Presuda Vojislavu Šešelju, kakva god bila, neće uticati na odnose Srbije i Hrvatske, jer su ti odnosi već dovoljno loši da dodatno pogoršanje neće ni biti primećeno, saglasni su sagovornici Danasa, potpredsednik Vlade Srbije, Rasim Ljajić i Tomislav Žigmanov, predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. Oni su saglasni i u oceni da reakcije srpskih i hrvatskih zvaničnika neće zavisti od same presude.
Međutim, Rasim Ljajić, kao potpredsednik Vlade, očekivano, odriče odgovornost srpskih vlasti za pogoršanje odnosa u slučaju Vojislava Šešelja, dok predsednik DSHV, ipak, upućuje na nespremnost Srbije da se suoči sa prošlošću, i u tom kontekstu deli odgovornost za aktuelno stanje u odnosima dve države.
„Presuda Šešelju neće imati nikakav uticaj na odnose Srbije i Hrvatske, koji su već dovoljno loši, da je dalje pogoršanje nemoguće. Naravno, tome nismo doprineli mi, jer u ovom slučaju ništa nije zavisilo od Srbije već od haškog tribunala“, ističe Rasim Ljajić za Danas.
Upitan da li je ipak primetno to da se Srbija, kao i u slučaju presude Radovanu Karadžiću, ne bavi samim sadržajem presude i svim zločinima za koje je dokazano i na osnovu kojih je osuđen, Ljajić za naš list kaže da je to istina.
On, međutim, navodi Vučićeve reči da je loše što se ne bavimo žrtvama i njihovim porodicama već smo, kako tvrdi Ljajić – da je rekao premijer, „celu priču preneli na teren politike“.
„Nažalost, činjenica je da Haški tribunal nije doprineo miru, da se sve tumači u sopstvenom interesu“, zaključuje Rasim Ljajić u izjavi za naš list.
Prema rečima Tomislava Žigmanova, nesporazumi na relaciji Beograd – Zagreb će rasti, jer će se, kako kaže, događaji iz devedesetih različito tumačiti.
„Presuda će usložiti napetost između dve države koja već postoji. Izvesno je da će reakcije iz Srbije biti i u kontekstu izborne kampanje. Takođe, mimo toga, evidentno je da u Srbiji izostaje generičko promišljanje o uzrocima svih tih događanja, odnosno da se samo gledaju posledice. Suočavanje sa prošlošću u Srbiji je u deficitu. Iz te nespremnosti da se sagledaju uzroci, proizilaze teorije o nepravdi, zaverama protiv Srbije“, napominje sagovornik Danasa.
Na pitanje kako komentariše pohvale koje premijera Aleksandar Vučić dobija iz Evropske unije a koje se odnose upravo na doprinos regionalnom pomirenju, Žigmanov za Danas ističe da je EU do sada često pokazivala elementarno nerazumevanje ovdašnjih prilika.
„EU je najvažnija pacifikacija regiona i uspostavljanje mira, bez svestranijeg i dubljeg odnosa i razmišljanja o problemima“, napominje sagovornik Danasa.
Upitan kakve reakcije očekuje iz Hrvatske, da li će one biti preterane i u službi dnevne politike ili se takav odnos ni ne može na taj način okarakterisati, Žigmanov ističe da to zavisi sa kog nivoa reakcije stižu.
„Službeni nositelji funkcija će verovatno odmerenije reagovati u odnosu na one koji su žrtve ili predstavljaju udruženja žrtava. Važno je naglasiti da bi se presuda mogla odnositi na zločine koji su počinjeni na teritorije Srbije, što dosada nije bio slučaj, jer se na teritoriji Srbije navodno nije vodio rat“, zaključuje sagovornik našeg lista.Juče je najavljeno i da će premijer Alekdandar Vučić boraviti 12. aprila u Mostaru, gde će se sresti s Draganom Čovićem, hrvatskim članom Predsedništva BiH.
SRS: Nema mitinga, samo konferencija
U SRS kažu da ih ne interesuju presude i odluke Haškog suda i da je to razlog zbog čega nemaju namere da danas organizuju bilo kakav miting. Tvrde i da neće gledati današnji prenos iz Sheveningena i saopštavanje presude, jer nemaju vremena za te teme. „Imamo zakazan miting u Pančevu, ali je reč o predizbornom mitingu. U kampanji smo i naš predsednik svakodnevno obilazi gradove Srbije i razgovara sa građanima. Juče je bio u Prokuplju, a danas će posetiti Pančevo“, kaže za Danas Vjerica Radeta, predsednica IO SRS. Šešelj će dana, kao i obično četvrtkom, držati redovnu konferenciju za novinare.
M.R.M
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.