Širenje izborne epidemije u Evropi, koje je obeležilo protekli politički vikend s kraja na kraj kontinenta, dobilo je primetan odjek u nacionalnim medijima širom SAD. Utisak je (za to zainteresovanog posmatrača) da Srbija i nije tako loše prošla kad je reč o sveukupnom publicitetu.

Razume se, ima i te kakvih razlika u poređenju s novinskim prostorom i RTV minutažom koju ovih dana dobijaju za Ameriku važni izbori, na najvišem nivou, u savezničkoj Francuskoj i Grčkoj, pa čak i oni na nekoliko regionalnih nivoa u Nemačkoj, gde se, pored ostalog, proverava i stepen tamošnjeg (ne)raspoloženja prema unutrašnjoj i spoljnoj politici kancelarke Angele Merkel. Ali, mi iz Srbije smo po publicitetu posle njih – u svakom slučaju daleko ispred Jermenije, za koju je tu negde samo pomenuto da je ovog 6. maja i ona došla do neke svoje „istorijske prekretnice“.

Inače, od svega što se tokom vikenda ovde čulo i pročitalo povodom našeg izbornog čistilišta, dominiraju, kao zajednički imenitelj, dve konstatacije. Početna – da veća izlaznost glasača u odnosu na 2008 (registrovana u jutarnjim časovima) predstavlja „nagoveštaj spremnosti za potpuni raskid s prošlošću, koji svet traži od Srbije“. I druga, zaključna, koju je i vrlo konkretno formulisao nedeljni Vašington post s porukom da je „pred Srbima izbor između prozapadne vlade ili one koja će vratiti na vlast saveznike pokojnog balkanskog čvrstorukaša Slobodana Miloševića“.

Polazeći od te ocene, prestonički dnevnik dalje razvija svoju već davno poznatu tezu – koja je veoma kompatibilna s poznatim stavom Obamine administracije i Kongresa (koliko se to moglo čuti ovih dana s raznih strana u Vašingtonu), da će naši izbori odlučiti „da li će Srbija nastaviti proces pomirenja sa susedima i ratnim protivnicima, uključujući i bivšu pokrajinu Kosovo koja je proglasila nezavisnost 2008. godine“.

Post je tim povodom, kao i ogromna većina ostalih ekspertskih i medijskih pratilaca zbivanja na našem delu Balkana, izdvojio kao „glavne suparnike na predsedničkim i parlamentarnim izborima u Srbiji Borisa Tadića i njegovu proevropsku DS i nekadašnjeg Miloševićevog saveznika Tomislava Nikolića“. Za doskorašnjeg predsednika navodi se da traži i treći mandat „kako bi obavio započeti posao“, dok se njegov glavni rival opisuje kao lider „nacionalističke SNS, koja je napravila svoj kapital na tekućim ekonomskim nevoljama EU i time kod mnogih Srba uticala na privlačnost tog bloka“.

S tim u vezi, vašingtonski list piše da su jučerašnji izbori zatekli Srbiju u dubokoj ekonomskoj krizi – sa stopom nezaposlenosti od 24 odsto i ogromnim nezadovoljstvom javnosti zbog opadanja životnog standarda. „Srbija s nestrpljenjem iščekuje neophodne promene. Ovako dalje ne ide. Već noćas, ili kroz dve nedelje, čućete od mene kako ćemo Srbiju pokrenuti napred“, prenosi Post tim povodom, posle jučerašnjeg glasanja, optimističku izjavu Tomislava Nikolića, opisujući ga kao „kao nekadašnjeg upravnika groblja, danas sigurnog u svoju pobedu na izborima“.

Njujork tajms: Dačić možda premijer

Njujork tajms je takođe opširno izvestio o “mogućoj velikoj promeni posle predsedničkih izbora u Srbiji”. Ukazujući na „slabu ekonomiju koja je izazvala veliko nezadovoljstvo sadašnjim liderima“, vodeći američki dnevnik posebno je ukazao da neizvesnost oko opredeljivanja za budućeg predsednika „donosi priliku nekadašnjem Miloševićevom saradniku Ivici Dačiću, da svojim koalicionim manevrom pojača postojeći politički uticaj – i domogne se, možda, i položaja predsednika vlade u Beogradu“.

Da li će birači slediti model Hrvatske ili Slovenije

Podgorica, Sarajevo, Zagreb – Mediji u regionu juče su iz sata u sat izveštavali o izborima u Srbiji, uglavnom prenoseći izjave učesnika u trci za šefa države, kao i procene analitičara o ishodu glasanja.

Podgorička Pobjeda piše se očekivala mrtva trka između DS i SNS, ali da ostaje da se vidi da li će srpski birači „slediti hrvatski model“, što bi značilo „očekivani rezultat sa sitnim iznenađenjima“, ili, pak, „slovenački model“, odnosno „potpuno iznenađenje“.

Sarajevski Dnevni avaz je posebnu pažnju posvetio visokoj izlaznosti tokom prepodneva širom Srbije, ali i tuči na biračkom mestu u selu Podvorcu, nedaleko od Leskovca. Prema pisanju tog lista, incident se dogodio jer su „svi birači hteli da odjednom uđu i glasaju“.

Zagrebački Jutarnji list ističe da je gotovo izvesno da će se u drugom krugu predsedničkih izbora nadmetati Tomislav Nikolić i Boris Tadić, ali da je neizvesno ko će izborno nadmetanje završiti kao trećeplasirani – koalicija Preokret ili savez oko SPS. M. S.

Evropski mediji: Okršaj dva bloka

London, Brisel, Berlin – Izbori koji su juče održani u Srbiji zapravo su predstavljali okršaj koalicija okupljenih oko DS i SNS i njihovih predsedničkih kandidata Borisa Tadića i Tomislava Nikolića, zaključak je uticajnih evropskih medija. Istovremeno, lider SPS Ivica Dačić ocenjen je kao političar koji će imati ključnu reč prilikom formiranja buduće vlade.

„Nedavna istraživanja javnog mnjenja davala su gotovo podjednake šanse za pobedu Tadiću i Nikoliću. I jedan i drugi su tokom minule kampanje isticali da se zalažu za članstvo Srbije u EU, ali lider SNS, stari saveznik pokojnog Slobodana Miloševića, do pre nekoliko meseci se protivio takvoj inicijativi“, istakao je dopisnik Bi-Bi-Sija Nik Torp.

Londonski Gardijan piše da se „Zapad nada da će Tadić dobiti novi predsednički mandat, ali da nacionalista Nikolić preti da mu pomrsi konce, imajući u vidu lošu ekonomsku situaciju u državi“, dok nedeljnik Ekonomist tvrdi da lider DS, „koji se predstavlja kao proevropljanin, deluje umorno“.

Briselski internet magazin EU obzerver ocenjuje da su ovi izbori „zapravo referendum o evropskoj budućnosti Srbije“. M. S.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari