Učešće Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u međunarodnim mirovnim misijama nije isključeno, a u tom slučaju ne postoji mehanizam kojim bi države članice Alijanse koje nisu priznale nezavisnost Kosova mogle to da spreče – rečeno je juče našem listu u sedištu NATO u Briselu.
Đorđe Popović, istraživaču Centru za civilne i vojne odnose, takođe kaže da ne postoji način na koji bi Beograd mogao da spreči eventualno učešće KBS u međunarodnim mirovnim operacijama, jer to zavisi od organizatora tih akcija i njihove procene da li Kosovo ispunjava uslove da u njima učestvuje. Popoviću izjavi za Danas tvrdi da „članstvo Srbije u Partnerstvu za mir nije dovoljno da se spreči učešće KBS u mirovnim operacijama NATO“. Prema Popovićevim procenama, inicijativa Srbije za rasformiranje KBS je „nerealna, iako je njihovo osnivanje protivno Rezoluciji 1244 SB UN“.
– NATO se ne bavi priznavanjem i nepriznavanjem nezavisnosti, a iz izjava njegovih zvaničnika jasno je da insistiraju na tome da KBS nije vojska, nego neka vrsta civilne zaštite, koja bi trebalo da nadomesti policiju – kaže Popović.
U diplomatskim krugovima uglavnom se spekuliše da bi deo KBS eventualno mogao da bude angažovan u Avganistanu. Iako mnogi smatraju da su i za to male šanse, pojedini diplomatski izvori ne isključuju mogućnost „trgovine“ za koju bi Priština dobila „odrešene ruke“ na severu KiM.
Dragan Šutanovac, ministar odbrane u Vladi Srbije, izjavio je preksinoćda će „KBS učestvovati u mirovnim misijama u saradnji sa međunarodnim organizacijama“ i ocenio da ovakva saradnja znači da se Kosovo sprema da uzme ozbiljno učešće u međunarodnoj politici. On ističe da Ministarstvo odbrane „od formiranja KBS prati i analizira njihov razvoj i rad“ i podseća da je „Srbija pre šest meseci, kada je stigla informacija da Kfor pomaže formiranje KSB, prekinula odnose između Generalštaba VS i komandanta Kfora“. Ministar objašnjava da je saradnja sa Kforom, koji je na KiM faktor stabilnosti, ostala na tehničkom nivou.
U Ministarstvu odbrane juče nismo mogli da dobijemo objašnjenje da li i šta Srbija namerava da preduzme protiv eventualnog učešća KBC u međunarodnim misijama i da li u tome računa na pomoćdržava koje nisu priznale samoproglašenu nezavisnost KiM. U Vladi Srbije Danasu je rečeno da su za ova pitanja, u okviru sprovođenja Akcionog plana za slučaj jednostranog proglašenja nezavisnosti KiM, zadužena Ministarstva odbrane i spoljnih poslova.
Dušan Proroković, bivši državni sekretar Ministarstva za KiM i funkcioner DSS, ocenjuje za Danas da je „sprečavanje eventualnog učešća KBS u međunarodnim mirovnim operacijama bavljenje posledicama“. Prorokovićkaže da je Beograd „prihvatajući razmeštanje Euleksa na KiM morao da zna šta će uslediti – ubrzano sprovođenje svih odredbi plana Martija Ahtisarija“.
– Ulazimo u fazu konfuzije koja bi mogla da potraje celu godinu. Srbija je izgubila poziciju koju je imala u martu 2008, a pitanje je i u kojoj meri Akcioni plan sada može da se sprovodi, jer su dogovorom o šest tačaka Beograda i UN, neki njegovi delovi deplasirani. U Skupštini Srbije treba otvoriti raspravu i usaglasiti stavove šta bi trebalo učiniti ne samo zbog formiranja KBS nego i zbog drugih problema. Niko ne pominje da Kosovo ima svoje Ministarstvo spoljnih poslova koje preduzima niz aktivnosti u svetu. Pitanje je kako naša diplomatska predstavništva reaguju i šta preduzimaju. Tu je i problem šengenskog viznog sistema, gde bi pomoćmogle da nam pruže države članice EU koje nisu priznale samoproglašenu nezavisnost KiM – objašnjava Dušan Proroković.
Britanci ne obučavaju novu formaciju
– Obuku KBS koja bi trebalo da počne 2. februara neće vršiti britanski oficiri, kako je najavljeno u Prištini uoči zvaničnog početka mandata ove organizacije, potvrđeno je juče našem listu u sedištu Ambasade Velike Britanije u Prištini i Ministarstvu za KBS u Vladi Kosova. Ibrahim Šalja izjavio je za Danas da će obuku KBS, koja počinje u ponedeljak, vršiti Kfor, a da su sve drugo bila „novinarska nagađanja“. Šalja nije mogao da precizira koliko će obuka pripadnika KBS trajati.
Uslovi za angažovanje po zakonu
Šef službe za odnose sa javnošću Ministarstva KBS Ibrahim Šalja izjavio je za Danas da je angažovanje KBS van Kosova precizirano zakonom. Prema Zakonu o KBS, pripadnici ovih snaga u operacije u inostranstvu mogu se rasporediti samo uz mandat Skupštine Kosova i saglasnost zemlje domaćina ili po pozivu međunarodnih organizacija, čiji je Kosovo član ili čijem članstvu teži. Šalja kaže da je još rano govoriti o učešću KBS u međunarodnim humanitarnim i mirovnim misijama i da će to pitanje kasnije detaljno biti uređeno posebnim uputstvom. „Sigurno je da će Srbija pokušati da spreči angažovanje KBS u međunarodnim misijama, ali verujemo da neće uspeti. Ne mogu da komentarišem političke stavove – kad Beograd tumači međunarodno pravo, tvrdi da su argumenti na njegovoj strani, a mi imamo svoja prava kao nezavisna država“, ističe Šalja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.