Novogodišnji peaznici su povod za proslave, okupljanja, kićenje jelki, ali i darivanja najdražih. Pitanje je koliko tada razmišljamo o potrošnji energije i stvaranju otpada, čime direktno utičemo i na stanje naše životne sredine. Kako bi smanjili karbonski otisak tokom praznika sajt Earthday.org, koji je posvećen Danu planete Zemlje, objavio je šest načina da se proslave praznici, a da se misli “zeleno” i sačuva planeta.
Ovu su njihovi ekološki saveti:
1. Napravite sopstvenu ekološku ambalažu za pakovanje poklona – Furošikijem
Furošiki je japanska tehnika za umotavanje darova koja postoji vekovima, ali je sada potpuno u trendu. Koristite se stari šalovi, tkanine ili kuhinjske krpe kao ekološki omot za poklon. To je, kako navode ekolozi, savršen način da zapakujete poklone, dajući drugi život tkanini koja bi inače bila bačena.
“Izbegavajte papir za jednokratnu upotrebu, posebno ako je prekriven šljokicama, što je noćna mora od mikroplastike, jer ostaje najveći izvor smeća tokom praznika, a ova industrija vredna 19 milijardi dolara je uglavnom neodrživa. Većina papira za umotavanje nije 100% papir, ali je često ukrašen nepapirnim aditivima kao što su plastični premazi, metalne završne obrade, šljokice i lepkovi. Ovo bi moglo izgledati sjajno, ali je štetno po planetu. Papir za umotavanje koji se ne može reciklirati prepun je mikroplastike, koja uglavnom završava na deponijama”, ističu na sajtu Earthday.org.
Takođe, i prošlogodišnje čestitke, ukoliko se izređu mogu da posluže kao dekoracija na ovogodišnjim poklonima.
2. Ostavite auto, koristite javni prevoz ili deljenje vožnje
Da li ste znali da je vaš auto karbonski negativac? Prosečan automobil na benzin proizvodi oko 0,9 funti CO₂ po milji, što ga čini jednim od najvećih krivaca za zagađenje – na drugom mestu posle letenja! Sa druge strane, ovo je sezona kada je i kvalitet vazduha loš, pa sve to može uticati na više respiratornih problema kod ljudi.
Savetuju da se koristi javni prevoz i deljenje vožnje kao ekološka alternativa.
“Bilo da se vozite autobusom, delite vožnju sa prijateljima ili koristite aplikaciju za deljenje vožnje, ove opcije smanjuju vaš karbonski otisak, a istovremeno održavaju vazduh čistijim i vaše putovanje na posao manje stresno. Dakle, sledeći put kada budete razmišljali o solo vožnji, razmislite zeleno”, poručuju.
Putovanje železnicom, kako dalje dodaju, emituje mnogo manje CO₂ po putniku po kilometru u poređenju sa automobilima ili avionima, sa samo 0,13 funti CO₂ po putničkoj milji.
3. Odbacite plastično drveće
Veštačke jelke su plastične i obično se proizvode od polivinilhlorida (PVC), biorazgradive plastike, koja ima ugljenični otisak od 40 kilograma CO₂, što znači da je potrebno posaditi četiri drveta da bi apsorbovala tu emisiju tokom svog života.
U tom kontekstu, jedan od predloga je da voljenoj osobi posadite drvo za Novu godinu.
Savetuju da se praznici ipak proslavljaju uz prirodne jelke, a ne veštačke.
“Danas se božićna drvca obično uzgajaju na farmama drveća, a ne u šumi, što znači da ne morate da brinete da će kupovina drveća dovesti do krčenja šuma. Nakon što se praznična sezona završi, drveće se može reciklirati za malč, za koji mnogi gradovi posebno održavaju festivale u znak sećanja na početak nove ere”, navode sa sajta Dana planete Zemlje.
4. Praznik bez plastike i otpada i bacanja hrane
Svečani obroci ostavljaju za sobom velike količine otpada, od plastičnih slamki, folija, plastičnih tanjira, čaša, pa umesto toga bolje je staviti na sto prave tanjire i salvete za višekratnu upotrebu.
U Sjedinjenim Državama, procenjuje se da se između 30% i 40% godišnje zalihe hrane troši uzalud, sa značajnim porastom tokom praznika. Samo za Dan zahvalnosti, statistike neprofitne organizacije za prevenciju rasipanja hrane ReFED pokazuju da će 312 miliona funti hrane biti bačeno, što samo po sebi stvara 0,71 miliona metričkih tona emisije CO₂. Da ne b hranu rasipali i bacali, važno je dobro isplanirati obroke za prazničnu trpezu. Sa druge strane, treba razmišljati i darivati viškove hrane onima koji praznike dočekuju u siromaštvu.
5. Ne preterujte sa kupovinom
Prema istraživanju Nacionalne fondacije za maloprodaju, praznične kupovine imaju 17% veću stopu povrata. Svake godine, preko 60 miliona paketa će biti vraćeno i većina ovih vraćenih proizvoda, posebno odeće, završi na deponijama umesto da se preprodaje iz isplativih razloga, stvarajući tri miliona tona dodatnog otpada svake godine. Razmislite o kupovini poklona napravljenih od održivog, organskog pamuka, koji može da se reciklira.
6. Ako idete na put isključite uređaje
Kako bi se smanjila potrošnja električne energije, savetuju da ukoliko porodice odluče da otputuju negde za praznike isključe električne uređaje u kući, koji “tiho” troše energiju čak i kad se ne koriste.
“To je fenomen poznat kao “fantomsko” napajanje. Ovaj nevidljivi odliv struje može činiti 10% vaše godišnje potrošnje električne energije i može koštati do 200 dolara godišnje. Uobičajeni krivci kao što su televizori, mikrotalasne pećnice, igračke konzole i punjači deluju kao „vampirski uređaji“, crpeći energiju čak i kada su u stanju mirovanja. Jednostavnim isključivanjem ovih uređaja pre putovanja, možete smanjiti svoje račune za energiju. Osim toga, pretvaranje isključivanja u naviku pre putovanja znači jednu brigu manje dok ste odsutni – nema više razmišljanja da li ste ostavili TV uključen“, navode Earthday.org.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.