Da li je Aljbinu Kurtiju bilo važno razmeštanje KPS na severu KiM? 1foto: Vojin Radovanović/Danas

Ako je verovati izvorima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kosovski premijer Aljbin Kurti je samo devet minuta posle saznanja o ekspoloziji na Sistemu za vodosnabdevanje „Ibar -Lepenac“ u selu Donje Varage u Zubinom Potoku, tražio od Kfora dozvolu za razmeštanje Kosovskih bezbednosnih snaga na severu KiM.

Kfor je potvrdio Vučićevu informaciju da je odbio Kutijev zahtev, a premijer Kosova je javno saopštio da će „poštovati obećanje svog prethodnika Hašima Tačija iz 2013. da kosovska vojska ne može da ide na Sever“, bez obzira što bi bio mirniji da je tamo razmeštena. Da li je i zašto Kurtiju KBS potreban na severu KiM dok sa Vučićem razmenjuje medijske optužbe o „hibridnim napadima i ratovanju“, a sinoć je trabalo i da se sretnu na radnoj večeri u Briselu?

Kako se spekuliše na terenu, Kfor je odmah posle eksplozije u Donjim Varagama prošlog petka uveče, izašao na teren nešto posle ponoću između petka i subote, procenivši da nema opasnosti od novih napada. Odluka da se odbije Kurtijev hitni zahtev doneta je navodno u koordinaciji sa sedištem NATO, o čemu je obavešten i zvanični Beograd. Oglasile su se i SAD, čije službe smatraju da ne treba žuriti sa zaključcima kad je reč o „terorističkom aktu“ u Donjim Varagama, uz najavu da će istragu Prištine kontrolisati Kfor.

– Glavni Kurtijev cilj je predizborna kampanja za parlamentarne kosovske izbore u februaru 2015, zbog čega je njegov prvi potez bio da traži razmeštanje KBS kako bi ostvario svoj stari cilj da pokaže kako je sever Kosova integrisao u kosovske institucije. To bi mu podiglo izborni rejting i kao ‘ocu’ kosovske vojske, jer se iduće godine završava faza pripreme KBS, posle koje će se podići nivo saradnje sa SAD preko koje će Kosovo raznim projektima ući u Partnerstvo za mir sa NATO. Produbljivanje krize na Bliskom istoku za Prištinu biće prilika i da ponudi usluge KBS koje bi omogućile smanjenje broja pripadnika u sastavu Kfora – kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

On podseća da nekoliko dana pre eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac održana zajednička vežba Kfora i KBS, a da je Kurtiju pred izbore važnije da pokaže kako među njima postiji saglanost i da je KBS spemna da obezbeđuje vitalne infrastrukturne objekte, nego i sama realizacija zahteva o razmeštanju Kosovskih bezbednosnih snaga na severu, gde je već instalirana Kosovska policija.

Istu procenu ima i Momir Stojanović, predsednik SNV KiM i penzionisani gener-major Vojske SCG. „Prateći izjave u medijima, kao stari ‘bezbednjak’ procenjujem da sve ovo što se dešava jeste posledica predstojećih parlamentarnih izbora na KiM u februaru. Priština za eksploziju krivi Srbiju i zvanični Beograd, ali ne i Srbe, što bi trebalo da znači da je Kurti, verovatno, preko „svojih Srba“ koji sarađuju sa njegovim institucijama, sve ovo iscenirao ne bi li dobio dozvolu da na sever pošalje KBS, koje su de fakto kosovska vojska. Zabrinjavajuće je što zvanični Beograd već duže vreme ćuti na sve što Kurti radi, a sad je morao da reaguje jer je reč o sabotaži. Sve ovo što se događa zapravo je tiha implementacija Ohridskog sporazuma, a pitanje koje se otvara jeste da li zvaničan Beograd na tome radi zajedno sa Aljbinom Kutijem“, objašnjava za Danas Momir Stojanović.

aljbin kurti
foto FoNet/UN

Srđan Milivojević, poslanik DS-a u Skupštini Srbije, tvrdi da je „Vučić Kurtijev saborac u stvaranju ‘velike Albanije’ i da rade u koordinaciji. Milivojević je u izjavi za naš list najavio da će parlamentarna opozicija zbog svega što se događa na KiM ponovo tražiti sednicu nadležnog skupštinskog odbora, ali kaže da nije optimista da će taj zahtev biti usvojen.

„Prošlu sednicu, zatvorenu za javnost i drugu od osnivanja, skupštinski Odbor za KiM održao je u isto vreme kad se na plenumu u parlamentu raspravljalo o litijumu. Jasno je da vlast želi da od opozicije sakrije istinu o KiM, jer nije bilo ništa ni od najave Ane Brnabić da se će skupštinska sednica posvećena Kosovu održati u prisustvu Aleksandra Vučića“, ističe Srđan Milivojević.

U izjavama za Radio KiM direktor ovog srpskog medija Isak Vorgučić i Aleksandar Ivanović iz Narodnog pokreta Srbije, povodom eksplozije na Kanalu Ibar – Lepenac, ocenili su da je „jezivo koliko vlasti u Beogradu i Prištini odgovaraju jedna drugoj, zbog nagomilanih unutrašnjih problema obema odgovara i eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac“.

OD OVK do vojske

KBS, čiji je zadatak da „brane suverenitet i teritorijalni integritet samoproglašene kosovske države, daju vojnu podršku civilnim vlastima i učestvuju međunarodnim mirovnim misijama i operacijama“, od 2018. su u procesu su transformacije u „oružane snage Kosova“.

Nastale su 21. januara 2009. iz Kosovskog zaštitnog korpusa u kome se našla većina pripadnika zvanično razoružane OVK, a nekim od njenih komandanata koji su bili na visokim dužnostima i u KZK sad se sudi pred haškim Specijalnim sudom za zločine na Kosovu. Prema Rezoluciji 1244 SB UN, Kfor su jedine dozvoljne oružane snage na KiM.

Seljim Pacoli za kosovsku „Oluju“

Kosovski zvaničnici koriste sve prilike u EU i pred međunarodnim predstavnicima u Prištini, da pre rezultata istrage za eksploziju na Kanalu Ibar-Lepenac okrive Beograd i prema Briselskim sporazumima, rasformiranu srpsku Civilnu zaštitu na KiM, koju je Vlada Kosova 2023. proglasila za terorističku organizaciju. U Prištini i tvrde da je ovo „Banjska 2“.

U optužbama je najdalje otišao bivši gradonačelnik Prištine iz opozicionog Novog saveza Kosova Seljim Pacoli, brat Bedžeta Pacolija, bivšeg predsednika Kosova, čiji je predsednički madat krako trajao, između ostalog i zbog sumnji ostalih lidera kosovskih Albanaca da navodno radi za „srpske službe“. Seljim Pacoli javno se založio za primenu „koncepta ‘Oluja’ – klasično čišćenje terena na Kosovu“ i izrekao teške optužbe na račun SPC, tvdeći da je “ kroz istoriju bila glavni podstrekač ubijanja Albanaca“. Portal kossev.info preneo je nezvanično reagovanje Eparhije raško-prizrenske koja je „duboko zabrinuta zbog ovakvog izliva govora mržnje“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari