Barometar političkih dešavanja u Srbiji 1Foto: Lazar Novaković

„Beograde, zaludu ti hvala – Kad je tebi Kragujevac glava!“, poznata je pesmica iz prestoničkog perioda Kragujevca, pre dva veka. Koliko je od toga zaista ostalo, veliko je pitanje ali mnogima upada u oči da kada su u pitanju akcije opozicije, ispada da one, nekako, uvek započinju u Kragujevcu.

Bilo da je u pitanju letošnje „vatreno krštenje“ Marinike Tepić sa „Levijatanom“, predstavljanje Plana za Dan posle SSP-a ili sednica Glavnog odbora ove stranke održana jesenas u Kragujevcu, sednica Predsedništva Narodne stranke održana baš u ovom gradu…

Brojni su primeri koji sežu, van novije političke istorije u nešto drevniju: od mitinga Koalicije „Zajedno“, tada opozicione (Miloševiću) gradske vlasti… pa sve do pobuna u 19. veku poput „Samouprave“ i „crvenog barjaka“ sve do ustanaka.

No, koliko istine ima u tome ili je u pitanju samo, kod nas uvek prisutan lokalpatriotizam.

– Emancipacijsko liderstvo Šumadije je činjenička realnost moderne Srbije, o čemu nepobitno svedoče: dva ustanka srpske građanske revolucije, kragujevačka „hajdučka prestonica“, sa svojom evropeizacijom i podizanjem prvih nacionalnih institucija građanske države početkom 19. veka, te povrh svega, dve šumadijske dinastičke porodice moderne srpske monarhije. Jedna od njih je ovaj nacionalni zalet izdigla na nivo srpske oslobodilačke misije u južnoslovenskom svetu, smatra Saša Milenić, profesor koji je godinama bio aktivan u politici.

Po njemu vodeća uloga Šumadije nije tek talog prošlosti, nego još uvek živo osećanje.

– Kada se nova robna kuća u istočnoj Bosni, ili centralni gradski trg u Kosovskoj Mitrovici danas nazovu imenom Šumadije, to je sasvim jasna i svima razumljiva poruka žive nacionalne svesti, tvrdi naš sagovornik.

Borivoje Radić, etnolog i osnivač Demokratske stranke u Kragujevcu i Šumadijske regije, prisutan je u političkom životu grada od prvih dana višestranačja u Srbiji.

– Još od ranih devedesetih i obnavljanja višepartijskog života u Srbiji, Kragujevac važi kao značajno uporište opozicije. Ovo pre svega zbog činjenice da su na početku 1990. godine u Kragujevcu formirani jaki odbori DS i SPO među prvim odborima u Srbiji, da bi već krajem 1990. godine na prvim višestranačkim izborima opozicija pobedila u svim izbornim jedinicama u Kragujevcu, podseća Radić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari