Šef kosovskog pregovaračkog tima za dijalog sa Srbijom Besnik Bisljimi izjavio je za albansku redakciju Radio Slobodna Evropa da KM tablice neće postojati posle 21. aprila sledeće godine, preneo je portal Kossev.
Kosovo već ima spremnih 300.000 paketa sa po četiri nalepnice koje će početi da se stavljaju na automobile iz Srbije od 4. oktobra.
Besljimi je rekao da su spremne nalepnice za prelepljivanje državnih simbola Srbije na registarskim tablicama dok se autom upravlja na teritoriji Kosova.
Na kritike dela opozicije u vezi sa tolerisanjem KM tablica, Bisljimi je odgovario da ih „neće biti posle 21. aprila“, a da će se od ponedeljka i one prekrivati stikerima.
„Takve tablice na severu slobodno funkcionišu od 2008. godine, stoga nismo potvrdili nikakvu zakonitost istih, zapravo smo ih delegalizovali, jer se u ovom dogovoru one tretiraju samo kao srpske tablice koje nisu na Kosovu priznate, a srpske tablice koje ne priznajemo – prelepljujemo nalepnicama“, naveo je Bisljimi.
Prema njegovim rečima, to će važiti šest meseci, jer u roku od šest meseci radna grupa ima zadatak da pronađe trajno rešenje na osnovu evropskih standarda i prakse Evropske unije.
„Ne verujem da postoji standard ili praksa u nekoj evropskoj zemlji gde druge zemlje izdaju tablice za gradove neke druge zemlje. Dakle, logično je da ove tablice više neće postojati nakon 21. aprila 2022. godine“, rekao je Bisljimi.
Za Bisljimija nema sumje da je Kosovo uvelo „recipročne mere“ prema Srbiji, ali ne isključuje mogućnost da i „u budućnosti uvede i druge recipročne mere“, dok od Srbije očekuje da se „pridržava sporazuma“.
„Logično je očekivati i druge odluke koje pokazuju potpuno uspostavljanje principa jednakog tretmana strana u sporazumima ili recipročnim odnosima“, naglasio je Bisljimi.
Tvrdi da prema dogovoru, ukoliko se rokovi ne budu poštovali, sporazum se smatra nevažećim, a strana „za koju se pokaže da ne sarađuje, biće ona koja će biti identifikovana kao strana koja blokira dijalog“.
Bisljimi je naveo da će kosovska strana ispoštovati svaki rok, ali i da, ukoliko primete, da Srbija „izvrće primenu dogovora“, biće „primorana da interveniše“, uz napomenu da dogovor ni na koji način ne „ograničava prostor za intervenciju u drugim oblastima“.
On je naveo i da je Priština pre nekoliko nedelja poslala pisma na adrese nekoliko kancelarija i vlada država članica EU, SAD, Švajcarske i Velike Britanije u kojima ih obaveštava o nejednakom tretmanu izvoza sa Kosova u Srbiju, kao i da su od nekih dobili odgovore.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.