje mobilnim telefonom na trafikama. To je dobra vest, jer često se desi da kupite nešto male vrednosti, a vi imate krupnu novčanicu za koju nemaju kusur. Još su mnogi trgovci izbacili i plaćanje karticom, jer im banka uzme visoke provizije. Vi ako imate prodaju neke robe široke potrošnje, imate možda maržu od pet-šest odsto, a banka i kartična kuća vam uzmu 3,5 odsto samo zato što kupac provuče karticu. Osim toga trgovci moraju da plate održavanje POS terminala do 30 evra, pa još na to i neki procenat od transakcije. Pri tome, kada se plaća IPS-om novac leže prodavcu na račun za sekund, a kada se plaća karticom banka uplaćuje za dva, tri dana“, napominje Stojanović dodajući da ima primera da banke u prometu između pravnih lica naplaćuju provizije na plaćanje karticom i od kupca i od prodavca.
IPS plaćanje se koristi tako što kupac putem aplikacije mobilnog bankarstva, bira opciju IPS skeniraj, skenira IPS QR kod i potvrđuje izvršenje transakcije ukucavanjem PIN koda, otiskom prsta ili prepoznavanjem lica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.