Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić i generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer ocenili su juče u Briselu da je na Kosovu situacija „složena“ i Jeremić je zatražio da NATO učini sve da ne budu ugroženi mir i bezbednost Srba na Kosovu.
Ministar spoljnih poslova Srbije je u susretu s generalnim sekretarom Atlantskog saveza ponovo preneo stav Beograda da je „nezavisnost Kosova potpuno neprihvatljiva“.
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić i generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer ocenili su juče u Briselu da je na Kosovu situacija „složena“ i Jeremić je zatražio da NATO učini sve da ne budu ugroženi mir i bezbednost Srba na Kosovu.
Ministar spoljnih poslova Srbije je u susretu s generalnim sekretarom Atlantskog saveza ponovo preneo stav Beograda da je „nezavisnost Kosova potpuno neprihvatljiva“. Prema njegovim rečima „nezavisno od političkog i diplomatskog razvoja (u rešavanju kosovskog statusa), apsolutni prioritet mora biti održavanje mira i stabilnosti kako na Kosovu tako i u regionu“.
– Izrazio sam zabrinutost zbog bezbednosne situacije u našoj južnoj pokrajini i zatražio od Shefera da NATO učini sve da javni red i mir ne budu ugroženi i da pre svega ne bude u opasnosti bezbednost Srba i ostalih nealbanaca na Kosovu – naznačio je srpski ministar.
Shefer je, rekao je, podvukao da će Kfor učiniti sve da u potpunosti zaštiti mir i stabilnost na Kosovu.
– Do uzajamno prihvatljivog rešenja može da se dođe pre svega nastavkom pregovora. Zbog toga te pregovore treba nastaviti i time preokrenuti i smiriti celokupnu situaciju – rekao je Jeremić.
Ministar inostranih poslova Srbije je preneo i da je u njegovim razgovorima sa Sheferom bilo reči i o neophodnosti bliske saradnje Vojske Srbije i NATO kroz programe Partnerstva za mir.
– Tražio sam da se kroz te programe što pre dobiju podaci o mestima koja su bila ciljevi za vreme NATO bombardovanja 1999. da bi moglo da se okonča čišćenje terena od neeksplodiranih kasetnih bombi. Složili smo se da bi to trebalo da bude jedan od prioriteta kroz saradnju Partnerstvo za mir – rekao je Jeremić.
To bi Vojska Srbije, kako je objasnio je Jeremić, mogla da uradi s jedne, a Kfor s druge strane administrativne linije.
Šef belgijske diplomatije Karel de Guht izjavio je juče u Briselu da se Belgija i mnoge zemlje u Savetu bezbednosti UN, kao i većina zemalja EU, zalažu za neposredne pregovore o rešenju statusa Kosova na rok od četiri meseca i bez unapred utvrđenog ishoda.
Posle sastanka s ministrom inostranih poslova Srbije Vukom Jeremićem De Guht je novinarima iz Srbije izjavio da Beograd „mora razumeti“ da posle ovakvih četvoromesečnih pregovora mora biti doneta neka odluka o statusu Kosova i da je zbog toga važno da se angažuje.
– Belgija je za neku vrstu moratorijuma u rešavanju kosovskog procesa. Mislim da ne bi trebalo da to bude više od četiri meseca i tokom tog perioda bi trebalo da dođe do pregovora, ali bez unapred utvrđenog ishoda – rekao je.
De Guht je naglasio da je Jeremiću vrlo jasno rekao da bi posle tog perioda morala da se donese odluka.
– Ta odluka mora biti doneta i njen uticaj može biti veoma veliki. Zbog toga je važno da se srpska strana stvarno angažuje u tim pregovorima i da nastoji da nađe rešenja za probleme koji su još uvek ozbiljne prepreke za stabilizaciju prilika na zapadnom Balkanu – dodao je.
De Guht je rekao i da se Belgija zalaže za potpisivanje Sporazuma Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju, pod uslovom da Srbija uspostavi punu saradnju s Haškim tribunalom.
Šef belgijske diplomatije je podvukao da su odnosi Srbije i Belgije i Srbije i EU u celini veoma bliski i da je veoma važno da stupi na snagu sporazum o viznim olakšicama, te da veruje u evropsku budućnost Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.