Mural sa ekološkom porukom oslikan je, tokom prethodne nedelje, na zidu od 140 metara kvadratnih u dvorištu koje dele tri škole u Boru OŠ „Vidovdan“, OŠ „Sveti Sava“ i OŠ „Branko Radičević“.
Poruka o važnosti održivih praksi, kao što je reciklaža, formirana je na radionicama koje su prethodno održane sa učenicima srednje Tehničke škole u Boru. Na njima su učenici razgovarali o ekološkim problemima u lokalnoj zajednici, kao i o potencijalnim rešenjima, a sve ideje koje su se tu izrodile je u kreativan i inspirativan dizajn upakovala umetnica Maja Stojanović Zmaja, koja je, uz pomoć učenika i građana dobrovoljaca, oslikala ovo veliko umetničko delo.
Na trodnevnoj radionici održanoj u oktobru prošle godine, u okviru projekta “Umetnost mladih za Zemlju” učenice i učenici imali su priliku da razgovaraju sa predavačem Aleksandrom Vajznerom o društvenim problemima i rešenjima koja se mogu postići sopstvenim zalaganjem, o video aktivizmu i ulozi ulične umetnosti u rešavanju društvenih problema, te da sa timom proizvedu poruku koju žele da pošalju svojim vršnjacima, sugrađanima i prolaznicima.
Fokus „Umetnost mladih za Zemlju“ koji je nastavak uspešno sprovedenog projekta slične sadržine pod nazivom „Oslikaj promenu“, usmeren je na starije tinejdžere iz socio-ekonomski ugroženih i marginalizovanih zajednica.
Cilj je, kako navode u saopštenju, pomoći im da pronađu svoj glas i osećaj inicijative u rešavanju problema ekološke održivosti, razvijanjem njihovih kreativnih i kritičkih veština mišljenja, kao i uključivanjem u javnu umetnost.
Umetnica Maja Stojanović Zmaja istakla je da je mural mnogo više od estetskog doprinosa vizuelnog identiteta jednog grada.
„Zbog svoje monumentalnosti, mural jepostao odličan kanal za prenošenje poruke, što lokalnoj zajednici, što globalu. Što bi se reklo, em lepo em korisno. Veličina i upadljivost murala retko koga ostave ravnodušnim, bilo da im se sviđa prikazan rad ili ne. Mural pokreće razgovor što smatram da je polazna tačka za podizanje svesti oko nekog problema. Ne samo što prenosi poruku, već okuplja lokalnu zajednicu. Od Miloša, lokalnog uličnog umetnika, Darka mašinovođe, Nebojše iz Fonda B92, do Tanje videografkinje – mural u Boru ne bi bio moguć bez podrške divnih ljudi koji su odmah uskočili da pomognu“, navela je Stojanović Zmaja.
I koordinator projekta Nebojša Glišić, koji je i sam pomogao u oslikavanju dodao je stvaranje murala pratilo veliko odobravanje i znatiželja okoline.
„U razgovoru sa decom koja su učestvovala u radionicama i sugrađanima postalo je jasno da smo uspeli da postignemo cilj i stvorimo trajni podsetnik na važnost teme ekologije kao i poruke da trud i ambicija nađu način da se otelotvore i podstiču na dalje stvaranje i zalaganje“, dodao je on.
O projektu
Projekat „Umetnost mladih za Zemlju“ realizuje Fond B92 u Boru i Pančevu, dok će međunarodni partneri sprovesti slične aktivnosti u Sloveniji i Francuskoj. Ideja je nastala u Velikog Britaniji i utemeljena je na mišljenju da je umetnost alat i metod učenja putem kojih može da se ostvari jak uticaj na probleme lokalne zajednice. Projekat je podržan od strane Evropske unije kroz program Kreativna Evropa i podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, kao i grada Bora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.