Moj glavni zadatak biće da pažljivo pratim politička dešavanja u Srbiji i da sastavim godišnji izveštaj o procesu njenog pridruživanja EU, koji će razmatrati i usvojiti Evropski parlament.
Takođe, biću odgovoran za aktivnu komunikaciju o putu i radu Srbije ka članstvu u Uniji. Planiram da budem aktivan glas u Evropskom parlamentu, koji podržava i proširenje i pridruživanje Srbije EU, poručuje u razgovoru za Danas Vladimir Bilčik, novi izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, govoreći o svojim najvažnijim dužnostima na toj funkciji. Podsetimo, Bilčik, koji je na mestu izvestioca „nasledio“ Dejvida Mekalistera, poslanik je Evropske narodne stranke (EPP), vodeće grupe u EP-u.
* Prema Vašem mišljenju, koje su najveći izazovi na evropskom putu Srbije?
– Najveći izazov s kojim se suočava Srbija jesu sve one važne domaće reforme koje država mora da sprovede. Srbija se priprema za buduće članstvo u EU i to uključuje jasnu posvećenost i praktičnu primenu principa vladavine prava i suštinskih sloboda. Sve to je deo „čuvenih“ poglavlja 23 i 24 u pregovorima. Kao neko ko dolazi iz Slovačke, države koja je nedavno prošla kroz pristupne pregovore, u potpunosti razumem koliko je obiman i složen navedeni izazov. Neće biti lako, ali je izvodljivo.
* Očekujete li da će Srbija postati članica EU 2025. godine ili je takav scenario suviše optimističan?
– Očekujem da će Srbija postati članica EU kada uspešno okonča pregovore o pridruživanju. To znači da će biti potrebno da se uloži značajna politička energija u godinama koje dolaze. Radije ne bih pričao o rokovima, već o suštini, budući da će samo verodostojni rezultati učiniti diskusiju o datumima realističnom i „opipljivom“. Ono što mogu da kažem sa sigurnošću jeste da je potrebno da Evropska unija posveti više pažnje evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Takođe, treba da vidimo više političke energije i napretka kada je o proširenju reč u narednih pet godina nego što je to bio slučaj u prethodnih pet godina.
* Šta mislite o dijalogu o unapređenju izbornih uslova u Srbiji, u kojem posreduje EP, i činjenici da su pojedine opozicione stranke najavile da će bojkotovati predstojeće izbore?
– Evropski parlament ostaje spreman da se angažuje u dijalogu opozicije i vladajućih stranaka. Prva runda je održana početkom oktobra, u njoj su učestvovali bivši poslanici EP, Eduard Kukan i Knut Flekenštajn, i okončana je uspešno. Verodostojni izbori su temelj svake moderne demokratije, i, stoga, imperativ je da dijalog donese opipljive rezultate i reforme pre parlamentarnih izbora 2020. godine. Ponoviću ono što sam rekao, ali ključne reforme su potrebne kako bi se uspostavio stabilan demokratski politički sistem u Srbiji, i nužno je da te reforme prihvate i opozicija i vladajuće političke stranke.
* Hoće li Flekenštajn i Kukan biti posrednici i u narednoj rundi dijaloga? Da li ćete i Vi, u svojstvu izvestioca za Srbiju, takođe prisustvovati tim pregovorima?
– Moj prioritet jeste da budem izvestilac za Srbiju. Evropski parlament shvata ovo posredovanje veoma ozbiljno i ja ću pratiti naredne korake veoma pažljivo.
* Planirate li da uskoro posetite Srbiju?
– Da, planiram. Zajedno sa mojim timom već razmatramo datume za moguću posetu Srbiji.
* Žalite li zbog odluke Saveta EU da ne otvori pristupne pregovore sa Albanijom i Severnom Makedonijom? Da li se time šalje „pogrešan signal“ ostalim kandidatima za članstvo u Uniji?
– Trenutno smo na sednici u Strazburu i mnoge moje kolege iz grupe Evropske narodne stranke i ja diskutujemo o toj istorijskoj grešci i propuštenoj šansi prošle sedmice da se donese pozitivna odluka o Severnoj Makedoniji i Albaniji. Krajnje je vreme da se greška ispravi – greška koja je činjena i ranijih godina – i da ponudimo verodostojnu perspektivu članstva u EU obema državama. Moramo da ispunjavamo svoja obećanja. Daću sve od sebe, kao predstavnik Evropskog parlamenta, da učinim proširenje važnim političkim prioritetom za novi saziv Evropske komisije.
„Otključati“ dijalog o Kosovu
* Kako ocenjujete aktuelni zastoj u dijalogu o Kosovu?
– Taj zastoj je za žaljenje. Moramo da damo sve od sebe da „otključamo“ proces, nastavak dijaloga je od ogromne važnosti i za Srbiju i za Kosovo, kao i, u krajnjoj liniji, za njihove evropske budućnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.