Posle saopštenja EU o odgovornosti Beograda za prekid briselskog dijaloga s Prištinom i tvrdnji ministarstava spoljnih poslova Nemačke i Francuske, kao i čelnih ljudi Kfora i Euleksa, da iza incidenata na Jarinju stoje „srpski ekstremisti“, postalo je jasno da će najmoćniji deo međunarodne zajednice proglasiti Srbiju krivom šta god naopako da se desi u vezi s Kosovom.



Uverenje srpskih zvaničnika i najvećeg dela javnosti da je reč o nepravdi, u tom smislu biće potpuno nevažno. Beograd će biti proglašen odgovornim, ali ne sme sebi da dopusti luksuz pogoršanja odnosa sa Zapadom, saglasni su sagovornici Danasa, stručnjaci za međunarodne odnose Ognjen Pribićević i Nikola Jovanović.


Evropska komisija saopštila je da „delegacija Vlade Srbije nije spremna da nastavi dijalog s delegacijom Vlade Kosova“. Nakon što je Borislav Stefanović preksinoć i juče pre podne u Briselu bezuspešno pokušavao da s predstavnicima EU i SAD Robertom Kuperom i Filipom Rikerom pokrene dijalog o stanju na administrativnim prelazima na KiM, pri čemu je odbio da s kosovskom predstavnicom Editom Tahiri razgovara o ranije dogovorenim temama, Brisel je zauzeo stav da „situacija na prelazima na severu Kosova nije deo dijaloga, niti predmet odvojenih pregovora sa Srbijom“.

U saopštenju EK navode se Kuperove reči da će se dijalog nastaviti onda kada srpska strana za to bude spremna.

Oštre poruke stigle su i iz Berlina i Pariza. „Upotreba sile protiv vojnika Kfora od strane srpskih ekstremista nije prihvatljiva’’, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke, ističući da se „očekuje reč Beograda onima koji za izbijanje nasilja snose odgovornost“. „Francuska osuđuje nasilje na severu Kosova protiv pripadnika Kfora… Pozivamo stanovništvo te oblasti na mir i saradnju s Kforom i Euleksom“, izjavio je portparol francuskog MIP Bernar Valero i naveo navodne „nasilne incidente koje su počinili srpski demonstranti prema NATO snagama“.

S druge strane, Rusija je inicirala hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN o Kosovu i pozvala međunarodnu zajednicu, pre svih Kfor i EU, da se drže principa neutralnosti. „Veoma smo uznemireni zbog nasilja snaga Kfora nad srpskim stanovništvom, posebno zbog informacije o otvaranju vatre na ambulantna kola koja su prevozila ranjene Srbe“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

Ognjen Pribićević, politički analitičar i bivši ambasador Srbije u Nemačkoj, kaže za Danas da je jučerašnji prekid dijaloga „iznuđen potez srpske strane“, kao posledica dešavanja na severu Kosova. „Taj potez nije održiv na duže vreme jer mi kao zemlja nemamo ni političke, ni ekonomske, ni vojne kapacitete kojima bismo mogli da vodimo drugačiju politiku od ove sadašnje, a to je politika da se ide ka EU i da se proba kompromisom da se spase ono što se spasti može kad je Kosovo u pitanju“, objašnjava Pribićević.

Naš sagovornik ističe da Beogradu sada stižu na naplatu računi iz devedesetih godina, „koje nažalost plaća ova vlada, najevropskija do sada, i to samo šest meseci pred izbore“. Prema njegovoj oceni, Srbija će uvek biti glavni krivac za dešavanja u vezi s Kosovom.

„Nema nikakve dileme da će Beograd biti kriv za sve loše, bez obzira na to da li je realno kriv ili ne. Kada je Kosovo u pitanju, Srbija protiv sebe ima ne samo kosovske Albance s Kosova nego i SAD, Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku, koje su rešile da zaokruže nezavisnost Kosova u administrativnim granicama. Vlast u Beogradu ne može da uradi ništa što bi promenilo tu njihovu odluku. Stanje podignutih tenzija na Kosovu je neodrživo, tim pre što ove zemlje žele da završe sve onako kako su to zamislile“, navodi Pribićević.

On ukazuje na to da bi politički i diplomatski sukob s tim zemljama Srbiju vodio u drastično pogoršanje situacije, oproštaj od statusa kandidata za EU i povratak u izolaciju.

Nikola Jovanović, izvršni direktor Centra za novu politiku, ocenjuje da će posle prekida dijaloga ključno za Beograd biti utvrđivanje odgovornih za nerede na Jarinju. „Ako dijalog bude trajno prekinut, političke posledice snosiće onaj ko bude proglašen odgovornim. Na Srbiji je da dokaže da nije ona dovela do ovakve krize. Tu je ključan dogovor o carinskim prelazima. Ako se taj dogovor ne postigne, Srbija će u značajnom delu međunarodne zajednice biti okrivljena“, navodi Jovanović.

Nikola Jovanović smatra da bi Srbija trebalo da izađe „sa inovativnim rešenjima“, a jedno od njih bi moglo da bude to da lokalni Srbi uz Euleks obavljaju carinske dužnosti na Jarinju i Brnjaku, a drugo da se dobiju garancije da će prisustvo kosovskih carinika na prelazima biti trajno simbolično, dok će posao carine da obavlja Euleks. Jovanović ocenjuje i da bi zvanični Beograd uskoro mogao da izađe sa inicijativom paketa dogovora za sever Kosova.

Zaseda SB UN

Za sinoć u 21 čas po srednjoevropskom vremenu bile su zakazane hitne konsultacije SB UN povodom stanja na Kosovu. Konsultacije je zatražila Ruska Federacija. U Njujorku je i šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

Tadić sa Rasmusenom

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je juče telefonom s generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmusenom i zatražio da se rasvetle incidenti na Jarinju i utvrdi zašto je Kfor pucao na srpske demonstrante, potvrđeno je Danasu u Tadićevom kabinetu.

Rasprava u parlamentu

Sednica Odbora Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost, na kojoj će se raspravljati o situaciji na Kosovu, zakazana je za sutra, 30. septembar, u 11 časova, saopštio je predsednik tog tela Dušan Bajatović (SPS). Sednica je zakazana na zahtev SRS, a pozvani su predsednik Boris Tadić i drugi predstavnici državnog vrha, kazao je Bajatović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari