Dobiće 600 hiljada evra: Ovaj grad je proglašen za Evropsku zelenu prestonicu za 2026. godinu 1Foto: Wikipedia/Dolly442

Krajem novembra, Evropska komisija proglasila je dobitnika nagrade Zelena prestonica Evrope za 2026. godinu. Ona je pripala portugalskom gradu Gimarais, dok je Evropski zeleni list, namenjen manjim gradovima, otišao u ruke Aguede, takođe u Portugalu, i Vase u Finskoj.

Evropska zelena prestonica dobiće 600 hiljada evra kako bi nastavila svoj put ka ozelenjavanju i većoj održivosti, dok će Aguedi i Vasi pripasti po 200 hiljada evra, prenosi Klima101.

Čime je Gimarais zaslužio laskavu titulu koju su počev od 2010. do danas osvajali – između ostalih – Stokholm, Ljubljana, Talin i Valensija?

Posredi je istorijski grad na severu zemlje koji se čak smatra i rodnim gradom Portugala zato što je tamo rođen prvi portugalski kralj davne 1109. godine.

Ali to ne znači da Gimarais živi na lovorikama stare slave… Štaviše, svoje nasleđe uklapa u moderne tokove, a sve u konsultaciji sa lokalnim stanovništvom, naučnicima i privatnicima. Zahvaljujući tome se i izdvojio među ovogodišnjom konkurencijom poput Klagenfurta u Austriji.

Gimarais nastoji da do kraja decenije postane klimatski neutralan grad. To znači da do tada treba da dekarbonizuje i sektor grejanja koji godišnje oslobađa oko 35 hiljada tona ugljen-dioksida. Glavno sredstvo za smanjenje štetnih emisija na ovom polju su im toplotne pumpe.

S obzirom na to da vlasti Gimaraisa veliki fokus stavljaju na podizanje svesti i učešće lokalne zajednice u oblikovanju grada, podstiče se razvoj energetskih zajednica koje koriste obnovljive izvore kao način za proizvodnju čistije struje.

Ove tehnologije tamo nisu nepoznanica: koriste se još od početka prošlog veka. Grad raspolaže hidroenergijom, kapacitetima koji koriste zeleni komunalni otpad, odnosno biomasu, kao i fotonaponskim panelima.

Bitan iskorak u borbi protiv klimatskih promena Gimarais pravi i zahvaljujući projektu unapređenja energetske efikasnosti i termalnog komfora u javnim zgradama.

Povrh toga, od 2013. godine, javne zgrade treba da imaju neto ulte emisije, a 2017. završena je izgradnja potpuno samoodrživog objekta, tzv. Akademije za gimnastiku.

Pored ublažavanja klimatskih promena, Gimarais postiže odlične rezultate i kada su u pitanju kvalitet vazduha, vode, biodiverzitet, zelene površine, upravljanje otpadom, cirkularana ekonomija, saobraćaj…

Imajući sve to u vidu, ne čudi da je ovaj grad sa 156 hiljada stanovnika najnoviji nosilac nagrade Evropska zelena prestonica. Gimarais je prethodno osvojio i nagrade za Evropsku prestonicu kulture, kao i za Evropsku prestonicu sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari