Predsedavajući odbora za spoljnopolitička pitanja u američkom Senatu kongresmen Eliot Engel i senator Bob Menendez, najviše rangirani demokrata u istom odboru, pozvali su administraciju da nastavi diplomatsku podršku rešenju konflikta Kosova i Srbije na način koji je, kako navode, „pravedan prema obe zemlje“ i u skladu sa američkim zakonom i dugogodišnjom politikom.
U pismu upućenom američkom državnom sekretaru Majku Pompeu, demokrate Engel i Menendez upozoravaju da pristup „teške ruke“, koji administracija primenjujuje prema Kosovu „nepravedno kažnjava novu vladu“, dok srpska kampanja protiv priznavanja Kosova i njene tesne veze sa Kremljom u velikoj meri prolaze nekažnjeno, prenosi Glas Amerike.
Oni su se složili da su takse koje je Kosovo uvelo na robu iz Srbije i koje su sada ukinute, pre svega nanele štetu kosovskim građanima, ali su dodali da to sredstvo koriste vlade širom sveta, a često i sama Trampova administracija.
„Kosovo je blizak saveznik Sjedinjenih Država i pozivamo vas da usvojite strpljiv i konstruktivan pristup prema njegovoj demokratski izabranoj vladi“, napisali su kongresmen Engel i senator Menendez.
Američki zakonodavci podsećaju da je 23. januara, američki ambasador u Nemačkoj i vršilac dužnosti direktora nacionalnih obaveštajnih službi Ričard Grenel koji je ujedno specijalni predsednikov izaslanik za pregovore Srbije i Kosova, pozvao Srbiju da zaustavi kampanju protiv priznanja nezavisnosti Kosova, a istovremeno Kosovo da ukine takse.
Od tada, kako konstatuju američki zakonodavci, pritisak SAD na Srbiju po svemu sudeći je opao dok je pojačan pritisak na Kosovo.
„Neravnoteža u odnosu Trampove administracije prema Beogradu i Prištini odvija se u kontekstu jačanja srpskih veza sa Moskvom i povećanog uvoza ruskog oružja. Te nabavke oružja od administracije zahtevaju uvođenje sankcija Srbiji po zakonu o suprostavljanju američkim neprijateljima kroz sankcije (CAATSA), koji je Kongres usvojio posle ruskog mešanja u izbore 2016“, navode Engel i Menendez.
Oni traže od Pompea da ih obavestizbog čega administracija nije uvela sankcije niti izvršila pritisak na Srbiju da okonča svoje globalne aktivnosti protiv priznavanja nezavisnosti Kosova.
U pismu sekretaru Pompeu, dvojica članova Kongresa konstatuju da svaki pokušaj da se pregovorima dođe do rešenja između Beograda i Prištine treba da se obavlja zajednički sa Briselom i drugim ključnim evropskim prestonicama jer su Srbija i Kosovo evropske zemlje sa krajnjom aspiracijom da se pridruže EU, a Kosovo se nada i budućem članstvu u NATO-u.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.