Ocenjujemo da se situacija u regionu Zapadnog Balkana trenutno može držati pod kontrolom, ali ilegalna imigracija, uprkos zatvaranju “balkanske rute”, nije okončana.
Države u regionu beleže povećanje obima ilegalne migracije. Slovenija, s obzirom na svoj geografski položaj i mesto na “balkanskoj ruti”, prepoznaje značaj saradnje, uzajamne razmene informacija i aktivnog učešća svih država u prevazilaženju problema migracije. Najvažnija je zaštita spoljnih granica EU, a Slovenija ima naročitu odgovornost za zaštitu šengenskog prostora, kažu za Danas u Ministarstvu spoljnih poslova Slovenije, odgovarajući na naše pitanje kakav je stav Slovenije o “balkanskoj ruti”, budući da srpski zvaničnici nisu zadovoljni nedavnim skupom o migrantskoj krizi održanom u Beču i da Beograd smatra da je “balkanska ruta još živa”.
Naši sagovornici u LJubljani kažu da između ostalog slovenački policajci učestvuju u zaštiti granice Šengena, kao i da sarađuju sa drugim državama u zaštiti njihovih granica, ističući kao primere saradnju sa Makedonijom, Bugarskom, Grčkom, Mađarskom i Srbijom. “Slovenija se bori sa problemom migracije uporno se zalažući za solidarnost i odgovornost svih država u regionu, ne samo u teoriji već i putem konkretne akcije i uzajamne pomoći”, navode u MSP Slovenije.
Komentarišući finansijsku pomoć EU u vezi sa prevazilaženjem migrantske krize, u LJubljani navode da je tokom “najtežeg migrantskog pritiska” Slovenija dobila finansijsku pomoć EU, kao i bilateralnu pomoć država članica Unije budući da su granični policajci iz tih zemalja došli da pomognu.
“Ista pomoć sada se nudi državama gde su migrantski tokovi i dalje aktivni. U slučaju Srbije, Slovenija je odmah reagovala i ponudila saradnju naših graničnih policajaca sa srpskim policajcima”, objašnjava MSP Slovenije.
Davenport: Za Srbiju izdvojeno 40 miliona evra
EU je od septembra 2015. izdvojila 40 miliona evra kao podršku Srbiji u upravljanju izbegličkim i migrantskim tokovima, saopšteno je iz Delegacije EU u Beogradu, koja je najavila da će narednih meseci i godina Srbija imati koristi od značajnih dodatnih finansijskih sredstava u oblasti migracija i upravljanja granicama, preneo je Tanjug. Šef Delegacije EU ambasador Majkl Davenport izjavio je da je Srbija prepoznata kao zemlja koja pruža važan doprinos u rešavanju migrantske krize na odgovoran i human način. “EU u tom smislu podržava vlasti u Srbiji na svim nivoima kako bi se smanjio uticaj krize na lokalne zajednice, a delegacija EU i Vlada Srbije zajedno rade na utvrđivanju prioritetnih potreba kako bi se 40 miliona evra pomoći iskoristilo na najbolji način”, saopštila je Delegacija EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.