U Las Vegasu, zabeležen rekordan broj uzastopnih dana sa temperaturama preko 46 stepeni 1Foto: Beta/AP/John Locher, File

Četvrtak, 11. jul, bio je šesti uzastopni dan tokom kojeg su temperature u Las Vegasu išle preko 46 °C. Ovo je najduži niz ovako ekstremno vrelih dana u ovom američkom, pustinjskom gradu koji je počeo u subotu, 6. jula.

Oboren je dosadašnji rekord od četiri dana toplija od 46 °C zaredom koji je postavljen sredinom jula 2005, prenosi Klima101.

Ali i dalje od toga… Aktuelne vrućine dovele su i do još jedne neprijatne brojke: u nedelju, 7. jula, bilo je 48,8 °C što je najviša izmerena temperatura u istoriji merenja u Las Vegasu. Prethodna maksimalna istorijska vrednost niža je za preko jednog i po Celzijusa i iznosi 47,2 °C.

Štaviše, od početka juna palo su preko 15 temperaturnih rekorda iako još nije ni polovina leta. Među njima su i rekordne minimalne dnevne temperature što pokazuje da vrućine ne jenjavaju ni noću.

Bez obzira na to što se nalazi u pustinji, ovako uzavrelo, dugotrajno stanje gotovo je bez presedana u najvećem gradu u Nevadi, a meteorolozi kažu da je u pitanju „najekstremniji toplotni talas” otkako se vodi evidencija u Las Vegasu, odnosno od davne 1937.

Da bi slikovito pokazali koliko je zapravo toplo, meteorološka služba iz Las Vegasa postavila je ubrzani video snimak kako se voštane bojice tope na suncu.

Vrućine su veoma opasne po zdravlje, a prema tvrdnjama iz kancelarije tamošnjeg mrtvozornika, ove godine najmanje devet smrtnih slučajeva u okrugu Klark (u kojem je smešten i Las Vegas) prouzrokovano je toplotom.

Međutim, zvaničnici navode da će brojka verovatno biti i veća.

Među ugroženim grupama je starije stanovništvo, ali čak i mlađi ljudi mogu se suočiti sa zdravstvenim problemima tokom ovako dugotrajnih i surovih naleta toplote, naglašavaju epidemiolozi.

Za preko 161 milion stanovnika Sjedinjenih Američkih Država, pre svega na zapadu, u sredu, 10. jula, nadležni organi izdali su upozorenje o toploti. Na tom prostoru je u proteklom periodu palo na desetine rekorda, ili su makar novoizmerene temperature dosegnule rekordne vrednosti iz prošlosti.

Dolina smrti, jedno od najvrelijih mesta globalno, u nedelju, 7. jula, doživela je 53,9 °C. Usled izloženosti vrućinama, dan ranije jedan motociklista tamo je preminuo.

Upravo u Dolini smrti, 10. jula davne 1913, izmerena je najviša zvanična temperatura na planeti od 56,7 °C. Ipak, moderni eksperti osporavaju validnost ovog podatka zbog određenih grešaka u metodologiji.

Tokom vikenda, širom Sjedinjenih Američkih Država, očekuje se nastavak vrućina.

Ovako žestoke epizode toplote rasvetljavaju koliko se svet, pod uticajem sagorevanja fosilnih goriva, zapravo zagrejao, ali i rastuće opasnosti po naše zdravlje i živote u slučaju da hitna i ambiciozna borba protiv klimatskih promena izostane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari