Kineska kompanija Ziđin saopštila je danas da ulaže u tehnologiju i očuvanje životne sredine i da poštuje zakone i ugovorne obaveze koje ima prema Srbiji.
Kako se navodi u saopštenju, Ziđin je uložio više od 1,2 milijarde dolara u osavremenjivanje procesa u nekadašnjem RTB Boru, a od toga je više od 170 miliona dolara uloženo u zaštitu životne sredine, dok je u projekat Čukaru Peki do sada uloženo 455 miliona dolara.
„Na ovaj način smo u velikoj meri rešili višedecenijski problem zagađenog vazduha u Boru“, poručuju iz kompanije i navode da se vrednosti svih emisija nalaze u dozvoljenim propisanim granicama, a vrlo često su daleko ispod njih.
Kompanija najavljuje da će krajem godine biti pušteni u rad novi sistemi u topionici, koji će sveobuhvatno rešiti nasleđeni problem prikupljanja i tretiranja čestica prašine iz procesa topljenja. Kompanija Ziđin je, takođe, izgradila novo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda iz metalurške obrade, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda iz rudnika Veliki Krivelj i Novo Cerovo, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda iz topionice, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda iz rudnika Jama i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda iz Severnog revira rudnika Majdanpek.
Time su, kako se navodi, rešeni nasleđeni problemi neadekvatnog tretmana rudničkih i procesnih otpadnih voda i sprečena je dalja infiltraciju teških metala i drugih štetnih komponenti u životnu sredinu.
Prema navodima, Ziđin veliku pažnju posvećuje i ozelenjavanju površina koje su proteklih decenija bile obuhvaćene rudarskim aktivnostima, smanjenju buke, prilagođavanju mikroklime, održavanju kvaliteta vode i tla i kontroli prašine, pa je u januaru ove godine sprovedena biološka rekultivacija na površini od skoro 580.000 kvadratnih metara sadnjom oko 130.000 stabala.
Kada je reč o ugovoru koji kineska kompanija ima sa Srbijom, iz kompanije Ziđin tvrde da sve aktivnosti sprovode zajedno sa meštanima i lokalnom samoupravom, u koordinaciji sa nadležnim državnim organima, i da im je cilj da zajednički pronađu model koji je održiv na duži period, kako meštani u budućnosti ne bi imali bilo kakve probleme prilikom razvoja rudarskih aktivnosti na koje se kompanija obavezala Srbiji i njenim građanima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.