Poslanici parlamentarne opozicije podneli su u Skupštini Srbije predlog za glasanje o nepoverenju premijeru Milošu Vučeviću, koje je potpisalo 84 poslanika opozicije. Miroslav Aleksić, predsednik NPS, koji će biti i ovlašćeni predlagač kaže da je predlog potpisala kompletna opozicija, osim poslaničkog kluba Branka Pavlovića „Mi, glas iz naroda“.
„Po zakonu i Ustavu ,ovaj zahtev pole pet dana od predaja ulazi u skupštinsku proceduru i mora da se nađe na dnevnom redu prve naredne sednice. To nema nikakve veze sa sednicom o budžetu, ali očito da vlast zeli po svaku cenu da izbegne raspravu o njihovoj odgovornisti u slučaju ubistva 15 građana u Novom Sadu“, kaže Aleksić za Danas.
Predlog je podnet s obzirom na to da je u petak istekao rok za ostavke odgovornih za stradanje 14 osoba 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, što je zahtev koji su građani ispostavili na protestima.
Razlozi zbog kojih je predloženo glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Milošu Vučeviću su propusti u obavljanju nadležnosti i preduzimanju mera, kao i „nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti nadležnih lica, a koji su kršenjem zakona i nevršenjem svoje dužnosti, neadekvatnim reagovanjem i nepreduzimanjem mera doveli do urušavanja bezbednosnog sistema Srbije“, navedeno je u obrazloženju predloga.
Navedeno je i da Miloš Vučević nije povodom tragičnog događaja preduzeo niti jedan akt na koji je ovlašćen kako bi se javnost umirila i kako bi se sprečilo da se takvi tragični događaji ponove. Poslanici navode i da se radi o javnom objektu, da je državno preduzeće Infrastruktura Železnice Srbije bilo investitor, a Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Vlada finansijer radova koji su izvođeni protivno Zakonu o planiranju i izgradnji i drugim propisima, bez prijave radova i sa izabranim stručnim nadzorom, a bez reagovanja na očigledne propuste, što je direktna odgovornost Vlade Srbije.
Opozicija podseća da je rekonstruisana zgrada Železničke stanice u Novom Sadu svečano otvorena 5. jula, a da je prijava radova podneta tek 7. oktobra, dok je potvrda o prijavi radova izdata 16. oktobra. Sektor za inspekcijiski nadzor resornog ministarstva dozvolio je da se zgrada pusti u javnu upotrebu bez izdate upotrebne dozvole, ukazale su opozicione stranke.
Poslanici iz redova opozicije su već podneli zahtev za hitno sazivanje sednica odbora za kontrolu službi bezbednosti i za odbranu i unutrašnje poslove, a predložena je jedna tačka dnevnog reda za obe – razmatranje Izveštaja o radu pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i službi bezbednosti radi utvrđivanja nezakonitosti i nepravilnosti u njihovom radu na protestu u Novom Sadu održanom 5. novembra.
„Da smo normalno društvo predsednica parlamenta bi sama inicirala ovu sednicu, jer je skupština kontrolni organ izvršne vlasti, ali nažalost ona želi da prikrije odgivornost izvršne vlasti i zato će pokušavati da izbegne ovu raspravu. Svi koji ovu tragediju zataškavaju i odlažu procesuiraje odgovornih, direktni su saučesnici u zločinu“, navodi Aleksić.
Na primedbu da vlast tvrdi da se opozicija podelila oko predloga za raspravu o poverenju vladi i da je zahtev potpisalo samo 70 opozicionih poslanika, Aleksić kaže da nema nikakve svađe. Da je u petak bilo 70 potpisa, jer je poslanička grupa NADA (DSS-POKS) kasnila sa prikupljanjem potpisa, ali da je u toku prepodneva na pisarnici parlamenta dostavio konačan spisak od 84 poslanika koji predlažu raspravi o opozivu vlade i smenu Vučevića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.