Dve kompanije u okolini Beograda recikliraju automobilski, odnosno otpad od građevinskog tekstila i prave nove proizvode, zahvaljujući podršci Evropske unije u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji”.
Tako doprinose prelasku sa linearnog na cirkularni model poslovanja, odnosno efikasnijoj upotrebi resursa i energije, smanjenju otpada i emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), kao i očuvanju životne sredine.
Ambasador i šef Ebvropske unije u Srbiji Emanuel Žofre kaže da su ovo samo dva od brojnih primera kako EU podržava srpske privrednike.
“Mi im dajemo priliku da svoju kreativnost i domišljatost iskoriste da pomognu u zelenoj tranziciji, istovremeno doprinoseći privrednom rastu. Ekologija i ekonomija moraju ići ruku pod ruku. Održivi biznisi su ključ za zeleniju budućnost. Svi smo na dobitku kad su kompanije ekološki osvešćene“, poručio je Žofre prilikom obilaska ovih kompanija.
Kako se navodi u saopštenju UNDP, zahvaljujući sufinasiranju EU, kompanija „Steel Impex“ je za svoj pogon u Krnješevcima, uz opremu koja joj omogućava da reciklira 80-90 odsto jednog vozila, nabavila i prateći sistem za filtraciju vazduha.
Odvajanjem različitih frakcija metala iz automobilskog otpada kompanija će proizvoditi metalni granulat visoke čistoće, koji mogu da koriste domaće livnice. Ovo će dovesti do smanjenja količine automobilskog otpada u zemlji za preko 165.000 tona u narednih 20 godina.
„Ponovno korišćenje i smanjenje otpada je dobro za životnu sredinu, ljude i njihovo zdravlje, ali i za privredu, jer smanjuje troškove poslovanja i povećava konkurentnost kompanija na stranim tržištima. Zajedno sa Evropskom unijom i drugim partnerima, UNDP će nastaviti da podržava inovatore čije inicijative doprinose zelenoj tranziciji srpske privrede i društva“, poručio je Jakup Beriš, stalni predstavnik UNDP-a u Srbiji.
Ambasador EU i stalni predstavnik UNDP-a obišli su i kompaniju „ArTech Inženjering“ iz Dobanovaca, koja od restlova tekstila iz proizvodnje šatora, tendi i cirada razvija novi materijal – „reteks“. Ovaj materijal je pogodan za korišćenje u građevinarstvu kao izolacija i u uređivanju enterijera.
U okviru projekta „EU za Zelenu agendu“ do sada je 66 „zelenih“ inovacija ukupne vrednosti 25 miliona USD, dobilo finansijsku podršku EU, Švajcarske i vlade Srbije za sprovođenje u praksi.
Predstavljanje inovacija kompanija „Steel Impex“ i „ArTech Inženjering“ organizovano je u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koji uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.