Jedna od organizatorki protesta „Jedan od pet miliona“ Jelena Anasonović ocenila je danas da pad broja građana koji svake subote učestvuju na protestima protiv aktuelne vlasti nije zabrinjavajući i dodala da je demokratija nešto što mora da se brani svakodnevno.
Prilikom primopredaje dežurstva u „Slobodnoj zoni“ u Pionirskom parku, Jelena Anasonović je novinarima rekla da je prirodno da se menja broj građana koji učestvuje u protestima i da je nekada potrebno da se ljudi „odmore“, sakupe novu snagu i nove ideje.
Ona je uputila zahvalnost ljudima koji učestvuju u protestima već mesecima kao i onim medijima koji slobodno o tome izveštavaju.
Jelena Anasonović je podsetila da se danas obeležava 9. maj – Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, u trenutku kada se elementi te ideologije mogu pronaći i u ponašanju aktuelne vlasti.
„Mediji su pod direktnom kontrolom ne jedne vlasti već jednog čoveka. Prava pojedinaca su uskraćena i država sve više podseća na onu orvelovsku“, rekla je ona i dodala da studenti i mladi u Srbiji žele da se kroz kulturu dijaloga bore za bolju zemlju.
Odgovarajući na kritike u javnosti da je protest nakon formiranja „Slobodne zone“ izgubio oštricu, Anasonović je rekla da šetnje ne dolaze u pitanje ali da je postojalo i mišljenje da je potrebno da se radi na kontinuitetu, odnosno da je bilo neophodno mesto gde bi organizatori protesta mogli da razgovaraju sa građanima, da razmenjuju stavove i dođu do novih ideja i motivacije za nastavak borbe.
Jedan od osnivača Saveza za Srbiju Janko Veselinović je rekao da je „Slobodna zona“ za svega nekoliko dana postala institucija koja okuplja brojne građane, umetnike i druge ličnosti i tako dobila svoje mesto u širenju kulture dijaloga, za koji se opozicija zalaže.
On je ponovio da opozicija želi da se povede ozbiljan dijalog o slobodnim izborima u Srbiji, slobodi medija i demokratizaciji društva.
Odgovarajući na kritike glumca Nikole Koja upućene organizatorima protesta, Veselinović je rekao da on njega pozdravlja i da se radi o čoveku koji je značajno doprineo buđenu društvene svesti.
On je rekao da, uprkos nekim razlikama u pogledima, svi koji imaju dobru nameru ne mogu naneti štetu protestima, iako je „bilo određenih grešaka“ u organizaciji u prošlosti.
Na konferenciji su govorili i studenti Srđan i Valentina koji su ukazali da se nastavlja praksa podnošenja prekršajnih prijava protiv organizatora protesta po raznim osnovama, ali da ih to neće zaplašiti a takođe su ukazali na problem sumnjivih diploma i doktorata istaknutih predstavnika aktuelne vlasti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.