Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan Aleksandar Kasanof izjavio je da Sjedinjene Države žele da prodube saradnju sa Srbijom, ocenjujući da je projekat rudarenja litijuma višestruko koristan, kao i da Vašington želi da vidi napredak u dijalogu Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa.
Kasanof, koji je na funkciji od sredine jula, kada je zamenio Gabrijela Eskobara, na panelu Pupin inicijative u Vašingtonu rekao je da su građani Srbije skeptični zbog ranijeg pristupa SAD, preneo je Glas Amerike.
„Želimo da produbljujemo saradnju sa Srbijom, na Zapadnom Balkanu i evroatlantskom prostoru. Na Zapadnom Balkanu postoje savezi koje SAD podržavaju, a Srbija predvodi te inicijative“, naveo je Kasanof.
On je rekao da projekat litijuma može da bude veoma značajan u smislu novih investicija i da će pomoći Srbiji, ali i drugim državama, jer će povezati ekonomije regiona. To je od koristi za više strana“, rekao je Kasanof.
Kao jedan od izazova u narednom periodu, Kasanof je naveo dijalog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, istakaši da SAD žele saradnju sa Kosovom i Srbijom kako bi uvidele na koji način može da se ostvari napredak koji će doprineti i regionu.
„Postoje dva vida perspektive odnosa Balkana i SAD. Jedan je zasnovan na narativu, a drugi na činjenicama. Među nevladinim organizacijama postoji narativ da je Srbija antizapadno orijentisana i ruski poslušnik, a sa druge strane je narativ prema kojem je Srbija izdala Rusiju“, rekao je Kasanof.
On je istakao da Srbija treba da nastavi put ka „evroatlantskom prostoru“ – na obostranu korist.
„Brojne su koristi tog puta za Srbiju, ali i za evroatlantski prostor. To su područja energetike, bezbednosne saradnje, podrška Ukrajini, ta pitanja su veoma važna za nas i to su načini srpske integracije, ali i načini da SAD osnaže saradnju sa Srbijom“, naveo je Kasanof.
Zvaničnik Stejt departmenta istakao je da je veoma važno da Srbija, u saradnji sa Evropskom unijom i SAD, pazi da „ne dođe do povratka nacionalizma“.
„Potrebno je da budemo na oprezu od takvih scenarija. To bi moglo da ugrozi potencijale saradnje. Partnerstvo sa Srbijom i iskren dijalog mogu da doprinesu prevazilaženju tih izazova i ostvare viziju evroatlantske saradnje“, upozorio je on, navodeći da SAD „veoma cene podršku Srbije Ukrajini“.
Kada je reč o juče potpisanom sporazumu Srbije i SAD o strateškoj saradnji u oblasti energetike, Kasanof je rekao da je to veliki pomak u odnosu na prošlo vreme, a znači i podršku evrointegracijama Srbije, ali i regiona, jer energetika ima veliki značaj, a čista energija je pobeda za sve.
Dodao je da Srbija pokazuje veliki ekonomski potencijal, da nezaposlenost opada, a „sistem vrednosti se menja, pogotovo u IT sektoru“.
„Važna je stvar saradnja u smislu otklona od ratova devedesetih i da se ostane na pozitivnoj putanji. Nastavićemo da podržavamo integracije, ali i blisko ćemo sarađivati sa partnerima iz Srbije“, objasnio je Kasanof i najavio da će mu Beograd biti jedna od prvih stanica tokom posete regionu Zapadnog Balkana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.