Sindikat Kosova i Metohije nije prihvatio Nacrt zakona o finansijskoj pomoći srpskoj i drugim nealbanskim zajednicama na prostoru Kosova koji je predložila vladina Kancelarija za KiM zato što ne pominje radno-pravni status zaposlenih u srpskim institucijama.
Tražili smo dodatna tumačenja, a danas u Kosovskoj Mitrovici održaćemo sastanak sa predsednicima opština na severu i načelnikom Kosovsko-mitrovačkog okruga da bismo od njih čuli kakvi su im utisci sa nedavnog susreta sa državnim zvaničnicima u Beogradu – kaže za Danas Blažo Milosavljević, predsednik Pokrajinskog veća sindikata KiM.
On objašnjava da je ovo druga verzija Nacrta zakona, koju je Kancelarija za KiM pripremila posle Briselskog sporazuma, a kojom se predviđa da ovaj zakon počne da se primenjuje 1. januara 2014. Prema Milosavljevićevim rečima, ovim dokumentom predlaže se pružanje pomoći preko centara za rad, koji bi funkcionisali u budućoj zajednici srpskih opština, koja bi trebalo da se formira posle lokalnih kosovskih izbora i preko projekata i programa koje bi vodila i kontrolisala Kancelarija za KiM.
On negira tvrdnje Kancelarije za KiM da su srpske barikade u Donjem Jarinju i jučerašnja blokada sedišta Kosovskog okruga u Gračanici zbog više meseci neisplaćenih nadoknada zaposlenima u društvenim preduzećima na KiM „političke prirode“. Milosavlević kaže da je reč o neispunjenim obećanjima vladine kancelarije, koja je radnicima obećala da će do 19. avgusta isplatiti jednomesečnu nadoknadu, pa su zahtevi „pooštreni“ i zaposleni sada traže sve zaostale isplate. Prema Milosavljevićevim informacijama, nadoknade na KiM nisu predviđene rebalansom budžeta Srbije.
Pokrajinski odbor DSS saopštio je juče da Nacrt zakona o finansijskoj pomoći na KM predviđa da oko 10.000 kosovskih Srba ostane bez posla i da se nađe na socijalnoj karti sa primanjima od sedam do devet hiljada dinara mesečno. U DSS opominju da „zbog svega što se dešava Srbe sa KiM očekuje veliki egzodus i etničko čišćenje u 2013. i po scenariju aktuelne vlasti u Beogradu“.
Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, očekuje se da će primenom Briselskog sporazuma u kosovski sistem preći između petine i desetine zaposlenih u srpskim institucijama, dok se za ostale priprema socijalni program sa primanja od 40 do 80 odsto minimalnog ličnog dohotka u centralnoj Srbiji, što bi trebalo da finansira Beograd. U Kancelariji za KiM juče nismo dobili nikakav komentar u vezi sa spornim nacrtom dokumenta i razlozima protesta radnika na KiM.
Više desetina zaposlenih u društvenim preduzećima iz Gračanice blokiralo je juče zgradu Kosovskog okruga nezadovoljni zbog kašnjenja sa isplatama privremene novčane naknade. Oni su lancima i katancima blokirali kapiju kompleksa zgrade Kosovskog okruga u Gračanici. Štrajkačima bi danas trebalo da se pridruže i radnici iz Novog Brda, javlja Radio KiM iz Čaglavice. U Donjem Jarinju, na magistralnom putu Kosovska Mitrovica – Raška juče je nastavljena blokada koju drže predstavnici sindikata desetak društvenih preduzeća sa KiM. Od Vlade Srbije traže i isplatu zaostalih privremenih nadoknada, njihovo usklađivanje sa minimalcem, vraćanje raseljenih i novozaposlenih radnika na spiskove za nadoknadu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.