Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso istakli su juče u Briselu da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji i stavili do znanja bitno različite stavove oko rešavanja pitanja Kosova, posebno kada je u pitanju plan Martija Ahtisarija.
Tadić je naglasio da je „potpuno siguran“ da Srbija ima političke, administrativne i pravosudno-policijske kapacitete da ispuni sve uslove za potpisivanje sporazuma o pridruživanju s EU.

Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso istakli su juče u Briselu da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji i stavili do znanja bitno različite stavove oko rešavanja pitanja Kosova, posebno kada je u pitanju plan Martija Ahtisarija.
Tadić je naglasio da je „potpuno siguran“ da Srbija ima političke, administrativne i pravosudno-policijske kapacitete da ispuni sve uslove za potpisivanje sporazuma o pridruživanju s EU. On je rekao da je postizanje pune saradnje s Tribunalom u Hagu moralna obaveza zemlje, jer svi optuženi za ratne zločine, uključujući Ratka Mladića, treba da odgovaraju pred sudom.
– Mi nećemo odustati od evropske budućnosti Srbije – poručio je Tadić i dodao da je Srbija demokratska zemlja, s efikasnom tržišnom privredom, u kojoj nema više vlasti Slobodana Miloševića, pa zato traži da se poštuje njen teritorijalni integritet i suverenitet kada je u pitanju status Kosova.
Šef srpske države je predočio da Beograd ne prihvata plan Martija Ahtisarija i nezavisnost Kosova kao „vrlo opasan presedan“ za region, Evropu i svet. Tadić je ukazao da je Srbija spremna na pregovore o prihvatljivom rešenju kosovskog pitanja, podvukavši da se „ne sme potceniti sposobnost Srbije da postigne kompromis“.
– A za nas kompromis nije nezavisnost – naveo je Tadić.
Srbija ima svoj identitet, deo tog identiteta je i Kosovo i Srbija tim svojim identitetom želi da doprinese i Evropi, objasnio je srpski predsednik.
Predsednik Evropske komisije je podvukao da EU podržava Ahtisarijev plan kao osnovu i želi „multilateralno rešenje“, iako evropska dvadeset sedmorica „znaju da je budućnost Kosova bremenita teškim izazovima za Srbiju“.
– Ali status Kosova je neodrživ i mora se naći politički i pravno održiv status – ocenio je on.
Baroso je pohvalio poteze nove srpske vlade u pravcu okončanja pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija, naglasivši da uskoro očekuje parafiranje tog sporazuma. To je „ugaoni kamen“ za odnose Srbije i EU, „što će doneti konkretne trgovinske i ekonomske koristi za Srbiju“, istakao je predsednik Evropske komisije koji je ocenio da je „pre svega političko pitanje“ hoće li Srbija u 2008. dobiti status kandidata za članstvo u EU. On je podvukao da za to treba ispuniti uslove i umnogome sprovesti sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
– Primena tog sporazuma Srbiji će otvoriti vrata novoj etapi ka EU – istakao je Baroso.
On je naglasio nužnost da vlasti u Beogradu što pre uspostave punu saradnju s Haškim sudom, rekavši da je čestitao Tadiću na nedavnim koracima koji su konkretno doprineli pospešivanju te saradnje.
Baroso je istakao da mu je predsednik Tadić rekao da Srbija želi da bude pouzdan partner EU i da je ukazao i na uspehe Srbije na ekonomskom i drugim poljima. On je dodao da će EU političkim savetima i finansijskom podrškom pomagati Srbiju na putu u Uniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari