Ruski član posredničke trojke Kontakt grupe Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je u Londonu da su predstavnici Beograda i Prištine tokom odvojenih susreta u glavnom gradu Velike Britanije „ostali na ranijim pozicijama“.
Za razgovore sa srpskom delegacijom i predstavnicima Prištine, ruski diplomata je rekao da su bili usmereni na pripremu početka dijaloga bez posrednika, a „velika pažnja bila je posvećena nastavku razmatranja pitanja o statusu Kosova“, prenose elektronski mediji.
Ruski član posredničke trojke Kontakt grupe Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je u Londonu da su predstavnici Beograda i Prištine tokom odvojenih susreta u glavnom gradu Velike Britanije „ostali na ranijim pozicijama“.
Za razgovore sa srpskom delegacijom i predstavnicima Prištine, ruski diplomata je rekao da su bili usmereni na pripremu početka dijaloga bez posrednika, a „velika pažnja bila je posvećena nastavku razmatranja pitanja o statusu Kosova“, prenose elektronski mediji.
Tadić se UN obraća 27. septembra
Predsednik Republike Srbije Boris Tadić predvodiće od 24. do 28. septembra delegaciju Republike Srbije na 62. generalnoj skupštini UN, koja se održava u Njujorku, saopšteno je iz njegovog kabineta. On će se Generalnoj skupštini obratiti u četvrtak, 27. septembra. U okviru 62. zasedanja Generalne skupštine predsednik Tadić sastaće se s nizom državnika među kojima su i predsednici stalnih članica SB, generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer, visoki predstavnik EU za spoljnu politku i bezbednost Havijer Solana, ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov, generalni sekretar UN Ban Ki Mun i komesar za proširenje EU Oli Ren.
On je najavio da će direktan dijalog između Beograda i Prištine o statusu Kosova, u okviru Generalne skupštine UN u Njujorku, biti održan 28. septembra na najvišem nivou i uz učešće „predsednika Srbije i premijera Republike“ a „Kosovo će predstavljati njegovo najviše rukovodstvo“.
– Strane su potvrdile zainteresovanost i spremnost da učestvuju u takvom dijalogu – rekao je Bocan-Harčenko.
On je saopštio da će se ministri zemalja Kontakt grupe koju čine SAD, Rusija, Velika Britanija, Nemačka, Italija i Francuska – posle sastanka 27. septembra u Njujorku obratiti Beogradu i Prištini.
Stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin izjavio je da o 10. decembru ne treba govoriti kao o krajnjem datumu za završetak pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije.
– Ako do tog datuma ne bude pronađeno zajedničko rešenje, pregovore treba nastaviti – rekao je Čurkin učestvujući u video-konferenciji agencije RIA Novosti, posvećenoj najaktuelnijim pitanjima o kojima će biti reči na 62. sednici Generalne skupštine UN u Njujorku.
On je dodao da će se posle 10. decembra pitanje statusa Kosova „vratiti u Savet bezbednosti UN“ i da će generalni sekretar UN izvestiti Savet, koji će razmotriti izveštaj o završetku pregovora do tog trenutka.
– Ako strane do tada dođu do uzajamno prihvatljivog rešenja i kažu: „Dogovorili smo se o formuli“, Savet bezbednosti može da odobri takvo rešenje. Ako ne, po našem mišljenju, SB UN treba da da neki impuls da strane nastave da vode ozbiljne pregovore – rekao je Čurkin.
Ruski diplomata je rekao da postoje „zaista neke strane i ljudi koji daju drugačije izjave o tome“, ali da je i to jedna od tema „diplomatskog dijaloga i, ako hoćete, diplomatske borbe“.
– Mi jasno govorimo da 10. decembar nije poslednji datum – rekao je Čurkin, dodajući da je, „realistički gledano, teško pretpostaviti da će čak uz najbolji tok pregovora, strane uspeti da reše sva pitanja koja pred njima stoje“.
– Želeli bismo maksimalno mogući napredak, a tada bi uz novi impuls Saveta bezbednosti, Kontakt grupe i cele međunarodne zajednice, strane, na zadovoljstvo svih, mogle da nastave i uz zajedničke sporazume uspešno da završe te pregovore – ocenio je on.
Govoreći o raspoloženju članica UN na osnovu kontakata s kolegama, Čurkin je rekao da ima onih koji dele njegovo mišljenje da prvi utisci o radu „trojke“ ohrabruju i da je „pronađen zajednički jezik i neki zajednički pristup u odnosima sa stranama, uz neke nijanse“.
– Zaista se od nekih članica međunarodne zajednice, učesnica procesa, mogu čuti izjave koje odvode strane od pregovora ka jednostranim rešenjima, što naravno izaziva žaljenje, jer ne doprinosi stvaranju odgovarajućeg raspoloženja strana – rekao je on, dodajući da Rusija u svojim kontaktima poziva „da se šalje jedinstven signal stranama da je neophodno da se dogovaraju“.
Zamenik šefa ruske diplomatije Vladimir Titov ukazao je u razgovoru s američkim ambasadorom u Rusiji Viljemom Bernsom da su neprihvatljive izjave koje prejudiciraju ishod pregovora o budućem statusu Kosova, jer nisu u skladu sa ciljevima dijaloga između Beograda i Prištine.
Titov je američkom ambasadoru rekao i da je nedopustivo uspostavljanje vremenskih okvira za proces o utvrđivanju budućeg statusa Kosova, istakavši da je važno pronaći rešenje „koje će zadovoljavati obe strane“, saopštilo je rusko ministarstvo inostranih poslova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.