Boris Tadić za Danas: Potpisivanje sporazuma ne bi bilo formalno priznanje nezavisnosti Kosova, već zvanično prihvatanje političke realnosti 1foto (BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ)

Potpisivanje francusko-nemačkog sporazuma ne bi bio čin formalnog priznanja nezavisnosti Kosova, ali bi nesumnjivo bio čin zvaničnog prihvatanja kosovske nezavisnosti kao političke realnosti“, kaže za Danas Boris Tadić, bivši predsednik Srbije i lider SDS i dodaje da je Vučić u izjavi nakon sastanka naprosto preskočio da iznese neke ključne aspekte sastanka.

Na pitanje da prokomentariše kontradiktorne izjave koje su se čule u ponedeljak uveče, Tadić odgovara da Vučić i Borelj nemaju kontradiktorne izjave, već Vučić naprosto preskače da iznese neke ključne aspekte sastanka.

„Naime, on uporno govori da bi tek trebalo dogovoriti plan implementacije kako bi stvorio utisak u javnosti da se ništa značajno nije desilo, a ne govori da su i on i Kurti prihvatili sadržaj sporazuma onakav kakav je sinoć objavljen. Pokušava da stvori konfuziju u javnosti i da naše građane tako polako “uvodi u hladnu vodu”, ističe sagovornik Danasa.

Dodaje da priprema javnosti za potpisivanje sporazuma koji tretira Kosovo kao nezavisnu državu i ne sprečava njegovo članstvo u međunarodnim organizacijama, dakle i u UN, namenjena je i današnja promocija donacije EU.

„Manipulacija kojoj ćemo svedočiti u narednim danima svodiće se na uzdizanje ZSO kao velikog dostignuća i na materijalne benefite koje će Srbija imati od odstajanja od svojih legitimnih nacionalnih interesa na Kosovu, objašnjava Tadići dodaje da ovo nije sporazum koji nudi kompromis, jer je iz teksta sporazuma jasno da je sporazum usmeren isključivo na korist Prištine i da Srbija potpisivanjem ovakvog sporazuma daje sve, a ne dobija ništa.

On smatra da je stoga tragično da režim prikazuje ZSO kao preduslov potpisivanja ovog sporazuma, stvarajući time privid da je to nešto što dobija naša strana. A istina je da je ZSO, šta god to bilo, dogovorena potpisivanjem Briselskog, a ne ovog sporazuma.

„Znači za dva sporazuma u kojima se sve prepušta albanskoj strani, Srbija dobija ZSO, za koji niko još uvek ne zna tačno šta znači, ali je izvesno da to svakako nije institucija koja obezbeđuje dugoročni opstanak našeg naroda na KiM i zaštitu interesa naših građana. Uostalom, to potvrđuju i zvaničnici petorke koji jasno kažu da ZSO ne može imati nadležnosti Republike Srpske“, ocenjuje bivši predsednik Srbije.

Na pitanje da li bi on potpisao tako nešto odgovara da kao predsednik države nikada ne bi potpisao takav sporazum.

„A i da ga jesam potpisao Beograd bi istu noć goreo u demonstracijama koje bi organizovali baš oni koji su danas na vlasti. Apsurd je da su te 2008. godine branili Kosovo u Beogradu, iako se radilo o jednostranom proglašenju nezavisnosti u čemu Srbija i Beograd ni na koji način nisu učestvovali. A danas, kada je vlast iz Beograda prihvatila da razgovora o implementaciji sporazuma kojim se zvanično prihvata kosovska nezavisnost nemamo nikakvu reakciju. To je rezultat decenijske lobotomije našeg društva sprovođene od strane ove vlasti, ali i ta utrnutost ima rok trajanja“ , smatra sagovornik Danasa .

Upitan šta Srbija dobija ovakvim sporazumom , Tadić odgovara da . nažalost, ukoliko ovakav sporazum bude potpisan i implementiran, ne čeka nas budućnost donacija i rešenih problema, već budućnost nacionalne frustracije i još veće opasnosti od izbijanja sukoba.

Komentarišući primedbu pojedinih opozicionih grupa da bi predsednik države sada nakon obelodanjivanja sporazuma trebalo da se pojavi u parlament Srbije i da objasni detalje briselskog dijaloga, Tadić kaže da je skupština svakako jedna od institucija kojoj bi Vučić morao da se obrati.

“ Međutim, ne zaboravimo da je taj saziv skupštine proistekao iz neslobodnih i nefer izbora i podešavan upravo za ovakav trenutak. U tom smislu stav skupštine nije stav stvarnih predstavnika građana, već većinski predstavnika izmanipulisanih izbornih rezultata i dela opozicije koji je napravio potpuni zaokret nakon izbora i počeo da promoviše suprotan stav prema režimu u odnosu na onaj na kom su dobili glasove građana. Tako da ne mislim da ovaj saziv skupštine uopšte ima kapacitet da odlučuje o legitimitetu Vučićevih odluka. Socijaldemokratska stranka zajedno sa našim sagovornicima iz opozicije će pažljivo analizirati situaciju u kojoj se od sinoć nalazi Srbija i izaći sa predlogom“, poručuje na kraju razgovora za Danas Boris Tadić, lider SDS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari