Babić: Imovina predsednika Nikolića bila predmet kontrole 1Foto: Medija centar

Na osnovu provere 277 izveštaja o imovini i prihodima funkcionera Agencija za borbu protiv koruipcije u protekloj godini podnela je petnaest krivičnih prijava zbog sumnje da su funkcioneri krili imovinu ili davali lažne podatke, što je više u odnosu na 2014. godinu.

Kada je reč o sukobu interesa, uočeno je da se broj prijava protiv funkcionera povećava iz godine u godinu, a za 17,4 odsto povećan je i broj prijava koje se odnose u najvećem delu na nedozvoljenu kumulaciju javnih funkcija i sukob interesa prilikom obavljanja javnih funkcija.

Sada se o korupciji mnogo više javno govori što može da bude jedan od razloga ovakvog trenda u broju prijava koje dobijamo” , navela je danas Tatjana Babić , direktorka Agencije za borbu protiv korupcije na sednici skupštinskog Odbora  za pravosuđe.

Podnoseći izveštaj o radu Agencije  za proteklu godinu Babićeva  je objasnila da ohrabruje činjenica da većina funckionera poštuje konačne odluke Agencije, navodeći da je prošle godine 83 odsto funkcionera postupilo u skladu sa konačnom odlukom agencije.

Agencija beleži rast broja funkcionera koji podnose izveštaje o imovini i prihodima što ohrabruje, jer ovu obavezu oni ne bi trebalo da doživljavaju kao teret već kao sredstvo koje štiti njihov integritet.
Prema njenim rečima, agencija je prošle godine kontrolisala finansijske izveštaje više od 90 političkih subjekata.

„Među onima koji ne ispunjavaju redovno svoje obaveze u vezi sa podnošenjem godišnjih finansijskih izveštaja i taj prekršaj ponavljaju iz godine u godinu prednjače grupe građana i stranke koje nisu parlamentarne i čiji prihodi iz budžeta su mali ili ih nema“, precizirala je Babićeva, dodajući da je Agencija u 2015. podnela 217 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv političkih subjekata zbog različitih povreda zakona o finansiranju političkih aktivnost i da je na osnovu pravosnažnih presuda Agencija donela 27 rešenja kojima su politički subjekti izgubili pravo za dobijanje sredstava iz javnih izvora namenjenih za finansiranje redovnog rada.

Direktorka Agencije istakla je i da je za efikasniji rad te agencije neophodno donošenje novog zakona i uvođenje obaveze prijavljivanja imovine roditelja i dece funkcionera, kao i da je jedan od najvećih problema u radu nedovoljan broj zaposlenih i neadekvatn prostor za odlaganje obimne dokumentacije.

Reagujući na činjenicu da Agencija nema dovoljan broj zaposlenih i neadekvatan prostor Dušan Pavlović, poslanik DJB primetio je da parlament i vlada ne pokazuju dovoljno razumevanja za realnost u kojoj radi Agencija, bar što se tiče kadrova i prostora . On je zatražio da se ubuduće proverava i imovina rodbine funkcionera, a od Administrativnog odbora je zahtevao da ubuduće ne bude tako široke ruke pri davanju saglasnosti funkcionerima za obavljanje duplih funkcija.
Vjerica Radeta iz SRS zamerila je direktorki Agencije što je odmah nakon imenovanja istakla da je zadovoljna što ima podršku premijera Aleksandra Vučića.

„ Nemam ništa protiv da imate simpatije prema Vučiću, ali pozivanje na podršku vlade kada je u pitanju ovaj nezavisni organ je neprimereno “, navela je Radeta, zamerajući Agenciji što je bila nedovoljno angažovana u toku predizborne kampanje, tako da se dešavalo da lažni doktori , naprednjaci, zarad glasova mere pritisak potencijalnim glasačima, dele im stoku, hranu za životinje i čak smederevce.

Radikali su od Agencije  zatražili i da budu marljiviji  kada je u pitanju imovinska karta  predsednika države Tomislava Nikolića , jer se  ona menja iz časa u čas  i da ispitraju odakle  Nikoliću  hektari šume  i zemljišta , luksuzni automobili , kuće za uživanje  i da li se to možda „preliva iz fondacije Dragice Nikolić“. Pored Nikolića , i ministarka Zorana Mihajlović  sa skupocenom garderobom i  nakitom , trebalo bi da bude predmet interesovanja Agencije , naveli su radikali.

Tokom rasprave  o izveštaju, čule su se i primedbe da je ova Agencija formirana iz mode, ali da ona nije odgovorila izazovima, uprkos ozbiljnosti posla kojim bi trebalo da se bavi.

Odgovarajući na primedbe poslanika direktorka Agencije je navela da nikada nešto slično nije rekla o premijeru Vučiću , ali i da nije tačno da  Agencija nije reagovala na besplatne preglede tokom izborne kampanje i da je od nadležnih institucija traženo i da oni budu zabranjeni.

„Tomislav Nikolić bio je predmet vanredne kontrole, a ministarka Mihajlović predmet godišnje kontrole. Agencija to čini svaki put  kada stil života pojedinih funkcionera, na osnovu napisa u medijima, ne odgovara njihovim primanjima„ istakla je Babićeva.

Poslanici Odbora za pravosuđe juče nisu glasali o izveštaju, ali je navedeno da će naknadno biti sačinjeni zaključci o kojima će se članovi odbora izjasniti .

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari