Poslanici Evropskog parlamenta nisu se juče izjašnjavali o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, kako je bilo predviđeno, već će to učiniti danas jer je glasanje odloženo iz tehničkih razloga. O SSP će se glasati danas u podne kada je predviđeno i glasanje o rezoluciji izvestioca EP za Srbiju Jelka Kacina.
Potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić, koji predvodi srpsku delegaciju u EP, za Danas kaže da je jedan broj tačaka zbog prenatrpanosti dnevnog reda prenet na današnje glasanje. On kaže da se to često dešava u EP i da tu ne treba tražiti nikakvu poruku Srbiji. Prema Đelićevoj oceni, ovo je bila najpozitivnija rasprava o Srbiji ikada u parlamentu Evrope.
– Jedan broj parlamentaraca, koji pripadaju konzervativnoj i zelenoj grupi partija, koje su tradicionalno nenaklonjene Srbiji, tokom diskusije su prepoznali veliki napredak u Srbiji. To nagoveštava solidnu većinu tokom glasanja za SSP i rezoluciju. Kada je reč o reformi pravosuđa, sada preovlađuje mišljenje da se našao zajednički jezik s EU i da sada posao treba da bude urađen, kaže Đelić.
On dodaje da je bilo i kritika koje su se prvenstveno odnosile na saradnju Srbije s Haškim tribunalom, jer su neki poslanici rekli da je glavni haški tužilac Serž Bramerc tokom prošlonedeljne posete EP rekao da Srbija ne radi dovoljno kako bi uhapsila preostale haške optuženike i da ne postupa prema njegovim preporukama.
Na pitanje Danasa da li će tekst rezolucije o Srbiji biti menjan amandmanima koji ne odgovaraju Srbiji, Đelić odgovara da je jedan od ključnih razloga zbog kojih je srpska delegacija u Strazburu obezbeđivanje što šire i jače većine za ratifikaciju SSP i rezoluciju o Srbiji, ali i sprečavanje usvajanja nepovoljnih amandmana.
– Borba za to je u toku, ističe Đelić. Prema saznanjima Danasa na tekst rezolucije pripremaju se dva amandmana, jedna u kojem se navodi da se u predstojećem dijalogu Beograda i Prištine ne sme doticati tema statusa Kosova i drugi kojim se Srbija osuđuje za skandal oko dodele Nobelove nagrade za mir.
Evropski parlamentarci juče su pružili punu podršku ulasku Srbije u članstvo EU i ratifikaciji SSP. To su, na plenarnom zasedanju EP, naglasili mađarska ministarka za Evropu Eniko Đeri u ime Saveta ministara EU, komesar za proširivanje Štefan File u ime Evropske komisije, i predstavnici svih političkih grupa u parlamentu Unije.
Komesar za proširenje Štefan File rekao je na plenarnom zasedanju da je lično veoma ohrabren pristupom koji je Srbija pokazala u odnosu na proces proširenja. File je ocenio da je Srbija u stanju da iskoristi sve potencijale procesa pridruživanja i da je treba ohrabriti da nastavi napred. On je naglasio važnost SSP za otvaranje vrata EU Srbiji kao novoj članici, uz reforme i proces pomirenja u regionu. „SSP uvodi više oblike saradnje Srbije i EU, otvara put ugrađivanju Srbije u unutrašnje tržište Unije i posebno će podstaći direktne investicije u Srbiju“, istakao je File.
Izvestilac EP Kacin je ukazao na nedostatke s kojima se Srbija suočava kao što su reforma sudstva ili pitanje restitucije, ali je naglasio da Srbija mora dobiti podršku EU. Obrazlažući rezoluciju koju će EP usvojiti, Kacin je istakao da se time „šalje jasna poruka Srbiji za njen put u članstvo EU koji će biti težak i dug“. Kacin je istakao povoljne promene i reforme u Srbiji, spremnost za dijalog s Kosovom i demokratski nadzor nad snagama bezbednosti.
Mađarska ministarka Đeri je, zastupajući Savet ministara EU, naglasila da je „Srbija ostvarila bitan napredak“ i da će ratifikacija SSP biti „ugaoni kamen za puno članstvo Srbije u EU“.
Reforma pravosuđa, Sandžak
U raspravi su poslanici EP u više navrata naglašavali potrebu pospešenja reforme pravosuđa u Srbiji, a File je u završnom izlaganju stavio do znanja da je „Srbija sad na pravom putu kad je rečo reformi pravosuđa“. Odgovarajući na ocenu jednog poslanika da je u Sandžaku na delu „islamizacija“ koju podstiče muftija Zukorlić, File je rekao da je pre u pitanju „politizacija muslimanskog življa, a ne islamistička radikalizacija“. S tim u vezi EK očekuje uspostavljanje Bošnjačkog nacionalnog veća i izbori za to veće moraju biti „činilac uključivanja svih strana, mirni, i da podstaknu dijalog, uz izbegavanje radikalizacije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.