Protest ispred Evropskog parlamenta povodom dokumentarca o Jadru (VIDEO) 1foto EPA-EFE/RONALD WITTEK

Poslanici Evropskog parlamenta i organizacija „Ne damo Jadar” iz Srbije učestvuju na protestu 5. februara u Briselu povodom projekcije dokumentarca o Jadru, koji opisuju kao sporan i manipulativan u korist kompanije Rio Tinto.

Kako prenosi Klima101, u sredu, 5. februara, u prostorijama Evropskog parlamenta prvi put biće prikazan novi dokumentarni film „Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije” (Not in My Country: Serbia’s Lithium Dilemma), koji je nastao u produkciji Katoličkog univerziteta u Levenu, Belgija.

Međutim, već sam trejler za ovaj dokumentarac, koji je u decembru bio objavljen na Youtube-u, naišao je na kritike stručnjaka i aktivista „zbog selektivnog prikazivanja narativa i pogrešnog predstavljanja glasova onih koji se protive rudarskom projektu Jadar”, navodi se u saopštenju grupe organizacija koje povodom projekcije filma organizuju protest ispred zgrade Evropskog parlamenta.

„U trejleru dokumentarca, ključni stavovi aktivista, lokalnih zajednica i nezavisnih naučnika namerno su izostavljeni, dok su istovremeno prikazani u kontekstu moguće povezanosti s ruskom propagandom”, navodi se u saopštenju koje su objavili grupa srpske dijaspore „Palac Gore”, koji su i organizatori protesta, kao i lokalna zajednica „Ne damo Jadar”.

„Rudarska korporacija je potom predstavljena kao žrtva kampanje dezinformacija. To će dovesti do debate koja je snažno pristrasna u korist korporativnih interesa. Ovo iskrivljuje stvarnost ekoloških i društvenih posledica rudarenja litijuma i instrumentalizuje prestižnu istraživačku instituciju KU Leuven, centar SIM2”, dodaje se u saopštenju.

Na protestu u sredu, 5. februara će, pored predstavnika ovih organizacija, govoriti i troje poslanika Evropskog parlamenta iz Nemačke, Portugala i Švedske.

Projekcija u sredu je prvo javno prikazivanje ovog filma, koji je nastao kao deo šireg dokumentarnog projekta o litijumu i Evropi u produkciji Katoličkog univerziteta u Luvenu, a koji će biti završen i objavljen kasnije ove godine

Jedan od autora dokumentarnog filma, Peter Tom Jones iz Katoličkog univerziteta u Levenu, u međuvremenu je na svom LinkedIn profilu objavio posebno saopštenje, u kojem navodi kako ova institucija „nema finansijskih interesa” u objavljivanju svojih dokumentaraca, kao i da su oni u potpunosti finansirani od strane Instituta za održive metale i minerale KU Leven.

„Litijumska dilema“

U zvaničnoj najavi, film je prikazan kao potraga za odgovorima „može li se Rio Tintu verovati da će poštovati najstrože standarde? Da li je Srbija samo rudarska kolonija EU, koja žrtvuje svoju životnu sredinu da bi bogati Evropljani mogli da voze prevelika električna vozila ili je ovo? Da li je u pitanju (pro)ruske kampanje hibridnog ratovanja koja je osmišljena da ometa težnje Srbije za članstvo u EU“?

„Ovaj dokumentarac se bavi litijumskom dilemom Srbije, sa više glasova iz doline Jadra, Beograda i Brisela, u pozadini zastrašivanja, konfuzije, nepoverenja i duboko usađenih istorijskih emocija. Pripremite se”, stoji u najavi filma, prenosi N1.

Protest povodom filma biće održan u sredu, 5. februara, u 13 časova na platou Luksemburg, ispred Evropskog parlamenta u Briselu. Okupljenima će obratiti troje poslanika Evropskog parlamenta iz redova Levice – Karola Rakete iz Nemačke, Katarina Soarez Martins iz Portugala i Jonas Hojestet iz Švedske, Zlatko Kokanović iz „Ne damo Jadar“ i Aleksandar Matković iz Instituta ekonomskih nauka u Beogradu.

Iz organizacije „Palac gore“ navode da je „sporni dokumentarni film naišao na žestoke kritike stručnjaka zbog selektivnog prikazivanja narativa i pogrešnog predstavljanja glasova onih koji se protive rudarskom projektu Jadar„.

„U trejleru dokumentarca, ključni stavovi aktivista, lokalnih zajednica i nezavisnih naučnika namerno su izostavljeni, dok su istovremeno prikazani u kontekstu moguće povezanosti s ruskom propagandom. Rudarska korporacija je potom predstavljena kao žrtva kampanje dezinformacija. To će dovesti do debate koja je snažno pristrasna u korist korporativnih interesa. Ovo iskrivljuje stvarnost ekoloških i društvenih posledica rudarenja litijuma i instrumentalizuje prestižnu istraživačku instituciju u Leuvenu. Sve ovo rezultira gušenjem suprotstavljenih stavova i legitimisanjem štetnih eksploatacionih praksi“, upozoravaju u ovoj organizaciji.

Oni podsećaju da, kako navode, Srbija i dalje ima niske standarde u oblasti zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i upravljanja i ne uspeva da sprovede neophodne reforme za zaštitu svoje okoline i zajednica.

„Napredak zemlje ka članstvu u EU ostaje zaustavljen, pri čemu je Poglavlje 27 o zaštiti životne sredine i klimatskim akcijama u zastoju zbog stalnih problema s regulatornim sprovođenjem i korporativnim uticajem na donošenje politika. Odbacujemo ovaj pokušaj manipulisanja javnim mnjenjem i pozivamo na istinski transparentnu i poštenu debatu – onu koja uključuje glasove lokalnih zajednica i onih koji se bore za zaštitu životne sredine u Srbiji“, kažu u organizaciji „Palac gore“ u pozivu na protest.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari