Istoričar Milivoj Bešlin ocenio je da je „nacionalistička i autokratska“ Srbija pretnja za ceo region i ključni faktor njegove destabilizacije i dodao da su razmere „anticrnogorske histerije“ i huškanja na sukob prevazišle „čak“ i one iz vremena režima Slobodana Miloševića, te da dolaze i sa strane vlasti i sa strane nacionalističke opozicije.
Bešlin je u intervjuu za portal Autonomija rekao da se u Srbiji danas diže stepen nacionalizma putem unutrašnje homogenizacije i širenjem mržnje prema spolja, a kao jednu od posledica svih tih procesa naveo je i poslednje manifestacije fašizma i nasilja u Vojvodini, „jer se tu najpre detektuje neko drugačiji ko mora biti ponižen, obeležen i dehumanizovan“.
„Negiranje zločina, uključujući i najteži zločin genocida je postalo svakodnevno, a slavljenje učinjenih zločina i heroizacija zločinaca svakodnevna pojava. U takvoj atmosferi nikoga ne bi smeli da čude izlivi mržnje, nasilja i fašizma“, naveo je Bešlin.
Ocenio je da mu je od početka vlasti Srpske napredne stranke, koju je nazvao „preobučenim radikalima“, bilo jasno da će, kad propadnu sve priče o reformama, kada se istroše „neiskrena zaklinjanja u Evropu – da se vrate onome što najbolje znaju, a to je širenje mržnje i nacional – šovinizma“.
„Na tome su nastali, na tome su preživeli i na tome danas vladaju. A formula je jasna, kao i svaki autoritarni i desničarski režim i naprednjaci danas žive od proizvodnje neprijatelja. Oni su danas i poslednjih nedelja ‘pronađeni’ u Crnoj Gori. Juče su to bili Hrvati, prekjuče Bošnjaci, pre toga Makedonci, sutra će biti Kosovo i tako u krug“, rekao je Bešlin.
Prema njegovim rečima, Srbija se, „dok god je autoritarna i nacionalistička“, neće pomiriti s nezavisnošću Crne Gore, jednako kao što samo retorički priznaje Bosnu i Hercegovinu, a suštinski sve čini da je oslabi i time dokaže tobožnju državnost entiteta.
Ocenio je da srpski nacionalisti i autoritarni centralisti polaze od toga da je Vojvodina ućutkana i da je pitanje njenog položaja definitivno rešeno, a ona sama već svedena na kulise i na geografski pojam.
„Mislim da se u tome gorko varaju. Ideja Vojvodine traje već skoro dva veka. Ona je bila kao reka ponornica, pojavljivala se i nestajala sa istorijske scene. Danas je potrebno vratiti se toj ideji i aktuelizovati vojvođansko pitanje“, poručio je Bešlin.
Ocenio je da je aktuelna vlast uspela da od društva u Srbiji „razjedanog mržnjom i agresijom, nacije frustrirane porazima u ratovima u kojima ‘nije učestvovala'“, napravi neku vrstu „zverinjaka“.
„Samo kada pogledate naslovne strane tih horor tabloida videćete tešku kliničku sliku društvene patologije. Dodajte tome fašistoidne brbljaonice na privatnim televizijama u vlasništvu političkog i ekonomskog podzemlja, pa svemu tome dodajte ponašanje skupštinske većine u parlamentu koje se ne može uporediti sa bilo čim što smo videli u našoj bližoj i daljoj prošlosti – onda vam je jasno do koje mere je društvo naelektrisano i pripremljeno na sukob i obračun“, rekao je Bešlin.
Prema njegovim rečima, drugi deo te tragične priče je odsustvo bilo kakve relevantne alternative.
„Srbija koja se faktički vratila u jednostranačje ima intelektualno slabiju i ideološki destruktivniju opoziciju nego ikada u poslednjih 30 godina. Najveća opoziciona grupacija ne samo da ne nudi nikakvu alternativu, već je svojim desničarenjem, antievropejstvom, fanatičnim kleronacionalizmom i neofašizmom – najsnažnija podrška i najozbiljniji alibi ovako destruktivnoj vlasti“, ocenio je Bešlin.
Dodao je da suštinski između vlasti i nacionalističke opozicije nema ideoloških sukoba, nema razlike u spoljnopolitičkoj orijentaciji, kao i da se takmiče u „mržnji prema susedima“.
„Njihov jedini spor je u tome ko će biti vlast i držati ruke na državnoj kasi i ko će vršiti redistribuciju i preraspodelu siromaštva iza koga stoje brojni korupcionaški mehanizmi i zloupotrebe“, kazao je Bešlin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.