Suše i visoke temperature, kao posledice klimatskih promena, već izazivaju gubitke u poljoprivredi, što će uticati na sigurnost u proizvodnji hrane i rast cena, a edukacija, promena svesti i podrška lokalnim proizvođačima neke su od mera koje su preporučili učesnici panel diskusije „U susret COP29 – Klimatska akcija u oblasti poljoprivrede“, saopštio je Centar za unapređenje životne sredine.
Kako je istaknuto, poljoprivreda je strateška grana privrede koja treba da obezbedi hranu za stanovništvo i životinje, i istovremeno je i jedan od najteže pogođenih sektora klimatskim promenama.
Rekordne temperature i suše – realnost za poljoprivrednike
Učesnici skupa podsetili su da su ovog leta, najtoplijeg u istoriji merenja u Srbiji, oboreni mnogi rekordi u pogledu temperatura, a 70 dana je bilo bez padavina. Prema rečima profesora Fizičkog fakulteta Vladimira Đurđevića, temperature na otvorenim poljima su nekim danima prelazile 50 stepeni a ni tokom noći se nisu spuštale ispod 30 stepeni, što je izuzetno veliki problem za poljoprivrednike.
„Ovakva leta će u budućnosti u Srbiji da predstavljaju neku vrstu normale odnosno očekivanog događaja. Ekstremna leta će biti daleko ozbiljnija po pitanju ovih temperaturnih rekorda“, naglasio je Đurđević.
On je naglasio da je pored rekordnih temperatura, ova godina bila i jedna od najsušnijih, s obzirom da je od marta do avgusta bila ekstremna suša na 95, a možda čak i 99 odsto teritorije, rekao je Đurđević i dodao da se to može u potpunosti pripisati klimatskim promenama.
„Broj jakih suša je udvostručen i njihova učestalost je u direktnoj vezi s klimatskim promenama. Ovo leto smo živeli u klimatskim promenama 100 odsto. Ovakvo leto, sa sušama i rekordnim temperaturama, nije bilo moguće u klimi koja je u Srbiji vladala pre 40-ak godina“, naveo je Đurđević.
On je dodao da će sve zemlje zbog klimatskih promena imati trajne promene, štete i gubitke, kao na primer u vodenim resursima u Srbiji, i da za to moraju da se pripreme.
„U našoj zemlji analize pokazuju permanentan gubitak količine vode u podzemnim rezervoarima i taj gubitak može da se poveže s klimatskim promenama i povećanom učestalosti suša i to je trajni gubitak vode kao resursa za našu zemlju. Ne postoji plan niti mera prilagođavanja kojom možete da vratite vodu u te podzemne rezervoare“, rekao je Đurđević.
Kako sve to utiče na BDP
Zorica Ranković-Vasić, profesorka na Poljoprivrednom fakultetu, izjavila je da se svi slažu da oluje i suše nikada nisu bile ovako česte i intenzivne i da nije bio ovako veliki problem da proizvodite hranu.
Ona je dodala i da je prošla zima bila izuzetno topla, najtoplija od 1951. godine, bez padavina, zimskog mraza i snežnog pokrivača, „što je katastrofalno za poljoprivredu, posebno ratare“.
„Posle takve zime usledio je mraz na proleće, koji je napravio veliku štetu, a zatim kiše i oluje u periodu cvetanja i onda sušno vrelo leto. Sve je to uticalo na smanjenje prinosa i na ponudu i potražnju, i na kraju na visoke cene“, rekla je Ranković-Vasić.
Ona je navela da su oluje, suše i visoke temperature već uticale na gubitke u poljoprivredi, što će uticati i na smanjenje BDP-a, imajući u vidu da poljoprivreda, prema podacima iz 2020, učestvuje u BDP-u sa visokih 7,5 odsto, od čega je 68 odsto biljna proizvodnja, a 32 odsto stočarstvo.
Smanjena proizvodnja i rast cena hrane
Dragana Tar, saradnica Organizacije za hranu i poljoprivredu, izjavila je da prema podacima Zavoda za statistiku iz septembra, procenjuje se da je proizvodnja pšenice smanjena 15 odsto, kukuruza 18 odsto, soje za jednu trećinu a voćarskih kultura od pet do 15 odsto.
„To govori o sezoni koja je i te kako bila pod velikim uticajem klimatskih promena. Postavlja se pitanje šta će to značiti za našu ekonomiju, izvoz i za malog poljoprivrednog proizvođača iz Leskovca čija je proizvodnja paprike samo 20 odsto prinosa koji je imao prošle godine. To znači velike probleme kada je u pitanju prihod na nivou gazdinstva, to znači rizik od siromaštva, to znači nemogućnost da investiraju u sledeću proizvodnu sezonu i to za nas potrošače znači da će cene biti više ili ćemo teže dolaziti do nekih proizvoda“, rekla je Tar.
Ukazujući da u svetu ne postoji dovoljna prehrambena sigurnost, Tar je istakla da su ključni razlog za to konflikti, ali da se ekstremni vremenski uslovi i klimatske promene sada naglašeno pojavljuju kao razlog zašto neke države nemaju dovoljan pristup hrani.
„Najugroženiji su mala poljoprivredna gazdinstva jer imaju relativno nizak kapacitet da se prilagode na rizike koje nose klimatske promene“, rekla je Tar, ističući da mora da se razvija „klimatski pametna poljoprivreda“ čiji je cilj da se poljoprivredni sistem transformiše na način da se određenim intervencijama odgovori na klimatske rizike i da proizvodnja bude dovoljno produktivna.
Klimatske promene, kako je istakao Đurđević, doprinose teškom stanju u kojem se nalaze poljoprivrednici i njihova borba iz godine u godinu postaje epska. Stoga je potrebno bolje razumeti probleme poljoprivrednika i vratiti im status koji su nekada imali.
Panel diskusija je organizovana u okviru projekta Klimatski forum, koji je podržan kroz program EKO-SISTEM Podrška reformama u zaštiti životne sredine koji sprovode Mladi istraživači Srbije (MIS), uz podršku Švedske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.