Izjava premijerke Ana Brnabić, u kojoj navodi da zbog „kvalitetnih ljudi“ koji čine vladajuću stranku razmišlja da se učlani u SNS, predstavlja potpuno logičan i očekivani put od nestranačke ličnosti na čelu Vlade, do buduće visoke funkcionerke vladajuće partije – saglasni su u oceni sagovornici Danasa.
Sociolog Jovo Bakić, komentarišući izjavu predsednice Vlade, poručuje da svako bira društvo kakvo mu odgovara, i citira latinsku poslovicu „similis simili gaydet“, to jest „sličan se sličnom raduje“. Prema njegovom viđenju, premijerka Brnabić se i svojim ranijim izjavama trudila da potvrdi da joj je mesto u Srpskoj naprednoj stranci
– NJenim učlanjenjem biće obogaćena ponuda kvalitetnih kadrova u SNS, tako da, srećno joj bilo – navodi Bakić.
NJegov kolega Đokica Jovanović pak smatra da informacija da li će se premijerka učlaniti u vladajuću partiju suštinski nema nikakvog značaja za javnost. On ocenjuje da Brnabić takvim izjavama sa mesta predsednice Vlade radi politički marketing za naprednjake, što je u najmanju ruku nekulturno, i predstavlja politički kičeraj.
Đorđe Vukadinović, politički analitičar i narodni poslanik, u izjavi „prve ministarke“ ne vidi ništa neobično, te ocenjuje da je put od Vučićeve nestranačke stručnjakinje i „džokera“ u Nemanjinoj, pa do članstva u partiji na čijem je predsednik čelu, potpuno logičan u okvirima našeg političkog sistema.
– Ipak, to pokazuje svu ispraznost i licemerje argumentacije kojom je praćen njen izbor za premijerku. Jedan od ključnih argumenata za njeno postavljenje bio je taj što je ona nestranačka ličnost, a po svemu sudeći, na kraju će završiti kao visoka funkcionerka SNS-a – zapaža Vukadinović.
On podseća da su sličan put od „vanstranačkih eksperata“ do visoko pozicioniranih partijskih funkcionera ranije prelazili i kadrovi stranaka koje su činile nekadašnji DOS, sa akcentom na DS i G17+ (kasnije URS Mlađana Dinkića).
Marketinški stručnjak Igor Avžner začuđen je što je premijerki Brnabić trebalo toliko vremena da počne da razmišlja o učlanjenju kod „naprednjaka“, jer je očevidno da u poslednje vreme u SNS-u nije bilo značajnih „pojačanja“ i unapređenja kadrova u mentalnom i edukativnom smislu. On pretpostavlja da je predsednica Vlade to mogla da uradi mnogo ranije, te kaže da ona sama zna zbog čega to do sada nije učinila.
– Ana Brnabić ne bi ni najavljivala svoje učlanjenje u SNS da ne pledira na neko više mesto u toj partiji. Ona je na mesto predsednice Vlade došla kao nestranačka ličnost. U političkom životu Srbije, stranke se odlučuju na takav korak kako bi pokazale da biraju kadrove koji su stručniji od onih koje oni poseduju, i time pokazuju da stavljaju stručnost pre partijske pripadnosti – objašnjava Avžner.
On ukazuje da je Ana Brnabić i do sada po „svoje mišljenje“ išla u „centar moći“ koji je iznad svih stranačkih centara moći, to jest kod predsednika Aleksandra Vučića.
Dušan Janjić, politički analitičar, takođe nije krio zaprepašćenje zbog činjenice da premijerka do sada nije stavila paraf na člansku kartu SNS-a, jer je biti „član tima“ i posedovati „kartu biblioteke“ „abeceda“ aktuelne vladajuće koalicije. On predviđa da se u javnom nastupu premijerke Brnabić ništa neće promeniti ni nakon učlanjenja u SNS, jer se ona i do sada ponašala kao funkcionerka „naprednjaka“.
– NJen potpis na člansku kartu SNS-a je očigledno neophodan pred pripremu za rekonstrukciju Vlade, jer su mnogi u vladajućoj partiji nezadovoljni zbog činjenice što ljudi dovedeni sa strane postaju premijeri i ministri – obrazlaže Janjić i dodaje da ime Ane Brnabić na pristupnici SNS-a treba da umiri pomenuto nezadovoljstvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.