Izbori za Skupštinu grada Beograda još nisu raspisani, tako da nisu formirane ni izborne liste.
Srpski pokret obnove je u koaliciji sa SNS šest godina i za sve to vreme imamo dobre i redovne kontakte i razgovaramo o svim najvažnijim pitanjima. I ne samo da razgovaramo, nego se i dogovaramo. U protekle četiri godine bili smo u koaliciji i u Beogradu, te verujem da ćemo produžiti saradnju. SPO se zalaže za Srbiju u Evropskoj uniji, tako da podržavamo opredeljenje i zalaganje predsednika Srbije i SNS da Beograd bude istinska evropska prestonica, sa evropskim standardom života njegovih stanovnika, kaže u razgovoru za Danas Aleksandar Čotrić, zamenik predsednika Srpskog pokreta obnove, odgovarajući na pitanje da li SPO razgovara sa SNS o eventualnom zajedničkom nastupu na beogradskim izborima.
* Kako komentarišete učestale tvrdnje opozicije da ukoliko pobede na izborima u prestonici to će značiti „početak kraja“ Vučićevog režima?
– Kada se Filip II Makedonski sa svojom vojskom približavao Sparti, uputio im je sledeću pretnju: „Ako pobedim u ovom ratu, goreće vaše kuće, gradovi će vam biti u plamenu, vaše žene će biti udovice i zauvek ćete biti roblje.“ Spartanci su odgovorili samo jednom rečju: „Ako.“ I ja bih mogao slično da odgovorim. Izbori za Beograd jesu važni, ali daleko od toga da su sudbinski i presudni. U zemljama s dužom demokratskom tradicijom uvek se razdvajaju predsednički, parlamentarni, regionalni i lokalni izbori, te se na takvim izborima ocenjuju programi i kandidati isključivo za taj nivo vlasti. U Srbiji nije na vlasti „Vučićev režim“, već koalicija stranaka, predvođenih SNS-om, koja je tri puta dobila ubedljivo najveći broj glasova građana Srbije. Opozicija ima pravo da se nada pobedi, kao što i SNS sa svojim partnerima veruje da će sačuvati vlast u Beogradu. Ja verujem u ovaj drugi ishod.
* Kako ocenjujete navode da je SPO „izgubio nekadašnji identitet“ otkako je u koaliciji sa naprednjacima?
– Otkad je SPO u koaliciji sa SNS, nije se odrekao nijednog slova svog Programa, jer niti smo mi to želeli, niti je to od nas traženo. Srbija na Zapadu, reforma nereformisanih delova službi bezbednosti, istina o Kosovu, sprečavanje nestajanja Srbije i evropska decentralizacija vlasti – bili su i ostaju osnova našeg programa i konkretnog političkog delovanja. SPO je stranka koja postoji skoro 30 godina i ima prepoznatljiva obeležja i tradiciju za poštovanje. Mi ne možemo da izgubimo identitet, jer naše ime je naš program.
* Kako gledate na dosadašnji tok unutrašnjeg dijaloga o Kosovu?
– Snažno smo podržali inicijativu predsednika Vučića da se otvori unutrašnji dijalog o Kosovu, jer to zalaganje predstavlja politiku realnosti. Spremni smo da učestvujemo u ovom dijalogu i ponudimo svoje konkretne predloge da Kosovo više ne bude simbol smrti i poraza, nego simbol borbe za život i pobedu zemaljske, a ne nebeske Srbije. Mi delimo Vučićev stav da je „vreme da Srbija radi, razmišlja, dobija i da pobeđuje bez sukoba“, s ciljem da se „za Srbiju otvore putevi političke saradnje i ekonomskog napretka koji vode u Evropsku uniju“. Kao članica Evropske unije Srbija će biti u prilici da na Kosovu maksimalno zaštiti sva prava i sigurnost Srba i srpskog religijskog i istorijskog nasleđa, a nepriznavanjem stvarnosti ne može se promeniti stvarnost. Ne razumem one stranke koje odbijaju da podrže nešto što je u interesu Srbije samo zato što je to predložio Aleksandar Vučić.
* Šta je, prema Vašem mišljenju, glavni doprinos SPO-a aktuelnoj vlasti?
– Cilj ulaska SPO u savez sa SNS-om bio je da doprinosi Srbiji i njenim građanima, a Srbija je danas neuporedivo bliža Evropskoj uniji i rešavanju kosovskog problema nego pre šest godina.
„NATO ima vremena da nas čeka“
* SPO se otvoreno zalaže za članstvo Srbije u NATO. Verujete li da je takav cilj ostvariv u kraćem roku ili je „na dugom štapu“?
– Svaki sukob u našem regionu gasiće i rešavaće NATO. Sve države oko Srbije već su u NATO – Hrvatska, Albanija, Bugarska, Rumunija, Mađarska i Crna Gora, ili će to uskoro postati – Makedonija i BiH. Jedino je Srbija neutralna. Na Srbiji je da izabere – da uđe u NATO i da, ravnopravno, za stolom rešava regionalne i svoje probleme – ili da o njenim interesima i dalje bude odlučivano bez nje. Na nama je da odlučimo – hoćemo li biti za stolom ili na „meniju“. Podsetiću da NATO nije samo vojni, već i politički savez, i da sve odluke donosi konsenzusom, pa bi glas Srbije vredeo kao i glas Amerike, Nemačke ili Francuske. NATO ima vremena da nas čeka, ali nisam siguran da mi imamo vremena da propuštamo bezbednosne i razvojne koristi od ulaska u NATO.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.