Premijerka Srbije Ana Brnabić uputila je večeras saučešće porodicama žrtava u saobraćajnoj nesreći kod Niša i poručila da će na pružnom prelazu na kome je voz udario u autobus biti postavljena rampa.
Postojala je odgovarajuća signalizacija, a da li je trebalo da postoji rampa, to je na stručnjacima da kažu. Mislim da stručnjaci i dalje tvrde da tu ne treba rampa, ali zbog ovakve nesreće ona će biti postavljena, rekla je Brnabić gostujući na Radioteleviziji Srbije.
Upitana da li se oseća odgovornost zbog nesreće, Brnabić je odgovorila da oseća odgovornost svakog dana, ali je pozvala da svi pokažu odgovornost u poslu koji rade.
Podsetimo, nekoliko stotina meštana Donje Međurovo juče je bilo okupljeno na pružnom prelazu gde su se sudarili voz i autobus, protestujući što Železnice Srbije nisu proteklih godina tu izgradile rampu, a najavili su nove proteste ako se to ne uradi.
Kako su naglasili, smatraju da je glavni uzrok saobraćajne nesreće što nema rampe koja bi obezbedila drumski prelaz preko pruge.
Prethodno je potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Zorana Mihajlović, izjavila da je najverovatniji uzrok strašne saobraćajne nesreće u selu Donje Međurovo „ljudski faktor“ i da očekuje da će policija vrlo brzo završiti istragu o ovoj nesreći.
Brnabić se osvrnula i na izjavu portparola KFOR-a da jedinice ROSU mogu ući na sever Kosova i bez dozvole te misije, kazavši da one predstavljaju „izvrgavanje ruglu svih sporazuma i dogovora“.
Navodeći da je formiranje kosovske vojske suprotno rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, Briselskom sporazumu i samom kosovskom Ustavu kao i da je NATO „jasno i nedvosmisleno“ saopštio da se protivi formiranju oružanih snaga na takav način, premijerka je kazala da Srbija neće dopustiti da se „to tako radi“.
„Što se tiče ulaska ROSU na sever Kosova, do sada smo imali pet takvih slučajeva i o tome sam razgovarala sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom i rekla da je to izvrgavanje ruglu svih sporazuma i dogovora i da oni ne smeju da idu sa dugim cevima na sever Kosova“, kazala je premijerka za Radio-televiziju Srbije.
Po njenim rečima, predsednik i Vlada Srbije vode intenzivnu aktivnost kako bi svim medjunarodnim akterima, i onima koji su priznali Kosovo i podržali formiranje oružanih snaga i onima koji su protiv toga, ponovo ukazali na sve sporazume i podsetili ih na rezoluciju 1244.
Komentarišući odluku Prištine da taksu na uvoz robe iz centralne Srbije poveća na 100 odsto, premijerka je rekla da je to „bahata, neodgovorna, potpuno nepredvidiva politika“ i ocenila da je u vezi sa tim jedina dobra stvar što „konačno i drugi prepoznaju da je to takva politika“.
„Mislim da se to obilo Prištini o glavu, mislili su da ćemo reagovati kontramerama, pa ne znaju više šta da rade sa tim taksama kad su videli da se ponašamo odgovorno i racionalno“, kazala je Ana Brnabić dodajući da je Brisel odao veliko priznanje Beogradu jer nije uvodio kontarmere i time podrivao regionalnu stabilnost i mir.
Ona je ponovila da se Beograd neće vraćati dijalogu dok su takse na snazi i dodala da Brisel to „razume i podržava“.
Govoreći o pismu koje je predsednik SAD Donald Tramp uputio kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju, premijerka je kazala da to pismo razume kao poziv Prištini da se „malo urazumi i prekine sa dodatnim provokacijama kao što je okvir za dijalog“.
„Mislim da su tu malo dobili po prstima od SAD“, ocenila je Ana Brnabić.
Upitana za moguće uključivanje SAD, Rusije i Kine u dijalog, ona je kazala da ne bi išla tako daleko u ovom trenutku jer dijaloga nema.
„Sve je ovim blokirano, otišli smo 50 koraka unazad ne samo u smislu dijaloga već onoga što je EU, posebno Nemačka, radila na regionalnoj stabilnosti. Nama je neophodan mir i stabilnost, preduslov bilo kakvog ekonomskog napretka je regionalni mir i stabilnost“, kazala je premijerka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.