Države-članice grupe najrazvijenih zemalja (G20) saglasile su se prvog dana samita u Rio de Žaneiru o zajedničkoj završnoj deklaracij u kojoj je Brazil, kao domaćin, uspeo da uvrsti najvažnije tačke svog predsedavanja, među kojima su borba protiv gladi i borba protiv klimatskih promena i zagrevanja planete Zemlje, javljaju agencije.
Lideri vodećih industrijskih i zemalja u ubrzanom razvoju obavezali su se i na efikasnije oporezivanje superbogatih.
„Pokušaćemo da zajedno radimo kako bismo obezbedili da veoma bogati pojedinci budu ’efikasno oporezovani’“, navodi se u dokumentu u kome se navodi plan razvijanja mehanizama za borbu protiv izbegavanja plaćanja poreza.
Kao ni na prošlogodišnjem samitu u Indiji, nije bilo izričite osude ruske agresije u Ukrajini, za razliku od snažnog stava zauzetog na samitu na Baliju 2022.
Umesto toga navedena je samo opšta referenca o „ogromnoj ljudskoj patnji i negativnom uticaju ratova i sukoba širom sveta“, posebno na posledice po bezbednost hrane i energije.
Samit je obležilo i pokretanje Globalnog saveza protiv gladi i siromaštva, a u završnoj izjavi istaknuto je da glad nije pruzrokovana nedostatkom resursa ili znanja, već nedostatkom političke volje da se pristup hrani omogući za sve na planeti.
U završnom dokumentu se ne pominju napadi palestinske grupe Hapas na Izrael 7. oktobra prošle godine, ali je istaknuta „duboka zabrinutost zbog katastrofalne humanitarne situacije u Pojasu Gaze i eskalacije u Libanu“.
Naglašeno je da se humanitarna pomoć mora hitno proširiti i ojačati zaštita civilnog stanovništva, što je jasna poruka Izraelu.
Takođe, G20 ponovno potvrđuje „palestinsko pravo na samoopredeeljenje“ i „nepokolebljivu predanost viziji dvodržavnog rešenja, gde Izrael i palestinska država žive jedni pored drugih u miru unutar sigurnih i priznatih granica, u skladu s međunarodnim pravom i relevantnim rezolucijama UN“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.