U Evropskoj uniji se smatra da nova rezolucija Saveta bezbednosti UN o Kosovu treba da bude usvojena do kraja juna, uz očekivanje da rešenje za status znači da je Pokrajina „izdvojena“ iz Srbije i da to omogući upućivanje misije EU.
Kako su agenciji Beta preneli dobro obavešteni evropski diplomatski izvori, predstavnici EU u Prištini i krugovi u Evropskoj komisiji i Savetu ministara EU smatraju da je zbog toga plan Martija Ahtisarija pogodan za buduću evropsku i međunarodnu civilno-bezbednosnu misiju na Kosovu, bez obzira na to kakva bi se konačna međunarodno-pravna formula našla za status.

U Evropskoj uniji se smatra da nova rezolucija Saveta bezbednosti UN o Kosovu treba da bude usvojena do kraja juna, uz očekivanje da rešenje za status znači da je Pokrajina „izdvojena“ iz Srbije i da to omogući upućivanje misije EU.
Kako su agenciji Beta preneli dobro obavešteni evropski diplomatski izvori, predstavnici EU u Prištini i krugovi u Evropskoj komisiji i Savetu ministara EU smatraju da je zbog toga plan Martija Ahtisarija pogodan za buduću evropsku i međunarodnu civilno-bezbednosnu misiju na Kosovu, bez obzira na to kakva bi se konačna međunarodno-pravna formula našla za status. I administracija u Vašingtonu, koja je potpuno naklonjena tome da EU ubuduće preuzme glavni upliv nad razvojem na Kosovu, i Evropljani smatraju da „najšira autonomija“ koju su ponudile srpske vlasti ne daje mogućnost da se i pravno, kad je reč o mandatu, i tehnički u Pokrajinu uputi više od 1.000 funkcionera, sudija, tužilaca i policajaca EU. Zbog toga u Vašingtonu i Briselu, s obrazloženjem da „Srbija želi da iznudi autonomiju Kosova“, i nisu prihvaćeni opsežni amandmani koje je srpska delegacija stavila na Ahtisarijev plan. Ali je, takođe, vrlo čvrst stav evropske dvadeset sedmorice da bez rezolucije Saveta bezbednosti UN i „pravno i politički“ vrlo jasnog statusa, misija EU ne može otići na Kosovo i ne može imati valjan mandat.

Shefer razgovarao s Bušom o Kosovu

Vašington – Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer izjavio je da je za saveznike iz NATO od velikog značaja da postoji puna podrška predlozima specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN Martija Ahtisarija o statusu Kosova. Shefer je tokom razgovora s predsednikom SAD Džordžom Bušom na njegovom ranču u Krofordu (Teksas) podsetio da se pitanje Kosova sada nalazi pred Savetom bezbednosti UN kojim ovog meseca predsedavaju SAD, prenosi Glas Amerike. „Kao generalni sekretar NATO, a mi na Kosovu imamo raspoređenih 16.000 vojnika kako bismo stvorili stabilno i bezbedno okruženje, voleo bih da se u Savetu bezbednosti donese rezolucija koja bi omogućila realizaciju Ahtisarijevih predloga. Stoga je donošenje rezolucije značajno jer su Ahtisarijevi predlozi – dobri predlozi“, rekao je Jap de Hop Shefer.

Uz strahovanje da bi dalje odlaganje rešenja za status – a u krugovima EU i NATO u Briselu već se spominje i septembar – izazvalo veliku zategnutost, pa možda i nasilje u Pokrajini, sa sve većom nelagodnošću se gleda i na veoma čvrst stav Rusije i zahtev Moskve da se pregovori nastave do neposredne nagodbe Beograda i Prištine.
Posebno nezadovoljstvo EU i administracije SAD izaziva stav Moskve da Ahtisarijev plan uopšte nije jedino moguće rešenje i da mnoge bitne odredbe Rezolucije 1244 uopšte nisu ispunjene. To je, ne samo prema mišljenju ruskog ambasadora, uočeno i prilikom boravka misije Saveta bezbednosti UN na Kosovu.
Amerikanci i Evropljani su, ipak, u najnovijoj predloženoj rezoluciji stavili do znanja spremnost da se u rezoluciju „ugrade“ i neki stavovi Rusije i Srbije, uključujući i znatno šira prava kosovskih Srba i snažnije udovoljavanje interesima Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari