Slovačka razmišlja o priznanju Kosova, a istovremeno su „obnovljene tvrdnje“ da će to uskoro učiniti Grčka i Rumunija, kažu za Danas nezvanično predstavnici diplomatskih krugova u sedištu EU. Prema rečima naših sagovornika, „pojedini predstavnici Ministarstva spoljnih poslova Slovačke i nevladinih organizacija iz Slovačke aktivni su na Kosovu, odnosno ispituju teren“. Međutim, u Ambasadi Slovačke u Srbiji tvrde da ova zemlja „ostaje na dosadašnjoj poziciji i ne priznaje nezavisnost Kosova“.
„Broj država koje su priznale nezavisnost Kosova rastao je sporije nego što su bila očekivanja, ali ovaj proces je konstantan i ireverzibilan. Do sada se tvrdnje da će Grčka i Rumunija priznati Kosovo nisu pokazale relevantnim, što ne znači da ne postoji pritisci i kolebanja u ovim zemljama. Pojavljivali su i prošle godine nagoveštaji da će Grčka i Slovačka priznati Kosovo, ali su te države često u izbornim ciklusima, pa takvo pitanje nije došlo na red“, objašnjavaju naši izvori iz Brisela.
Bivša slovačka premijerka Iveta Radičova je pre dve godine izjavila da će ta država priznati Kosovo „kada Beograd i Priština potpišu sporazum o normalizaciji odnosa“, a pre dva meseca šef srpske diplomatije Ivica Dačić je za Danas kazao da „Srbija čini sve da se ne povećava broj država koje su priznale nelegalno proglašenu nezavisnost srpske južne pokrajine, u stalnim smo kontaktima sa članicama EU koje to nisu učinile, svesni smo pritisaka kojima su izložene, ali očekujemo da njihov stav ostane nepromenjen“.
Što se stava Rumunije tiče, poznato je da je premijer te zemlje Viktor Ponta u maju ove godine kazao za kosovsku televiziju „Klan Kosova“, nakon samita šefova država Jugoistočne Evrope da bi Bukurešt mogao da prizna Kosovo.
– Rumunija je 2008. odlučila da ne prizna Kosovo. Međutim, stvari su se promenile od tada. Vlade su se promenile i neka nova odluka o priznanju Kosova bi mogla da bude doneta… Priznanje Kosova će se razmotriti jer su se mnoge stvari na Kosovu promenile od 2008. godine… Jedan od glavnih razloga za to je što Kosovo i Srbija uspešno vode dijalog u Briselu – rekao je Ponta.
Poslednjih meseci u domaćim medijima se takođe sporadično pojavljuju tvrdnje da će Grčka priznati nezavisnost Kosova. Kao razlog se navodi i to što paket ekonomske pomoći Atini sadrži i političke uslove Brisela, među kojima je navodno i ovaj. Spekulacije su učestale od kako je u julu grčki šef diplomatije Nikolas Kocijas nakon sastanka sa kosovskim premijerom Isom Mustafom izjavio da će Atina podržati Prištinu u učlanjivanje u međunarodne organizacije. S druge strane, u prošlonedeljnom telefonskom razgovoru srpski premijer Aleksandar Vučić je zamolio svog grčkog kolegu Aleksisa Ciprasa da Grčka ne glasa za prijem Kosova u Unesko.
Dačićevo upozorenje
Ukoliko Kosovo bude primljeno u Unesko, sledeći korak mogao bi biti zahtev Prištine za prijem u Savet Evrope, izjavio je ministar inostranih poslova Ivica Dačić. On je gostujući u Dnevniku RTS-a rekao da zemlje koje nisu priznale Kosovo trpe velike pritiske. „Srbija će sačekati sednicu Izvršnog saveta Uneska 21. oktobra, kada će se na dnevnom redu naći pitanje članstva Kosova, ali do tada nastavlja svoje aktivnosti protiv prihvatanja Kosova u ovu organizaciju“, naveo je Dačić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.