Odlazeći američki predsednik Džozef Bajden proširio je ovlašćenja za sankcionisanje svih onih na Zapadnom Balkanu koji ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet tih nacija, ugrožavaju posleratne sporazume (Dejtonski i Ohridski) i korupciju koja podriva vladavinu prava. Ništa više i ništa manje od onoga što jeste suština opstajanja svih političara u regionu na vlasti u poslednjih 30 godina.
Jer jedini kojima je loše u ovoj jednačini su građani tih zemalja. Niti ima vladavine prava, niti je moguće ostvariti neko pravo u i pred državnim organima a da nekog ne potplatiš. Jer kad nemate vladavinu prava, nemate građane koji veruju svojoj državi, što jeste slučaj u svim zemljama Zapadnog Balkana. Odatle korupcija. Jer niko više ne veruje da će neki državni organ (čovek koji obavlja administrativni posao u državnom aparatu) doneti odluku po zakonu i pravdi, a ne po partijskoj pripadnosti i tome koliko je para dobio od druge strane. Zato se balkanski političari i toliko opiru evropskim integracijama, jer onda nema korupcije i postoje pravila za sve i primenjuju se na sve i svakog. Bez izuzetka.
Ono čemu svedočimo, naročito u Srbiji, jeste komunistički ideal – razvlašćivanje državnih institucija za račun jednog centra moći. U našem slučaju predsednika Republike. Isti profil političara je na vlasti i Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Republici Srpskoj, Kosovu, Albaniji, Hrvatskoj. Jašu na mržnji naroda jednih prema drugima, rade uporno na zavađanju naroda i potpirivanju stalne nestabilnosti regiona pritiskanjem ratnih rana.
Mržnje koja je već jednom tokom devedesetih razorila kompletna društva i vrednosti a da nova nije uspostavila, jer društvo bez vrednosti je osuđeno na propast, a upravo tome političari svih ovih zemalja i teže. Naravno, pre toga bi da se obogate korupcijom.
Odnosno, uspostavili su iste one vrednosti koje su bile dominantne tokom ratova – nasilje, nestručnost, korupcija, vladavina organizovanog kriminala u sprezi sa državnim aparatom, ali i progon opozicije, aktivista, nevladinih organizacija, ismevanje, ponižavanje i institucionalno maltretiranje svih onih koji na to ukazuju… Sve zajedno pomenute države krasi siromaštvo njenih građana.
Zato i nije čudno što se balkanski političari opiru svakoj vrsti kontrole. Jer kad imaš neograničenu vlast, onda imaš i neograničeni budžet da ga trošiš na ličnu propagandu, a kad imaš propagandnu mašineriju, onda imaš i dobijene izbore. I tako u beskraj.
Naravno, građani su to prozreli i ne žele više da žive u takvim državama. I zato je odliv obrazovanog i srednje obrazovanog stanovništva iz zemalja Zapadnog Balkana ogroman i uništavajući po njihove ekonomije. Da bi se stvorio jedan stručnjak potrebne su desetine godina, a vlasti ovih zemalja se mnogo ne uzbuđuju zbog toga. Jer što neobrazovaniji i siromašniji, lakše je manipulisati stanovništvom. A to garantuje siguran ostanak na vlasti. Ono što ih jedino i zanima.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.