Mislim da će Kina, svakako, ostati dovoljno neutralna da ne pokvari odnose sa Rusijom. Međutim, čak i da se desi da dignu ruke od Vladimira Putina, sumnjam da bi to u velikoj meri uticalo na Srbiju – ocenjuje za Danas Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, u odgovoru na pitanje šta bi se dogodilo sa spoljnom politikom Aleksandra Vučića i, posledično građanima Srbije, kad bi čak i Kina izvela obrt i otkazala podršku režimu Vladimira Putina u vezi sa invazijom na Ukrajinu.
Američki predsednik Džozef Bajden obavio je tokom današnjeg dana video poziv sa kineskim predsednikom Si Đinpingom u kome je bilo reči o potencijalnoj promeni uloge Kine u svetu – koja bi nesumnjivo usledila ukoliko ova zemlja odluči da više podrži Rusiju i njenu agresiju na susednu Ukrajinu.
Kina je ostala uzdržana na Rezoluciju UN o Ukrajini, što ju je retorički svrstalo na stranu Moskve, a Bajdenova administracija veruje da je Si Đinping već odlučio da ekonomski podrži Rusiju u vreme kada su joj gotovo sve zapadne zemlje uvele sankcije.
Na sastanku u Rimu kome su u ponedeljak prisustvovali američki savetnik za bezbednost Džejk Saliven i njegov kineski kolega Jang Đieči, kineska delegacija zapanjila je američke zvaničnike podržavanjem nesuvislih ruskih teorija da SAD i Ukrajina zajedno razvijaju tajni program biološkog oružja. Amerikanci su se vratili iz Rima pesimističniji nego ikad kada su u pitanju namere Pekinga, piše Gardijan u svojoj analizi sa naslovom – Da li će Kina stati uz Rusiju i podeliti svet?
– Aleksandar Vučić ima dovoljno mogućnosti da se provuče bez posledica po sebe uvođenjem nekih blažih sankcija nakon 3. aprila, odnosno izbora. Mislim da i izjave sa Zapada pokazuju da mu je ostavljen izlaz i da ga neće preterano pritiskati. Autokrate su na žalost još uvek korisne i jednoj i drugoj strani pa ih neće tako lako otpisivati – zaključuje Dragan Popović za Danas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.