Američki i francuski zvaničnici izjavili su juče da je plan Martija Ahtisarija, koji je Srbija odbila da prihvati, najbolje rešenje za sever Kosova, a da su nedavne aktivnosti prištinskih vlasti u tom delu KiM potpuno legitimne.


Filip Riker, zamenik pomoćnika državne sekretarke SAD Hilari Klinton, poručio je juče u Prištini da zvanični Vašington podržava primenu plana Martija Ahtisarija na severu Kosova. Posle susreta s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, Riker je novinarima izjavio da se „treba usredsrediti na uspostavljanje reda i mira na severu i ostvarivanje Ahtisarijevog plana“. „Suverenitet i teritorijalni integritet Kosova je jasan i to što treba da uradimo je volja za uspostavljanje vladavine zakona“, istakao je američki diplomata.

Odgovarajući na pitanje o akciji kosovske vlade na severu, Riker je rekao da je Kosovo „suverena i nezavisna država i ima pravo da sprovodi svoju vlast na celoj teritoriji“. Američki zvaničnik je kao poruku svim zemljama regiona naveo da nema promena granica na Balkanu.

Ambasador Francuske na Kosovu Žan-Fransoa Fitu takođe smatra da je Ahtisarijev plan najbolje rešenje i da se tim dokumentom garantuju sva prava za srpsku zajednicu. „Poručio bih svima koji pokušavaju da pronađu model za rešenje pitanje severa, molim vas pročitajte plan Martija Ahtisarija. U njemu je sve odlučeno. To je najnapredniji plan s najboljom institucionalnom arhitekturom u Evropi… Taj plan omogućava srpskoj zajednici da ima najveća prava u Evropi“, kazao je Fitu za list Koha ditore.

S druge strane, predstavnici severnih srpskih opština izrazili su nezadovoljstvo sprovođenjem sporazuma o administrativnim prelazima na severu Kosova, ocenjujući da je Kfor „izašao van svog mandata“.

„Sve zavisi ko je u patroli na prelazima Brnjak i Jarinje, pa ima dana kada se ne propuštaju ni kamioni do 3,5 tone, kao da je to diskreciono pravo onih koji su na prelazima“, rekao je načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković. On kaže da je Kfor u utorak počeo da kontroliše i alternativne putne pravce na severu. „Nemamo ništa protiv da Kfor na taj način kontroliše eventualno prenošenje krijumčarene robe ili oružja, ali ovim potezima Kfor ponovo izlazi iz svog mandata. Ta misija nije carina i ne treba da realizuje odluke Prištine o uvođenju carine“, kazao je Nedeljković agenciji Beta.

I predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić smatra da Kfor ne poštuje sporazum, koji je „ionako nepovoljan po srpski narod“. Prema njegovim rečima, na prelazima Brnjak i Jarinje stoji obaveštenje da je „zabranjeno unošenje komercijalne robe“. „Nema mogućnosti dopreme repromaterijala, rezervnih delova, otežano je dopremanje nafte i naftnih derivate, pa su ugroženi i poljoprivrednici, jer ne mogu da obavljaju sezonske poslove u njivama“, rekao je Pantić agenciji Beta i ocenio da je za takvu situaciju najodgovorniji upravo Kfor.

Galuči kritikuje ponašanje mirovnih snaga

Bivši administrator UN za severnu Mitrovicu Džerald Galuči ocenio je da je Kfor, sprovođenjem blokade za robu iz Srbije na severu Kosova, prekršio mandat koji mu je dat. Galuči je na svom blogu napisao da je takvo ponašanje Kfora „nezakonito“, a da mu je cilj potpuna izolacija Srba na severu Kosova, gde ne deluju institucije iz Prištine. Bivši američki diplomata je citirao nekoliko odredbi Rezolucije UN 1244 iz kojih, kako navodi, proizlazi da je Kfor izašao daleko izvan okvira svoje misije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari