To je odlična vest za sve građane Srbije i potvrda da je naš cilj da se Srbija nađe na beloj šengen listi do kraja 2008. realan. Najava Evropske komisije jeste veliko priznanje za sve ono što je Vlada Srbije učinila u procesu evropskih integracija. Srbija je napravila ogroman napredak u dostizanju bezbednosnih i regulatornih standarda koji su potrebni za potpunu viznu liberalizaciju – komentarisao je odluku o dijalogu o ukidanju viza Božidar Đelić, potpredsednik Vlade i šef pregovaračkog tima Srbije za evropske integracije.

To je odlična vest za sve građane Srbije i potvrda da je naš cilj da se Srbija nađe na beloj šengen listi do kraja 2008. realan. Najava Evropske komisije jeste veliko priznanje za sve ono što je Vlada Srbije učinila u procesu evropskih integracija. Srbija je napravila ogroman napredak u dostizanju bezbednosnih i regulatornih standarda koji su potrebni za potpunu viznu liberalizaciju – komentarisao je odluku o dijalogu o ukidanju viza Božidar Đelić, potpredsednik Vlade i šef pregovaračkog tima Srbije za evropske integracije.

Uslov za belu šengen listu – SSP

Savetnik potpredsednika Vlade Srbije Vladimir Todorić izjavio je juče da je potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju uslov da Srbija dospe na takozvanu belu šengensku listu koja omogućava putovanja u zemlje EU bez viza. „Sigurno je da će pregovori o viznoj liberalizaciji ići uporedo sa sprovođenjem sporazuma, čije potpisivanje očekujemo veoma brzo“, rekao je Todorić. On je naveo da će Srbija sve uslove za potpunu liberalizaciju viznog režima ispuniti krajem ove godine, a u „lošijem scenariju“ početkom 2009. Cena pasoša, koji su među najmodernijim u Evropi, biće pristupačna za sve građane i sa PDV-om će iznositi 2.000 dinara, rekao je Todorić. Dodao je da je realna cena pasoša 3.500 dinara i da država subvencionira izradu pasoša.

On je, u izjavi dostavljenoj medijima, podsetio da je Skupština Srbije usvojila Zakon o putnim ispravama i Zakon o azilu, kao i da se uskoro očekuje usvajanje zakona o državnoj granici, zakona o strancima i zakona o zaštiti ličnih podataka.
Prema njegovim rečima Vlada je dala odobrenje za obrazac novog pasoša Srbije koji će biti među najmodernijim i najbezbednijim u Evropi. Pasoš je biometrijski i ima najviši stepen zaštite od falsifikovanja, a procedura zamene starih pasoša novim počeće u aprilu i trajaće do kraja 2008. U toku je prilagođavanje viznog informativnog sistema Srbije šengenskom sistemu, a od 1. aprila počeće da funkcioniše novi mehanizam azila. Srbija takođe nastavlja borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i ilegalnih migracija.
– Sporazumi o viznim olakšicama i readmisiji uspešno se sprovode od 1. januara 2008. Preostalo je još mnogo posla, ali naše institucije su spremne da ispune sve zahtevane standarde kako bi naši građani već u prvim danima 2009. bez viza putovali u sve zemlje Šengenskog sporazuma – navodi se u Đelićevoj izjavi.
Ksenija Milivojević, savetnica potpredsednika Vlade za evropske integracije, za Danas je rekla da ova vest potvrđuje da „cilj koji je zacrtan, a to je da se Srbija nađe na beloj šengen listi do kraja 2008, ne samo da nije nerealan, već je sada njegova realizacija veoma izvesna“.
– Najvažnije je to da je EU odlučila da pokrene postupak za ukidanje viza za građane Srbije, što je bio neophodan uslov da bi uopšte došli na belu šengen listu. Ovo jasno pokazuje da EU Srbiju vidi kao svoju članicu u budućnosti i da Unija želi da građane Srbije integriše u svakom smislu – rekla je Milivojević.
Prema njenim rečima u dijalogu sa Evropskom komisijom dobićemo konkretnu listu uslova koje je neophodno ispuniti za dobijanje potpune vizne liberalizacije. To je pre svega izdavanje novih pasoša i to je uslov koji smo mi skoro već ispunili, jer će izdavanje novih pasoša početi od marta. Neophodno je usvojiti zakone o državnoj granici, strancima i zaštiti ličnih podataka. Kako Milivojević navodi, ti zakoni su prošli Vladu i nalaze se u skupštinskoj proceduri. Očekujemo da na prvoj narednoj sednici Skupštine budu usvojeni“.
Očekuje se nastavak rada u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala i primena Sporazuma o viznim olakšicama i readmisiji koji su stupili na snagu 1. januara.
Milivojević procenjuje da dužina dijaloga zavisi od toga koliko zemlja s kojom se razgovara brzo ispunjava uslove.
– Mi smo veoma dobri u tom pogledu. Neke uslove već smo ispunili, a ostali su u postupku ispunjavanja. Ne može da se kaže da počinjemo od nule u ispunjavanju bilo kojeg uslova. U tom smislu mislim da bi taj dijalog mogao relativno brzo da se uspešno privede kraju – istakla je savetnica potpredsednika Vlade.
Dražen Marović, šef Biroa za međunarodnu saradnju i evropske integracije u MUP i predsedavajući Vladine Radne grupe za beli šengen, za Danas kaže da postoji određeni broj kriterijuma za procenu ispunjavanja uslova za beli šengen.
– U dijalogu ćemo dobiti jasnu mapu puta kako da dođemo do bele šengen liste. To je nešto što smo mi tražili sve ovo vreme. Dakle, da se precizira šta se konkretno očekuje od nas u 2008. da bismo bili na beloj šengen listi – rekao je Marović.
Prema njegovim rečima, „uslovi ili kriterijumi su poznati od ranije i oni važe za sve države, a to su kontrola ilegalnih migracija i kontrola granica, što podrazumeva oblast viza i azila. Zatim, ocena stanja javne bezbednosti u državi odnosno borba protiv organizovanog kriminala, korupcije, pranja novca, kriterijum reciprociteta koji smo ispunili jer smo odavno ukinuli vizni režim prema EU, kriterijum regionalnog pristupa koji podrazumeva procenu da li je s jednom zemljom moguće ukinuti vizni režim ili ne, imajući u vidu odnos EU prema regionu Zapadnog Balkana u celini. Peti kriterijum jeste generalna spoljna politika EU prema nekoj državi“.
– Ishod naših razgovora treba da bude uverenje svake od država EU da ukidanjem viznog režima neće ni na koji način biti ugrožena bezbednost te države, niti će se povećati priliv ilegalnih imigranata iz Srbije ili preko Srbije. Argument za to uverenje jeste i potpisani Sporazum o readmisiji između Srbije i EU, tako da je i taj kriterijum u principu ispunjen – navodi Marović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari