Crna Gora: Prelet ruskih aviona moguć u izuzecima koji se nisu mogli uzeti u obzir u slučaju Lavrova 1Foto: Pixabay/jorono

Crna Gora ne dozvoljava prelete ruskih vazduhoplova preko svoje teritorije, osim u tačno navedenim izuzecima, koji se nijesu mogli uzeti u obzir u ovom slučaju, saopštili iz Ministarstva spoljnih poslova, osvrućući se na činjenicu da je Crna Gora, sa Bugarskom i Severnom Makedonijom zabranila prelet aviona kojim je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov trebalo da doputuje u Beograd

Oni su podsetili da je Vlada na sednici početkom aprila usvojila izmene i dopune Odluke o uvođenju međunarodnih restriktivnih mera utvrđenih odlukama Saveta Evropske unije 2014/512/ZVBP iz 2014. godine, s obzirom na agresiju Rusije kojom se destabilizuje situacija u Ukrajini, a saglasno Zakonu o međunarodnim restriktivnim mjerama.

„U Skladu sa ovom Odlukom, a imajući u vidu da se Crna Gora sto odsto usaglašava sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, Crna Gora ne dozvoljava prelete ruskih vazduhoplova preko svoje teritorije, osim u tačno navedenim izuzecima, koji se nisu mogli uzeti u obzir u ovom slučaju“, navodi se u saopštenju, koje prenose Vijesti.

U obrazloženju piše da je u članu 7g Odluke regulisano pitanje (zabrana) sletanja, poletanja i preleta vazduhoplova preko teritorije Crne Gore, a on jasno i nedvosmisleno propisuje da:

„Nadležni organ iz člana 8 ove odluke svim vazduhoplovima kojima upravljaju ruski vazdušni prevoznici, uključujući i marketinške prevoznike u okviru dogovora o letovima pod zajedničkom oznakom ili o rezervaciji kapaciteta, ili za bilo koji vazduhoplov registrovan u Rusiji ili za vazduhoplove koji nisu registrovani u Rusiji, a koji su u vlasništvu ili zakupu ili pod drugim vidom nadzora bilo kojeg ruskog fizičkog ili pravnog lica, subjekta ili tela, uskraćuje odobrenje za sletanje na teritoriju Crne Gore, poletanje sa ili preletanje.

Zabrana iz stava 1 ovog člana ne primenjuje se u slučaju prisilnog sletanja ili prisilnog preletanja. Izuzetno od stava 1 ovog člana, nadležni organi iz člana 8 ove odluke mogu odobriti slitanje vazduhoplova, poletanje ili preletanje preko teritorije naše države ako su prethodno utvrdili da je to potrebno u humanitarne ili za bilo koju svrhu koja je u skladu sa ciljevima ove odluke.

Nadležni organi iz člana 8 ove odluke obavestiće države članice EU i Evropsku komisiju o svakom odobrenju iz stava 3 ovog člana u roku od dve sedmice od davanja odobrenja.

Nadležni organi iz člana 8 ove odluke dužni su da odbiju sve planove leta koje dostave operatori vazduhoplova u kojima se ukazuje na nameru obavljanja aktivnosti nad državnom teritorijom Crne Gore, a koje predstavljaju kršenje ove odluke ili drugih uspostavljenih mera bezbednosti i zaštite na način da se pilotu ne dozvoli letenje.

Potrebno je istaći da Generalni direktorat za konzularne poslove i dijasporu Ministarstva vanjskih poslova pojedinačno razmatra svaki zahtev za prelet.

Pridruživanjem restriktivnim merama EU i njihovim sprovođenjem, ne dovode se u pitanje diplomatski odnosi između dve zemlje“.

Zabrana je izazvala burne reakcije u delu javnosti i prosrpskih i proruskih stranaka i organizacija u Crnoj Gori.

Kako je ranije potvrđeno iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Bugarska, Severna Makedonija i Crna Gora nisu dale dozvolu za prelet aviona kojim bi Lavrov trebalo da doputuje u Beograd.

Kako je naveo Vučić, o svemu će više govoriti na RTS u Dnevniku u 19:30.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari