Nemoguće je nametanje rešenja kosovskog pitanja spolja, a svako takvo rešenje ne bi moglo da bude trajno, ocenio je danas za Sputnjik ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.
Uopšte ne mislimo da je moguć neki ugovor sa nekim međunarodnim faktorima i drugim zemljama iza leđa Srbije. Za nas je najvažniji stav Beograda i potpuni i otvoreni dijalog sa Beogradom, koji je ključni faktor u celoj ovoj priči, naglasio je Bocan-Harčenko.
Govoreći nedavno o jednom intervju dnevnom listu, Bocan-Harčenko je naglasio da je o Kosovu izneo glasno i jasno poznati stav Rusije „i nisam dodao i nisam imao nameru da dodam nešto novo“. Na naslovnu stranu izvučeno je iz konteksta nekoliko reči. Zbog toga je došlo da toga da mi tobože tražimo novu rezoluciju, što nije slučaj. Što se Rusije tiče, to je prva zemlja koja traži da se, kad je reč o Kosovu, postupa po rezoluciji 1244, koja ostaje u punoj meri na snazi, predočio je on.
Rekao sam i mogu da ponovim da će, kad i ako dođe do nekog rešenja, a smatramo da je moguće samo rešenje dve strane bez nametanja spolja, Savet bezbednosti moći da potvrdi tu odluku putem rezolucije, što je uobičajen postupak. Takva potvrda Saveta bezbednosti UN je neophodna, ponovio je Bocan-Harčenko.
Upitan o eventualnom učešću Rusije u dijalogu Beograda i Prištine, ambasador je naveo da bi, pre bilo kakve odluke o učešću u dijalogu, Rusija želela da pouzdano zna suštinu i da je sve ono što je već dogovoreno pod okriljem EU prisutno na terenu, u životu, a ne samo na papiru.
Ključni ugovori do sada nisu ispunjeni, a potrebno je i da sud u Hagu radi, a ne da samo prikuplja neke podatke i stvara privid rada. I naravno, mi mislimo da je dijalog moguć ako želimo realno, trajno, dugotrajno rešenje koje bi odgovaralo interesima Srbiji i stabilnosti u regionu. To može biti samo dijalog na osnovu rezolucije 1244, kazao je Bocan-Harčenko.
Bocan-Harčenko je naglasio i da između predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika Srbije Aleksandra Vučića po pitanju Kosova, kao i po svim drugim pitanjima bilateralnih odnosa, postoji otvoren i iskren, neprekidan dijalog i razmena mišljenja. Naravno, postoji i dijalog na nivou ministara inostranih poslova. Sve je to na osnovu potpunog razumevanja i poklapanja stavova, zaključio je Bocan-Harčenko.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.