Emisija gasova sa efektom staklene bašte smanjila se za osam odsto u Evropskoj uniji u 2023. godini u odnosu na prethodnu godinu, posle dve godine skromnog napredovanja posle postpandemijskog oporavka, saopštila je danas Evropska agencija za životnu sredinu (EEA).
Sa tim godišnjim smanjenjem, koje je kako je ocenila EEA najveće u više decenija, emisije ovih gasova zabeležile su pad od 37 odsto u odnosu na njihov nivo iz 1990. godine.
„Taj veliki rezultat je znatnog smanjena upotrebe uglja i rasta obnovljivih izvora energije, kao i smanjenju potrošnje energenata u celoj Evropi“, navodi se u saopštenju te evropske agencije čije sedište je u Kopenhagenu.
U potrošnji energije udeo obnovljivh izvora je prešao sa 10,2 odsto 2005. na 24 odsto 2023. godine.
Na osnovu mera trenutno na snazi u EU projektuje se da će do 2030 godine neto smanjenje emisija štetnih gasova biti 43 odsto u odnosu na nivo iz 1990. godine, saopštila je EEA, što je manje od 55 odsto koliko je predviđeno evropskim zakonima.
U saopštenju se dodaje da su 22 zemlje članice predstavile dodatne projekcije koje uključuju predviđene ali još ne sprovedene mere.
„Zajedno te mere bi omogućile smanjenje neto emisija EU za 49 odsto“ čime bi se približile tom cilju, kaže se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.