Koliki je učinak bošnjačkih ministara za prvih 100 dana Vlade Srbije? 1foto (BETAPHOTO/HINA/FENA/Hazim Aljović)

Odmah nakon izveštaja premijera Miloša Vučevića o stotinu prvih dana rada Vlade Srbije, na portalima bliskim Stranci pravde i pomirenja (SPP) objavljen je izveštaj o šezdeset dana ministrovanja lidera te partije Usamea Zukorlića.

To je iniciralo „prisećanje“ o učinku ostalih bošnjačkih predstavnika u vladama i Skupštini Srbije, na ostvarivanju i unapređivanju prava Bošnjaka u Srbiji.

Bošnjaci sa ovog područja, od uvođenja višestranačja, uvek su imali svoje nacionalne predstavnike u bivšem parlamentima velike Jugoslavije i Srbije.

Od demokratskih promena u Srbiji, 2000. godine, ta nacionalna zajednica, osim u parlamentu, imala je i ministre i državne sekretare u vladama, u zavisnosti od koalicionih sporazuma sa vladajućom strankom.

Najdugoročniji ministarski staž, ali i potpredsednika Vlade Srbije, imao je osnivač Sandžačke demokratske partije (SDP) i predsednik SDPS Rasim Ljajić, koji je vodio više ministarstava i postao popularan ministar u celoj Srbiji.

Ostala ministarska mesta bila su, uglavnom, bez portfelja sa zaduženjima za neku oblast. U vladama Srbije, u vreme Borisa Tadića i na početku vladavine Aleksandra Vučića, bio je i drugi bošnjački lider Sulejman Ugljanin.

Oba puta vodio je ministarstvo bez portfelja, koje se bavilo regionalnim razvojem nerazvijenih područja. Isti naziv ministarstva i isto zaduženje imao je i Edin Đerlek, kadar SPP i aktuelni potpredsednik državnog parlamenta.

Aktuelni ministri su Husein Memić, turizma i omladina, i lider SPP Usame Zukorlić. Visokopozicioniran u republičkim strukturama vlasti bio je i treći bošnjački lider muftije Muamer Zukorlić, kojeg je smrt zatekla na mestu potpredsednika Skupštine Srbije.

Prema podacima sa sajta Vlade Srbije, ministar bez portfelja je predsednik SPP Zukorlić, zadužen za oblast pomirenja, regionalne sradnje i društvene stbilnosti.

On je šezdeset dana svog ministarskog mandata utrošio na deset aktivnosti. Prvi posao mu je bio da „uspostavi“ sopstveni kabinet, koji je, zatim, doneo odluku o izradi strategije „pomirenja našeg kabineta“: sa Ministarstvom spoljnih poslova dogovorio „izradu hodogram politike pomirenja na Balkanu“, a sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava usaglasio je potrebu da se izradi strategija dugoročnog rešenja u oblasti proporcionalne zastupljenosti nacionalnih zajednica u javnim ustanovama.

Osim, ovih samokabinetskih i međuministarskih aktivnosti, Zukorlić je, u dvomesečnom mandatu, kako je navedeno, imao i „prvo ministarsko obraćanje o bošnjačkim problemima u istoriji parlamenta Srbije“.

Konkretne aktivnosti su mu bile: obezbeđenih više od milion evra za projekte pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti; razgovori sa verskim poglavarima Islamske zajednice (IZ) BiH reisu-l-ulemom Huseinom Kavazovićem i predsednikom Dijaneta Turske Alijem Erbašom o dobijanju podrške unutar IZ kroz državnu strategiju; uspostavio je saradnju sa bošnjačkim institucijama u Banja Luci: kod Vlade Srbije „isposlovao“ da drugi dan Kurban bajrama bude neradan i pokrenuo inicijativu da se to pitanje trajno zakonski uredi i pružio pomoć napadnutim Romima i Aškalijama u Novom Sadu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rasim Ljajić (@ljajicrasim)

Na drugoj strani, pojavile su se informacije šta su sve bošnjački predstavnici uradili za svoj narod od početka dvehiljaditih.

Najduži poslanički staž ima Esad Džudžo, dugogodišnji predsednik Bošnjačkog naionalnog veća (BNV) i nekada blizak saradnik Sulejmana Ugljanina. U republičkom parlamentu proveo je dvanaest godina, kao poslanik na listama DS i SDA Sandžaka.

Prema evidentciji, za tih dvanaest godina, Bošnjaci su ostvarili isto toliko zakonskih identitetskih prava.

Redosled je sledeći: Bošnjaci su vraćeni u statističku klasifikaciju nacionalnosti i maternjih jezika; održan je prvi javni čas na bosanskom jeziku; izrađen je prvi udžbenik Bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture i taj predmet je u nastavu uveden kao izborni; ozakonjeni su bosanski jezik, grb i zastava sandžačkih Bošnjaka; ustanovljeni su nacionalni praznici – 11.maj – Dan bošnjačke nacionalne zastave, 11. jul – Dan sećanja i 20. novembar – Dan Sandžaka; ustanovljene su nacionalne nagrade i tradicionalne manifestacije; proglašena himna sandžačkih Bošnjaka „Ja sin sam tvoj“; organizovano potpisivanje peticije za uvođenje celokupne nastave na bosanskom jeziku u sandžačkim školama; organizovana pripremna nastava i formiran tim za izradu udžbenika na bosanskom jeziku i, na kraju, počela celokupna nastava na bosanskom jeziku u osnovnim školama u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici.

Za ostvarivanje identitetskih prava Bošnjaka, a većinom se misli na pripadnike koji žive u ovom delu Srbije, uglavnom su se zalagali predstavnici nacionalnih partija, ali su imali i pomoć drugih sunarodnika koji su bili na listama građanskih partija.

Pored Džudža u poslaničkim klupama su sedeli ili su još uvek poslanici Sulejman Ugljanin, Bajro Gegić, Sabina Dazdarević, Enis Imamović, Selma Kučević, Ahmedin Škrijelj, svi iz SDA Sandžaka, Munir Poturak, Mujo Muković, Zevdžo Hurić i Mumare Bačevac, iz SDP, muftija Muamer Zukorlić, Zaim Redžepović, Jahja Fehratović, Misala Pramenković, Edin Đerlek i Usame Zukorlić, iz SPP, Šerif Hamzagić i Mehmed Slezović, G17+. Neki su ostali verni svojim partijama, neki su odlazili nezadovoljni dodeljenim statusima i formirali svoje partije, a neki su isključivani i angažman tražili „kroz vanstranačke savetodavne aktivnosti“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edin Đerlek (@edin.djerlek)

Poslednjih meseci došlo je do novih nesporazuma među tri velike bošnjačke partije. Svaka od njih bi da ima lidersku poziciju u svojoj nacionalnoj zajednici.

Dve su u koaliciji sa vladajućom državnom strankom SNS, a treća je na državnom nivou „ljuta“ opozicija sa nepromenjenom retorikom iz devedesetih godina prošlog veka, a na lokalu može i koalicija „u interesu građana“. To nije ništa novo, dok su jedni sedeli uz skute aktuelnim državnim vlastima, po jedna bošnjačka partija, sa centralom u Novom Pazaru, ostavljana je u opoziciji.

Ponovo je počelo vaganje, prozivanje i optuživanje: ko je mnogo učinio za svoju bošnjačku zajednicu, a ko joj, na svakom koraku, odmaže. Svaka strana bi da samo ona bude u pravu i svi su deklarativno za bošnjačko jedinstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari