Moj impuls u nedelju uveče nije bio da pokažem da sam u politici i da sam bilo čiji sparing-partner, već da, naprotiv, postoji mogućnost da saslušate, da ostanete prisebni bez obzira na broj napada i da pošaljete poruku koju želite u forumu koji je bio iscrpljujući – emisija je trajala skoro tri sata.
To za Danas poručuje Milan Antonijević, izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo, posle gostovanja u emisiji Hit tvit na televiziji Pink, zajedno sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i novinarkom LJiljanom Smajlović.
Zbog najave da će zajedno sa predsednikom Vučićem gostovati u emisiji koja je Pinkov utuk na Utisak nedelje, paljbu su na Antonijevića osuli opoziciono nastrojeni „tviteraši“.
U studiju je na njega „pripucao“ predsednik, koji ga je konstantno prekidao i optuživao da je, pak, došao kao zastupnik opozicije, da je preuzeo prava predsednika države i da hoće da određuje datum izbora, uz poruku da bi voleo da nije na poziciji na kojoj je, da bi mogao da mu odgovori kako bi želeo.
Na pitanje kako se osećao dok ga je predsednik Vučić u živoj emisiji prekidao i optuživao da radi za opoziciju, Antonijević odgovara da tu nema mesta za emocije, te da gostovanje u emisiji zajedno sa predsednikom nije nešto što treba da izazove strah.
– Mislim da sam tako i postupio. Na takve stvari zaista ne želim i mislim da nema potrebe da odgovaram. Ne očekujete da u studiju bilo kome bude prijatno. Ono zbog čega sam došao na televiziju Pink je razgovor, da za početak čujem, a da onda pokušam da dobijem odgovore. Neke odgovore smo dobili, a dobili smo mnogo više odgovora koje nismo tražili. Međutim, gostovanje me nije obeshrabrilo da pomislim da ono što smo radili tokom leta nije pravi put – poručuje Antonijević.
Upitan da li je zadovoljan gostovanjem u Hit tvitu u celosti i da li bi ponovo gostovao u emisiji sa predsednikom, on odgovara da zadovoljstvo nije nešto što može da se oseća nakon gostovanja na bilo kojoj televiziji.
Antonijević ističe da u studio Pinka nije ušao kao u sparing ili meč, niti kao političar koji zauzima bilo čiju stranu, već kao neko ko je zajedno sa organizacijom koju vodi započeo proces koji nije lak.
– Otišao sam na televiziju znajući da to neće biti lak razgovor. To se i pokazalo. Ponovo bih otišao. Mislim da prostor za takav razgovor treba da zauzmu oni koji vode političke stranke, a ne oni koji pokušavaju da vrate dijalog u Srbiju. Smatram da je onakav ton mogao da korespondira sa tonom koji se dobija od političkih stranaka i da bi to onda zaista bio neki „boks-meč“. Ovako ste imali pokušaj razgovora o temama i pokušaj pojašnjenja detalja koji su značajni za izbore koji dolaze – objašnjava Antonijević.
On se osvrće i na Vučićevu optužbu da je na sebe preuzeo prava predsednika države da raspisuje izbore.
Antonijević kaže da ne vidi zbog čega se njemu pridaje takav značaj i ocenjuje da za tim nema nikakve potrebe. Prema njegovom viđenju, kompletna zamisao Evropskog parlamenta bila je zasigurno dobronamerna, zbog čega je šteta da se bilo koja druga poruka šalje u javnost.
– Verujem da će se taj dijalog nastaviti bez obzira na ono što je rečeno biračima i onima koji su gledali Pink televiziju, jer je to neophodno. Dijalog mora da se vrati u Srbiju, na jedan ili na drugi način – kroz ravnopravne ili neravnopravne duele, spuštanje lopte ili neki drugi sportski termin. Za nekoliko nedelja će biti raspisani ti izbori, to jest moraće da se pokrene procedura posle koje će se jasno znati datum izbora kao i početak kampanje. Na osnovu onoga što vidimo u medijima, ne deluje da je lopta u ovom trenutku spuštena. Kada će se to desiti i da li ćemo imati ravnopravne uslove za razgovor, to je na televiziji na kojoj sam bio kao i na drugima da pokažu – navodi Antonijević.
Dok ga predsednik u živom programu optužuje da je u emisiju došao da predstavlja opoziciju, a simpatizeri opozicije na mrežama pišu da je bio isuviše blag i bavio se opštim mestima, Antonijević poručuje da ljudi i s jedne i s druge strane ne osećaju da ono što radi govori o neutralnosti, koja je možda ideal i teško ostvariva u Srbiji.
– Nadam se da će u jednom trenutku uspeti da vide kako se grade institucije i na koji način dijalog može da se vrati u zemlju iz koje je proteran. Dijalog je proteran na ulice, u neke druge forume, proteran je na Fakultet političkih nauka u zatvorenu prostoriju bez medija. Kada se upale kamere, očigledno svako dobije drugačiji impuls. Moj impuls u nedelju uveče nije bio da pokažem da sam u politici i da sam bilo čiji sparing-partner, već da, naprotiv, postoji mogućnost da saslušate, da ostanete prisebni bez obzira na broj napada i da pošaljete poruku koju želite u forumu koji je bio iscrpljujući – emisija je trajala skoro tri sata – naglašava Antonijević.
Na kraju, on poručuje da je neophodno posvetiti određeno vreme dijalogu, ma koliko bilo bolno, da biste prešli neki put i dodaje da optimizam ipak postoji, koliko god da to suludo deluje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.