Politikolog Boban Stojanović izjavio je u Danu uživo na televiziji N1 da su pobune mladih „pozitivan signal“. „Vučića ne bi potreslo da fakulteti budu blokirani nekoliko meseci, pokazao je da mu visoko obrazovanje ne predstavlja temu, ali roditelji mladih ga i te kako interesuju“, kaže on.
Govoreći o protestima mladih, kaže da je „igrom slučaja 1. novembra radio na neformalnom programu obrazovanja sa studentima i srednjoškolcima“.
„Tada sam im rekao, verujem u vas da ćete uraditi ono što nije uspela moja generacija. Verujem u to da mogu da učine korake da Srbija postane normalna, slobodna i demokratska zemlja. Ja nisam iznenađen što su se mladi pobunili i razmišljaju o svom životu i svojoj budućnosti i ne vide je u zemljama Zapadne Evrope, nego u Srbiji i spremni su da doprinesu tome“, kaže Stojanović.
Dodaje da „zna kakav je stav bio o mladima“, ali kaže da „to očigledno nije baš tako“.
„Utisak dana je profesor sa Hemijskog. Ja uvek očekujem i obično se i dešava – tu su FPN, Filozofski u Beogradu i Novom Sadu, ponekad još nešto, ali to ostaje u domenu društvenih nauka. Ali nastup i stav da većina profesora sa Hemijskog podržava studente je nešto novo. Verujem da to ima veze i sa onim što se desilo 1. novembra i generalnim odgovorom države na to, a i sa zakonom koji je povučen, ali je naterao i uljuljkane profesore da dignu glas“, kaže on.
Mladi su, smatra, „pozitivan signal“.
„Šta će i kako će, kuda će usmeriti energiju, da li će doći do uspeha… Ali je pohvalna stvar koja me zaista raduje“, kaže.
Nažalost, dodaje, ne veruje da „vlast posebno tangiraju mladi, studenti, srednjoškolci“.
„Tangiraju ih njihovi roditelji. Sećam se čuvene mere dva puta po 100 evra za mlade. Svi su pričali da Vučić kupuje glasove mladih, a ja sam bio uveren da niko neće zbog toga glasati za nekoga, ali njihovi roditelji da. Kao što je tada bila mera za roditelje, sada mogu da očekujem da će Vučićeva priča, narativ, ići u kontekstu toga da pokaže da na neki način brine o mladima“, kaže Stojanović u emisiji Dan užvio na N1.
Podsetio je da je Vučić u subotu bio na tribini mladih gradskog odbora.
„Kao da je predosećao da će studenti i mladi malo više da se pobune, ali sve će raditi prema roditeljima. Vučića ne bi potreslo da fakulteti budu blokirani nekoliko meseci, pokazao je da mu visoko obrazovanje ne predstavlja temu, ali roditelji mladih ga i te kako interesuju. Treba posmatrati i čekati da vidimo odgovor sutra, prekosutra“, kaže Stojanović.
Istakao je da „ne zna šta će im to da šalju svoje ljude petkom kada je tih 15 minuta tišine i nekakvog protesta zarad odavanja počasti žrtvama“.
„Jedan deo stvari koje su radili sam razumeo iz ugla političkog marketinga. Vučić je od 1. novembra do 2. decembra imao nekoliko ciljeva koje je morao da postigne. Jedan je da vidi kako su njegovi birači reagovali na tragediju, koliko smo čekali na hapšenja, toliko traje temeljno istraživanje javnog mnjenja. Druga stvar koju je Vučić morao – da pokaže da se ljudima koji su SNS neće ništa desiri i da vodi računa o njima. On je prvi put otišao u Novi Sad kada su napadnute prostorije SNS, ne zato što je napadnuta Gradska kuća, nego prostorije SNS“, kaže on.
Osvrnuo se i na proteste u Beogradu na vodi i rekao da je to „posebno simbolički važno mesto“.
„Plašim se šta će se desiti prekosutra, jer je najavljen protest u Beogradu na vodi. Ja mislim kad Vučić šalje one ljude da se biju, petkom je to malo opuštenije, a u sredu je bilo značajno nasilnije. Želi da pokaže ljudima koji su u aparatu SNS da ih niko neće juriti po ulicama, a da pokažu da će oni ove koji protestuju, da oni njih jure po ulicama. Plašim se šta će se desiti u sredu koja dolazi, tema mosta nije mobilizatorski potentna po one koji protestuju“, kaže Stojanović.
Smatra da je poprilično ozbiljna stvar što je Vučić rekao da je „potpuno u redu da vas neko gazi kolima“.
„Ja u kraju imam gradilište, ne znam da li predsednik misli da imam pravo da doveden mehanizaciju i sklonim kamione. To su opasne stvari. Mislim da je cilj da svom aparatu, koji broji desetine hiljada ljudi koji su spremni da se biju, jer znaju šta se dešava ako ostanu bez vlasti. Predsednik moje opštine je bio tamo, s ljudima koji verovatno njemu duguju neku vrstu usluga, idu da biju narod, da bi ostatku pokazali ‘neće oni nas juriti, nego mi njih’, što je po meni najopasnija stvar koja se desila u političkom životu u prethodnih pet godina“, kaže Stojanović.
Dodao je da postoji i treća stvar koju Vučić mora u nekom budućem periodu da reši.
„To je činejnica da sada opozicija priča priču da je vrh države odgovoran za ubistva, glavna poruka je ‘krvave su vam ruke’ i ‘SNS ubice’, to je nešto sa čim se SNS do sada nije suočavao, to će se teško promeniti i neće se izgubiti samo od sebe. Jedan od izlaza, što tek može da nas uvali u ozbiljne probleme, je ako se slučajno opet bude išlo na nekakve vanredne izbore. U demokratkim zemljama kada se ovakva tragedija desi, izbori jesu zaista izlazak iz političke krize. Ako opozicija ne izađe na te izbore, da li mu poklanja dvotrećinsku većinu da ukine funkciju predsednika, šta smo onda uradili? Ja se plašim da će na kraju iz svega ovoga Vučić da potegne za tim izborima, onda hipotetički imamo situaciju u kojoj nije dobro izaći na izbore, ali nije dobro ni ne izaći“, kaže i dodaje da se „kao građanin izuzetno plaši šta sve može da se desi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.