Sorensen i Havisto jedini kandidati za izaslanika EU za dijalog Kosova i Srbije

Ostavite komentar


  1. Krajem osamdesetih, pre početka gradjanskih ratova i raspada SFRJ, stanovništvo Srbije je u skoro stopostotnom procentu bilo prozapadno orjentisano. Srbe tada Rusija nije uopšte zanimala, kulturološki su pripadali zapadnoj kulturi i svi pogledi su bili uprti ka zemljama zapada. Medjutim, zapad nikada nije imao osećaj da Srbija pripada ovoj porodici i to nikada nije ni skrivao u odnosima prema Srbiji. Za zapad smo mi oduvek bili „Mali Rusi“ te nije nikakvo čudo što su mnogobrojni gradjani Srbije u decenijama nakon toga revidirali svoje emocije prema zemljama zapada. Isto se dešava i sada, zapad se nije mnogo zabrinuo zbog kršenja ljudskih prava u Srbiji i potpunog odsustva elementarmih principa demokratije. Njih više brine sopstveni sukob sa Rusijom, njihova geostrateška pozicija na Balkanu, vojne baze na Kosovu, odnosi sa muslimanskim svetom kroz prizmu nezavisne ali kontrolisane BIH, kao i sijaset drugih interesa koji su direktno suprotstavljeni Srbiji. Zato je odgovornost zapada za trenutno stanje u Srbiji mnogo veća od odgovornosti autoritarnih vladara jer su ih upravo oni i stvorili svojim delovanjem poslednjih decenija.

  2. У потпуности се слажем са Vladdimir -овим коментаром. Мада ја мислим и да Србија није направила политички дисконтинуитет почетком деведесетих и да нас је Слободан Милошевић поприлично осакатио његовом погрешном политиком неговањем оних вредности које су се као кула од карата срушиле у целој источној Европи, и када су се геополитичке карте тотално другачије промешале Срби као нација то нису препознали требало је да направи политички дисконтинуитет на сличан начин који су то урадили на пример Пољаци или Чеси. Могли смо да поново обновимо уставну парламентарну краљевину као што је то на самом почетку 90 тих предлагао СПО.

  3. Ispada da tzv. evropski put Srbije zavisi od dobre volje Albanaca, nacionalne manjine koja se silom otcepila i sada ugnjetava preostale Srbe koje nije još proterala. Snažan je element verskog nasilja, ukidanjem naziva Metohije iz imena te „države“.
    Da je EU stalo do Srbije ne bi je tretirala kao sastavni deo Albanije i bila bi primljena pre 20 godina. Ovako, ovo je farsa i ponižavanje Srba. Stanovništvo se sa pravom ohladilo od Zapada i to se neće tako lako promeniti. Pogotovo u pogledu besplatnog ratovanja za tudje interese kao u prošlosti.
    EU ne daje ništa a traži jako jako mnogo. Uz to ide i ismevanje i izrugivanje Srbima a posle se čude što ne volimo Nemce.

  4. Ove su rekla kazala bajke i zagonetke jer pregovori i razgovori su bili do 99 te ot tada kad ko okupator koji pociniliste mnogo zulume izgubili ste rat potpisali u Kumanovo kapitulaciju

Ostavite komentar


Politika

"Bilo koji naslednik će imati veći autoritet od Lajčaka": Šta se može očekivati od novog specijalnog predstavnika EU za dijalog? 8

„Bilo koji naslednik će imati veći autoritet od Lajčaka“: Šta se može očekivati od novog specijalnog predstavnika EU za dijalog?

Nakon produžavanja mandata Miroslavu Lajčaku na mestu specijalnog predstavnika Evropske Unije za dijalog beograda i Prištine, i perioda spekulacija o tome ko će ga neslediti ove godine, sada je sve izvesnije da će to biti jedan od dva skandinavska političara - Petera Sorensena i Peke Havista - koji su se jedini prijavili za ovu poziiju.

Naslovna strana

9. januar 2025.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.